Juutalaisia vainottu aina, miksi?

Juutalaisia on aina inhottu, vihattu sekä vainottu heidän luonteilleen tyypillistä piirteistä. Liittyvätkö nuo perinnölliset luonteenpiirteet sosiaalisuuten, empatiakykyyn ja rehellisyyteen vai röykeyteen, saituuteen, ahneuteen ja henkiseen kylmyyteen?
1<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Koukkunokka, mustat silmänaluset, tyhjä katse, eristäytyminen oman kulttuurinsa ylivoimaisuuteen, sukulaisuussuhteet Lähi-idän kansoihin joissa opetetaan moniavioisuutta, satiirilehtien julkaisutoiminta vaikka se oli kiellettyä eli anarkismi valtiovaltaa kohtaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Uniluodon-varaTarzan kirjoitti:

Juutalaisia on aina inhottu, vihattu sekä vainottu heidän luonteilleen tyypillistä piirteistä. Liittyvätkö nuo perinnölliset luonteenpiirteet sosiaalisuuten, empatiakykyyn ja rehellisyyteen vai röykeyteen, saituuteen, ahneuteen ja henkiseen kylmyyteen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu