Itsetyydytys

syntinenihminen

Onko itsetyydytys syntiä? Onko se sellainen synti että se erottaa Jumalasta? Raamattu ei kiellä itsetyydytystä, tai ei oikeastaan puhu siitä mitään. Mutta täytyyhän sen olla synti koska siinä tulee niitä lihallisia ajatuksia. Täytyykö sellaisen ihmisen olla koko elämä ilman orgasmin nautintoa joka ei saa itselleen aviopuolisoa? Jotkut papit on sitä mieltä että itsetyydytys ei ole syntiä ja toiset taas on sitä mieltä että se on syntiä. Ota tästä nyt selvä.
Raamatun mukaan Jeesukseen uskova on kuollut synnille ja näin ollen synnille kuollut ihminen ei saa enää tehdä syntiä. Mutta miten tuo käytännössä on mahdollista? Ainakin minulle noita himokkaita ajatuksia tulee joka ikinen päivä päähän ja mieleen. Eikä asiaa helpota yhtään se että joka paikka tyrkyttää seksiä.

6

283

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 12___13

      On totta, ettei Raamattu mainitse tuota asiaa. On myös muitakin asioita, joita Raamattu ei erikseen kommentoi. Yleisohjeena näissä tapauksissa voi pitää näitä:

      Kaikki on minulle luvallista, mutta ei kaikki ole hyödyksi; kaikki on minulle luvallista, mutta minä en saa antaa minkään itseäni vallita.
      Ensimmäinen kirje korinttilaisille 6:12

      "Kaikki on luvallista", mutta ei kaikki ole hyödyksi; "kaikki on luvallista", mutta ei kaikki rakenna.
      Ensimmäinen kirje korinttilaisille 10:23

      On huono juttu, jos masturbointi tai joku muu kuin Jumala hallitsee sinua. Ja Jumalan hylkääminen on synti. Ihmisellä ei ole syntiä, jos ei hylkää Jumalaa.

      • Ihmisellä on synti siitä huolimatta vaikka ei hylkää Jumalaa,on silloin armahdettu syntinen,sitä ei muistele viimeisellä tuomiolla.


    • tätämieltä

      Ei ole syntiä. Syntiä on vain kaikki sellainen toiminta joka vahingoittaa toista ihmistä ja tuottaa tälle kärsimystä. Myöskään itseäänkään ei saa vahingoittaa. Mielestäni paljon puhuttu homouskaan ei ole syntiä mikäli ei vahingoita toista. Maailmassa on niin paljon pahoja asioita mitä ihmiset tekevät toisilleen, murhia, kidutuksia jne. sekä lievempiä, pahan puhuminen selän takana esim. Vanhan Testamentin juttuja ei kannata ottaa vakavasti. VT:n Jumalakin on eri Jumala kuin Uudessa Testamentissa. Uuden Testamentin Jumala on rakastava ja anteeksiantava kun VT:n Jumala kostaa ja vihaa. Tosin Mooseksen aikoihin oli vallalla yleiset lait joissa homouskin kiellettiin. Säädöksiä oli monenlaisia ihmisten kurissa pitämiseksi, mutta ne olivat ihmisten määräämiä niin kuin nykyisinkin. Siihen aikaan elettiin pakanallista aikaa. Kaikenlaisia uhrilahjojakin annettiin.

      • TruthWins

        " Vanhan Testamentin juttuja ei kannata ottaa vakavasti. VT:n Jumalakin on eri Jumala kuin Uudessa Testamentissa. Uuden Testamentin Jumala on rakastava ja anteeksiantava kun VT:n Jumala kostaa ja vihaa." Valetta. Valetta. Näinkö vähän ymmärrät vai oletko eksyttäjä?
        Sama Jumala, sama Jeesus, kannesta kanteen. Nykyisen luopumuksen valtaan joutuneen evlut kirkon levittämää eksytystä kaikki tyynni tuo lainauksen teksti. Lisäksi homous on kauhistus. Kirjoituksesi mukaan ei myöskään ole syntiä haistatella Jumalalle koska siinähän ei vahingoiteta ketään toista ihmistä. Olet joko pihalla, kuin lumiukko tai olet eksyttäjä. Ei hyvä. Ei hyvä. Asia on korjattavissa, jos oikeasti niin haluat.


    • Lemmenkäinen

      Eikös jo rukouksess sanota että: Päästä minut pahasta :D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ajattelen sinua nyt

      Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu
      Ikävä
      55
      4335
    2. Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin

      Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti
      Ikävä
      18
      2881
    3. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      140
      2623
    4. Yritys Kannus

      Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett
      Kannus
      15
      2093
    5. Mies kadonnut

      Kukas siellä kolarissa on kadonnut
      Kolari
      15
      1533
    6. Oletko täällä mies?

      Mitä mietit? ❤️ varmistan vielä, että onhan kaikki ok meidän välillä?
      Ikävä
      113
      1445
    7. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      73
      1377
    8. Syrjintäskandaali Lieksan kaupungin johdossa

      Ylen valpas toimittaja kirjoittaa: Lieksan kaupunki kieltäytyi hyväksymästä Vihreiden venäläistaustaista ehdokasta Lieks
      Lieksa
      158
      1098
    9. Eikö ole jo ihan sama luovuttaa

      Meidän suhde ei ikinä toimisi.
      Ikävä
      93
      1057
    10. Kuin sonnilauma

      Taas on Virkatiellä kova meteli keskellä päivää. Ei siinä kyllä toisia asukkaita yhtään ajatella. Tullaan yhden asuntoon
      Kuhmo
      21
      1038
    Aihe