Putin vierailee Savonlinnassa heinäkuun lopulla
https://yle.fi/uutiset/3-9704553
Putin neuvottelee suomalaisten viranomaisten kanssa Savonlinnan asettamiseksi Karjalan väliaikaisen suomalaisen hallinnon keskukseksi. Yhdessä Lappeenrannan kanssa kaupunkien kautta tullaan aluksi inventoimaan Karjalan alueensellainen infrastruktuuri, mikä täyttää länsimaiset vaatimukset. Heti sen jälkeen laaditaan suunnitelmat, purkutöistä sekä saastuneiden maa-aineksien kuljettamisesta Uralin taakse.
Suomessa on runsaasti kartta- ym. aineistoa päivittää kaikkien alueiden yleiskaavat että asemakaavat nykynormistoon sopiviksi.
Suomalaisväestöä ryhdytään siirtämään kotiseuduilleen heti sen jälkeen, kun venäläinen, maahan tunkeutunut ja pakkosiirretty väki on häädetty ja Puna-Armeijan "harjoitus"-sotana ikään kuin vankeina siirretty lähinnä Siperiaan. Tuo tietenkin Venäjän valtion antamana rangaistuksena siitä, ettei laiska ja aikaan saamaton venäläinen väestö, ole saanut sille NL:n ryöstämää ja edelleen lahjoittamaa maata ”kukoistamaan”, 70-vuotisista ponnisteluista huolimatta.
Putin aloittaa Karjalan palauttamista
5
333
Vastaukset
- Bror-Erik1974odin
Oivallista että suuren naapurimme presidentti tulee kunniottamaan Savonlinnan hienoa kult-
tuuritapahtumaa läsnäolollaan,ei ole epäilystäkään etteikö tapahtuma tule olemaan menestys
monella tasolla! Suomen ja Venäjän hyviä suhteita suu auki ällisteleville ulkomaisille on taas
jutun juurta pitkäksi aikaa mutta siinähän pähkäilkööt. Meillä toimitaan näin ja mitä se muil-
le kuuluu. :)- totuuden
toivotaan vaan ettei Putin teeskentele. Sehän on aika kiero äijä.
- SeAvarakatseinen
"Viestit Karjala" sivustolla kommentoidaan ikään kuin suomeksi ??? Putinin vierailua!
Andrew Waddington
"Suomi johtaja oli paikalla, kun Presidentti Putin oikein laittaa hänen jalka alas tiukasti tarpeeksi ja puhu KANSSAMME monta vuotta ja MEIDÄT kasa enemmän paskaa maailmaa ,nollatoleranssi' kuten he sanovat joten anna heidän syödä omia sääntöjä , jokainen pelaa sääntöjen mukaan Niin sanottujen YK: n peruskirjan kaikki kansainvälisten elinten on siirtyä etelä-napa mikään kansakunta peguins, jotka pystyvät tuomitsemaan."
Eihän tuosta ota selvää "erkkikään". Vieläköhän palstalla esiintynyt RYS S I EN agentti/ystävä Bror-Erik jotain ymmärtäisi ja osaisi pikkuisen paremmalla suomen kielen taidollaan tulkita, mitä tämä Andrew W. yrittää sanomallaan viestittää?
Karjalan palautustako? Ja NL:n tuomitsemista! - Bror-Erik1974odin
Tuomitkaamme kuule yhdessä NL ja Karjalan palautus. :) Eiks jeh?
- 6-tie
Niinistön naaman punotuksesta päätellen Putin on puhunut mm. Savonlinnan liittämisestä takaisin Venäjän alueeseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.828023Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m896053Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,865552Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot675466Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1134710Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1222465Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e51329Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol71324Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa431164Olin ihan varma että sä olet se oikea
Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko521153