Kaiken tuottavan työn tekee ilmainen tai lähes työvoima, eli työkokeilijat ja palkkatuetut. Etsivät työntekijöitä muka palkkatuelle, mutta haastattelussa paljastuu, että ensin on oltava 3 kk työkokeilussa. Kun 3 kk tulee täyteen, sanovat että nyt ei ole vapaita palkkatukipaikkoja, vaan pitäisi jatkaa toiset 3 kk työkokeiluna, jonka jälkeen ehkä voi päästä palkkatuella töihin.
Miten mikään muu kierrätysalan yritys voisi kilpailla tuollaisen toimijan kanssa? Miksi te-toimisto antaa heille ilmaisia työkokeilijoita pilvin pimein? Pääkaupunkiseudun kierrätyskeskus oy on yritys, eikä mikään yleishyödyllinen säätiö.
Pääkaupunkiseudun kierrätyskeskus oy
11
2754
Vastaukset
- KIEROKIERKE
Jo vuosia on tullut seurattua kyseisen yrityksen toimintaa ja täytyy todeta ,että alkuperäinen perustamis idea on hävinnyt raakaan kapitalistiseen bisneksen tekoon. Nykyään hinnat pilvissä,jotkut tuötteet kalliimpia kuin uutena .työntekijöitä vahditaan tiekemmin kuin vankeja vankilassa ja syytetään varastelusta jo etukäteen ennen kuin mitään on edes hävinnyt ja lisäksi ko. yrityksessä puututaan yksilönvapuksiin kuten esim.työntekijällä ei saa olla tunnuksia huuto net palveluun ettei vaan tulisi myytyä mitään firmasta varastettua .TAITAA JOHTO OLLA SE PAHIN RIKOLLINEN.
- Anonyymi
No miksi sieltä kierrätyksestä pitää varastaa jotain? Noita romppeita saa kuka vain autokuormia kun laitat ilmoituksen ilmaislehteen "tavaraa noudetaan, kaikki kelpaa" tyyliin, voit jopa valita mitä haet ja ihan rehellisesti, jonka jälkeen myyt eteenpäin VALTAVALLA VOITOLLA. Vai onko tässä nyt se, että on kiva käyttää kierrätyksen ajoneuvoja hyväkseen ilmaiseksi ja vetää välistä "herkkuja" itselleen 0-kustannuksella ja kun jää kiinni niin heti meteliä, "mua sorretaan ja plaa plaa..."???
- Anonyymi
En tue suomalaista orjatyötä!
- Anonyymi
Ekoilun ja kierrätyksen varjolla tapahtuu ikäviä asioita.
- Anonyymi
Itse olen ollut siellä vuoden kierrätyskeskyksessa työkokeilijana. Toivon joka päivä, että työpanokseni huomattaisiin ja saisin kiitosta.
Että ehkä minut joskus otettaisiin palkkatuelle.
Pelkään, että minut vain heitetään pihalle ja joku uusi tulee tilalleni.- Anonyymi
No miten kävi..?
- Anonyymi
Nyyh nyyh.
Ennen sai satojen eurojen design-tuotteita kierrätyskeskuksista parilla eurolla. Enää ei saa.
Me keinottelija-jopparit ei tykätä tästä. Miksi ahneet kierrätyskeskukset eivät enää ajattele meidän parasta?
Nyyh nyyh! - Anonyymi
Menin työkkärin ehdottamana/painostamana yhteen kierrätyskeskukseen työkokeiluun avoimin mielin, mutta siellä oli aika huono ilmapiiri. Vittuilua ja huutamista pienistäkin virheistä tai siitä, jos ei osannut olla tarpeeksi omatoiminen. Eipä ollut kovin paljon motivaatiotakaan kun ei edes maksettu palkkaa.
- Anonyymi
Suomen kannattavin vähittäismyyntiyritys SPR Kontti toimii samalla tavalla. Myymälässä on yksi palkattu työntekijä ja muut ovat erilaisia tukityöllistettyjä tai muita ilmaisia harjoittelijoita.
- Anonyymi
Siellä kierrätetään tavaran lisäksi työttömiä, ja sen huomaa. Lait ja asetukset ovat lähinnä kiusaksi ja haittatekijä. Ei liene luottamusmiestäkään. Valittaakaan ei saa.
- Anonyymi
Koivukylän Kierkestä kokemus oli se, että draamaa oli kolmessa kuukaudessa enemmän kuin viidessä vuodessa tavallisen ihmisen elämässä. Ihan hirveän epävakaa työpaikka ja irvokasta ajatella, että tuonne menee jotkut kuntoutuja yms. En ole koskaan vastaavaa kokenut ja nyt osaan kiertää tuon paikan kaukaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin sinussa haluan koskea
Tilanne, että pääsisin tutustumaan eri kohtiin sinussa, mitä haluaisin kokeilla. Käsiin haluaisin tutustua, hieroa niitä372071Sairaammaksi menee: Musk alkaa sensuroida Zelenskyin viestintää X:ssä
IL: Musk puuttuu Zelenskyin viestintään – X:ään tulossa muutoksia "Elon Musk sanoo korjaavansa X:n, jotta käyttäjät voi1821500- 941401
Toisen ihmisen sydämellä
leikkiminen on äärettömän moraalitonta. Antaa turhiaa toiveita ja sitten olla kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kuinka vo1421209- 1151108
PAM:in mainos, älä mene tänään ruokakauppaan
kannatan kovasti kaupan työntekijöille lisää liksa. MUTTA lakossa on huonoa, nyt kauppiaat näkevät kuinka vähällä henki1351050Oho! Toivo Sukari paljastaa erikoisista iltatoimista Nadja-vaimon kanssa: "Hän aina putsaa mun..."
Oho! Onpa iltatoimet tällä pariskunnalla. Toivo Sukari ja Nadja Sukari menivät naimisiin v. 2019. Lue lisää: https://251000- 74960
- 70894
- 250886