Itsetyydytys

syntinenihminen

Onko itsetyydytys syntiä? Onko se sellainen synti että se erottaa Jumalasta? Raamattu ei kiellä itsetyydytystä, tai ei oikeastaan puhu siitä mitään. Mutta täytyyhän sen olla synti koska siinä tulee niitä lihallisia ajatuksia. Täytyykö sellaisen ihmisen olla koko elämä ilman orgasmin nautintoa joka ei saa itselleen aviopuolisoa? Jotkut papit on sitä mieltä että itsetyydytys ei ole syntiä ja toiset taas on sitä mieltä että se on syntiä. Ota tästä nyt selvä.
Raamatun mukaan Jeesukseen uskova on kuollut synnille ja näin ollen synnille kuollut ihminen ei saa enää tehdä syntiä. Mutta miten tuo käytännössä on mahdollista? Ainakin minulle noita himokkaita ajatuksia tulee joka ikinen päivä päähän ja mieleen. Eikä asiaa helpota yhtään se että joka paikka tyrkyttää seksiä.

6

296

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 12___13

      On totta, ettei Raamattu mainitse tuota asiaa. On myös muitakin asioita, joita Raamattu ei erikseen kommentoi. Yleisohjeena näissä tapauksissa voi pitää näitä:

      Kaikki on minulle luvallista, mutta ei kaikki ole hyödyksi; kaikki on minulle luvallista, mutta minä en saa antaa minkään itseäni vallita.
      Ensimmäinen kirje korinttilaisille 6:12

      "Kaikki on luvallista", mutta ei kaikki ole hyödyksi; "kaikki on luvallista", mutta ei kaikki rakenna.
      Ensimmäinen kirje korinttilaisille 10:23

      On huono juttu, jos masturbointi tai joku muu kuin Jumala hallitsee sinua. Ja Jumalan hylkääminen on synti. Ihmisellä ei ole syntiä, jos ei hylkää Jumalaa.

      • Ihmisellä on synti siitä huolimatta vaikka ei hylkää Jumalaa,on silloin armahdettu syntinen,sitä ei muistele viimeisellä tuomiolla.


    • tätämieltä

      Ei ole syntiä. Syntiä on vain kaikki sellainen toiminta joka vahingoittaa toista ihmistä ja tuottaa tälle kärsimystä. Myöskään itseäänkään ei saa vahingoittaa. Mielestäni paljon puhuttu homouskaan ei ole syntiä mikäli ei vahingoita toista. Maailmassa on niin paljon pahoja asioita mitä ihmiset tekevät toisilleen, murhia, kidutuksia jne. sekä lievempiä, pahan puhuminen selän takana esim. Vanhan Testamentin juttuja ei kannata ottaa vakavasti. VT:n Jumalakin on eri Jumala kuin Uudessa Testamentissa. Uuden Testamentin Jumala on rakastava ja anteeksiantava kun VT:n Jumala kostaa ja vihaa. Tosin Mooseksen aikoihin oli vallalla yleiset lait joissa homouskin kiellettiin. Säädöksiä oli monenlaisia ihmisten kurissa pitämiseksi, mutta ne olivat ihmisten määräämiä niin kuin nykyisinkin. Siihen aikaan elettiin pakanallista aikaa. Kaikenlaisia uhrilahjojakin annettiin.

      • TruthWins

        " Vanhan Testamentin juttuja ei kannata ottaa vakavasti. VT:n Jumalakin on eri Jumala kuin Uudessa Testamentissa. Uuden Testamentin Jumala on rakastava ja anteeksiantava kun VT:n Jumala kostaa ja vihaa." Valetta. Valetta. Näinkö vähän ymmärrät vai oletko eksyttäjä?
        Sama Jumala, sama Jeesus, kannesta kanteen. Nykyisen luopumuksen valtaan joutuneen evlut kirkon levittämää eksytystä kaikki tyynni tuo lainauksen teksti. Lisäksi homous on kauhistus. Kirjoituksesi mukaan ei myöskään ole syntiä haistatella Jumalalle koska siinähän ei vahingoiteta ketään toista ihmistä. Olet joko pihalla, kuin lumiukko tai olet eksyttäjä. Ei hyvä. Ei hyvä. Asia on korjattavissa, jos oikeasti niin haluat.


    • Lemmenkäinen

      Eikös jo rukouksess sanota että: Päästä minut pahasta :D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4458
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      156
      3352
    3. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      58
      2667
    4. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      49
      2584
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      133
      2487
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1903
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      24
      1721
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1636
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      174
      1590
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      38
      1293
    Aihe