Ital a haluaq että EU ottaisi vastuun italiaan tulevista afrikkalaisista jotka on lähinnä on elintasosiirtolausia....
https://www.uusisuomi.fi/ulkomaat/224423-italia-ja-ranska-sanaharkassa-maahanmuuttajista-tama-ei-voi-olla-vain-italian
Italia ja Ranska sanaharkassa maahanmuuttajista: ”Tämä ei voi olla vain Italian ongelma”
https://www.uusisuomi.fi/ulkomaat/224423-italia-ja-ranska-sanaharkassa-maahanmuuttajista-tama-ei-voi-olla-vain-italian
Italia ja Ranska sanaharkassa maahanmuuttajista: ”Tämä ei voi olla vain Italian ongelma”
Vastaukset 15
Vanhimmat
Kyllä se on vain ja ainoastaan Italian ongelma. Panisivat rajat kiinni. Vai eikö mafiosot salli sitä? Tuolla tienaa kuulemma enemmän kuin huumekaupalla. Välimereltä tulijat palautettava kylmästi takaisin vaikka millaisella purtilolla tulisivat. Ei tuohon enää muu tepsi. Sana leviäisi nopeasti jos joku selviäisi takaisin Libyan rannikolle hengissä. Suomalaisetkin ovat syyllistyneet tuohon ihmissalakuljetukseen pelastamalla muka pakolaisia äijiä.
On totta, että Italiaan kohdistuu enemmän paineita kuin muihin maihin.
Parasta olisi järjestää turvapaikanhakua varten keskuksia lähelle lähtömaita. Näin resurssit tulisivat suunnatuiksi oikein. Köyhiin maihin voidaan järjestää yritysneuvontaa: jos joku on saanut säästöön kymmenen tuhatta euroa, ei sitä kannata antaa ihmissalakuljettajille, vaan sillä kannattaa perustaa yritys.
Italia on antanut aiemmin liian höllästi oleskelulupia. Sillä on tehty rahaa. Nyt tuo bisnes on tulossa tiensä päätyyn, kun muut EU-maat eivät otakaan tulijoita vastaan avosylin. Aiemmin Italia antoi paperit käteen ja kuittasi aina rahaa siitä. Sitten turvapaikanhakijoilla onkin lupa liikkua EU:n alueella vapaasti.
Italian täytyy miettiä ihan omaa rooliaan tässä kriisissä. Turvapaikka täytyy myöntää vain sitä tarvitseville. Vasta tänä vuonna Italian poliisille annettiin ohjeistus tiukemmasta suhtautumisesta elintason perusteella maahan tulleisiin. Heillehän ei turvapaikkaa kuuluisi myöntää.
Varallisuus on jakautunut maapallolla epätasaisesti. Tilanne ei kuitenkaan korjaannu silä, että erityisesti nuoret miehet pakkautuvat eri puolilta maailmaa Eurooppaan. Kyllä nyt täytyy saada lähtömaiden rikkaat ja vallanpitäjät vastuuseen kotimaidensa tilanteesta.
Köyhien maiden tulee ottaa vastaan apua: ehkäisyneuvontaa, naisten ja tyttöjen valtauttamista, koulutusta ja korruption kitkemistä. Demokratia ja maallistuminen on hyväksyttävä keinoina elää rauhanomaista elämää, jossa kansalla on mahdollisuuksia vaikuttaa omaan elämäänsä.
Italia on antanut aiemmin liian höllästi oleskelulupia. Sillä on tehty rahaa. Nyt tuo bisnes on tulossa tie..
Parivuotta tuo sitten onnistui....matulle annettiin pikmaisen rahaa ja junalippu sakasaan tai ranskaan mutta enää tuo ei onnistu...sillä poltettiin välit myös tämäm ranskan kanssa.
Yhden median mukaan eu-päättäjät keskustelevat matujen kuljetuksesta ranskan marseilleen ja jonnekin espanjan satamaan, en muistakaan minne. Eivät siis sovi koko meritaksipalvelun lopettamisesta, kuten pitäisi.
Eussa asuu satoja miljoonia ihmisiä joilta ei kysytä mitään. Muutama pipipää eu-päättäjä tuhoaa matutuksellaan koko maanosan.
Täysin varmaa on ettei espanjalaiaet tai ranskalaiaet niitä halua .taka ajqtuksena liemee että nämä kuljetettaisiik sitten suoraan espanjaata ja ranskasta muualle..
Espanjaan rantautunut tänä vuonna jo 4000 matua.
Ihmettelen tätä kun espanja on ollut ennen tiukkis rajojensa suhteen. Onnistunutkin hyvin kun sillä on ollut vuosia diilit afrikan maiden kanssa.
Merkelin mahti on saattanut siis nujertaa espanjankin. Ottavat matut vastaan, eu maksaa.
Niin, jos ajattelee maapallon kestokykyä, pitäisi keskustella "ekologisesta jalanjäljestä". Paljonko kuluttaa ihmisen eläminen kehittyneessä maassa versus alikehittyneessä maassa maapallon resursseja? Tämä on mielestäni se suurin syy, miksi maahanmuutolle teollistuneisiin maihin pitäisi panna täysi stoppi heti. Tästä globaalista kestokyvystä ei näe esim. vihreiden olevan huolissaan, vaikka juuri heidän luulisi pitävän asiaa esillä. Vihreät on erittäin maapallon vastainen puolue monikulttuurisuutta tavoitellessaan, kauas ovat erkaantuneet todellisesta vihreydestä he. Mokomat ekokatastrofin edistäjät.
Laittaisivat takaisin kotirannoillensa ja sinne leirit.
Olen+samaa+mieltä,saharassa+on+turvallista+asua,siellä+ei+sodi+kukaan+ja+ei+tarvitse+antaa+rahaa+yhdellekkään.+Joku+pöhlö+suomessa+keksi,että+kerätään+lahjoitusruokaa,jossa+on+viimeinen+myyntipäivä+ja+myydään+sitä+50-70%+alennuksella+suomalaisille+ja+rahat+ulkomaanapuun?En+osallistu+noin+hölmöön+touhuun,kun+100v+on+annettu+ja+viety+ulkomaanapua+miljardeja,niin+vastaanottajat+on+pistäneet+taskuihinsa+ja+rikastuneet,joku+kaivopumppu+on+sitten+saatu+muutamaan+kylään.+Mutta,jos+lahjoitusruoka+pakastetaan+ja+viedään+saharaan+mamuille,niin+jokainen+saa+ruokaa+ja+jos+ei+syö+sikaa,niin+olkoon+ilman,kyllä+nälkä+opettaa+syömään.+Mutta+rahaa+ei+saa+antaa,se+ei+mene+ikinä+perille,aina+sen+vie+joku+spr+tai+muu+huijarijärjestö.+Tulee+kaikkein+halvimmaksi+Eu:lle,kun+kaikki+mamut+siirretään+saharaan+ja+rahtilaiva+viemään+kerran+viikossa+pakastettu+kuorma+Eu:n+viimeinen+päivä+tuotteita.+Saksassa+on+omiakin+työttömiä+5+milj.+,suomessa+500+000+,ranska+ei+tarvitse+lisää+hulikaaneja,samoin+ruotsi.+Työvoimasta+ei+ole+pulaa+Eu:ssa,vaan+työpaikoista.+Muut+ei+työllisty,kuin+pakolaiskeskuksen+henkilökunta,sosiaalitoimistot+ja+kelat.+Ja+omistava+ja+sijoittava+porukka+rikastuu+mamuista.+Toinen+kannatettava+asia+on+pakkosterilointi,ettei+ala+lisääntyä+holtittomasti+ja+tule+tukia+nauttiin+EU:hun,kun+pakolaisen+korotettu+sopeutumisraha+loppuu,niin+lapsilisät+korvaa+työnteon+ja+kun+muuta+eivät+osaa,kuin+paistaa+lättyjä,niin+syököön+niitä+saharassa+ja+myyköön+toisilleen.+Ev.lut.kirkkokin+on+alkanut+mediaseksikkyyden+takia+ajaan+vain+mamujen+hyvää+elintasoa,kestitsee+vanhuksia+testamenttien+toivossa+ja+käyttää+rahat+ulkomaanapuun,mutta+oman+maan+köyhät+laittaa+jonottamaan+ruoka-apua,papuja,purkkilihaa+ja+makarooneja.+Mitä+yliolentoja+ne+on,joilla+on+musta+naama,kun+kaikki+palvoo+niitä?Tutkijat+on+kyllä+väittäneet,että+jeesuskin+oli+mustaihoinen,että+siksi+ehkä+uskovaiset+kumartaa+ja+palvelee+mielellään+niitä.+Mutta+20v+päästä+meillä+on+maanvaiva+mamuista+ja+joku+viisas+jo+sanoi,että+myöhäistä+on+katua+jo+2025+,kun+mamut+ei+välitä+laeista+tuon+taivaallista,kun+eivät+"+ummarra".
Eivätkö italialaiset ole kuulleet merimiinoista? Saatanat laiskamadot. On kai niillä edes taistelulaivoja, kun Nato:n jäsenenä kekkuloivat?
Vanha totuus toisen maailmansodan ajoilta ei ole miksikään muuttunut. Kolme maailman turhinta asiaa: Paavin pallit, nunnan nännit ja Italian armeija!
Eu on aseeton soroksen ja clinttonin ihmis- salakuljetukselle, lue hyväntekijä järjestöille, tasan niin kauan kun juncker ja sveitsin punainenristi tätä korkeasti koulutettua TYÖVOIMAA eu:hun afrikasta välittää. Paree olisi kun annettaisiin näiden pellefanttien pelata tuota omaa peliään,, emmekä korvaamme lotkautettasi koko paskalle. Myös Suomen sipilä ja orpo ovat osoittaneet uskollisuuttaan junckerille ja ilmoittaneet tätä TYÖVOIMAA Suomessa runsaasti tarvittavan. Hyvää tästä tulee hurrila ja helsingin lähi-itä keskus on esimerkkejä järjen jättiläistenten aikaan saannoksista. Aikansa SUOMALAINEN tolkun ihminen tätä leikkiä seuraa ja sietää, sen jälkeen nämä rotta-politiikot ja persereijät kokevat Suomen lain ja rehellisten ihmisten voiman. Sylttytehtaan löytää , kun selvittää , kenen omistuksessa nämä Italian ja afrikan väliset taksiveneet ovat ( ville niinistö tietää) ja kuka , maksaa kippareille palkat( tämän tietää li anderssonni). Olisi SuPo:n Pelttarin aika ryhtyä töihin .
Esim. Italiassa ja Espanjassa on erittäin taloudelliset huonot edut maahanmuuttajille. Siksi he tulevat pojoiseen Eurooppaan...
Toivottavasti italia pitää lupauksesnsa..
http://www.verkkouutiset.fi/ulkomaat/pakolaiskriisi_italia-67372
Italia on uhannut sulkea satamansa ja takavarikoida avustusjärjestöjen pelastusveneet, jotka tuovat haaksirikkoutuneita turvapaikanhakijoita .
en usko, että puheet siirtyy teoiksi. tyhjää sanahelinää kaikki.