Siinä kaikki työkalut, jota paljon kohistut natokybertorjunta yksiköt voivat käyttää.
Hakkeroinneille ja kyberhyökkäyksille ne eivät näytä mahtavan mitään. Ainoaksi lohduksi jää, että kyberiskuja voi käyttää hyväkseen Venäjän vastaisessa propagandakampanjassa.
Pikkurikolliset laittaa jonkun NSAn polvilleen ja CIAn ainoa savuava ase on vahva usko, luulo ja epäily, että Venäjä sen teki.
Hakkeroinneille ja kyberhyökkäyksille ne eivät näytä mahtavan mitään. Ainoaksi lohduksi jää, että kyberiskuja voi käyttää hyväkseen Venäjän vastaisessa propagandakampanjassa.
Pikkurikolliset laittaa jonkun NSAn polvilleen ja CIAn ainoa savuava ase on vahva usko, luulo ja epäily, että Venäjä sen teki.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Tässäpä ehdotus Suomen kyberturvallisuuden parantamiseksi ja NATO-fasismin torjumiseksi Suomessa.Bäckman ehdottaa Suomen ja Venäjän välille "informaatiorauhansopimusta"
Suomen mediassa esitetään jatkuvasti perättömiä väitteitä Venäjän Suomea vastaan muka tekemistä hybridi-iskuista. Samaan aikaan Suomessa lietsotaan vihaa venäläisiä toimittajia ja heidän työnantajiaan vastaan. Europarlamentti hyväksyi jokin aika sitten julkilausuman, jossa venäläiset toimittajat rinnastetaan ISIS-terroristeihin. Suomen media kampanjoi aktiivisesti maassa asuvia Venäjän ja Suomen kaksoiskansalaisia vastaan, kuvaten heidät turvallisuusuhkaksi ja esittäen lakialoitteita kaksoiskansalaisten syrjimiseksi ja heidän oikeuksiensa rajoittamiseksi. Suomessa kuten muuallakin länsimaissa kirjoitellaan perättömiä väitteitä Venäjän aikeista sekaantua kaikkiin mahdollisiin vaaleihin, ja Suomessa kuten muuallakin lännessä NATO-vastaiset puolueet tai henkilöt leimataan Venäjän rahoittamiksi jne. Samaan aikaan myös Venäjän medioissa kirjoitetaan Suomen ja muiden länsimaiden medioiden russofobiasta. Erityisesti Venäjään kohdistuvien syytösten mittaluokka on valtava ja tilanteessa on vakava eskalaation uhka.
Tilanteen rauhoittamiseksi ja "informaatioeskalaation" liennyttämiseksi esitänkin Venäjän ja Suomen välille "informaatiorauhansopimusta" eli kahdenvälistä hallitusten välistä sopimusta informaatio- ja hybridiuhkien torjumiseksi. Sopimusluonnoksen sisältö on pääosin seuraava:
-osapuolet perustavat informaatiouhkien torjunnan asiantuntijatyöryhmät. Venäjän ja Suomen työryhmät kokoontuvat säännöllisesti esimerkiksi kerran kuukaudessa keskustelemaan ajankohtaisista kysymyksistä ja ongelmista.
-osapuolet torjuvat aktiivisesti yksittäisiin henkilöihin kohdistuvaa leimaamista ja häirintää, erityisesti maassa asuviin kaksoiskanslaisiin kohdistuvaa vihapuhetta sekä pidättäytyvät lakialoitteista, jotka on tarkoitettu kaksoiskansalaisten oikeuksien rajoittamiseksi.
-osapuolet pidättäytyvät perusteetta syyttämästä toisiaan hybridioperaatioista tai informaatioiskuista. Yksi kriittinen lehtikirjoitus ei mitenkään täytä hybridi-iskun tunnusmerkkejä.
-osapuolet kehittävät lainsäädäntöä, joka rajoittaa epävirallisten "mustien listojen" julkaisemista määrätyllä tavalla poliittisesti suuntautuvista henkilöistä, esimerkkinä Ukrainan "Mirotvorets"-sivusto.
-osapuolet edistävät avoimmutta tiedonvälityksessä ja journalismissa, järjestävät lehdistötilaisuuksia, konferensseja, seminaareja, mukaan luettuina kahdenvälisiä, sekä kehittävät erityisesti kriisialueita koskevaa journalismia monipuolisemmaksi ja objektiivisemmaksi. Journalistien tulee etsiä uusia faktoja eri osapuolilta eikä julkaista etukäteen saneltua.
-osapuolet edistävät tiedonvälityksen avoimmuutta kaikilla yhteiskunnan osa-alueilla kuten kulttuurissa, tieteessä, taiteessa, politiikassa ja journalismissa objektiivisen tiedonvälityksen ja hyvän naapuruuden vahvistamiseksi sekä kehittävät aktiivisesti journalistien kahdenvälisiä suhteita.