Uskotko, että ilmastonmuutos on ihmisen toiminnan seurausta? Vai onko sinulla jokin muu mielikuva ilmiön syystä?
Entä uskotko, että ihmiskunta kykenee tekemään asialle jotain?
Onko ilmastonmuutos ihmisten syy?
9
991
Vastaukset
- qqqaq
On se suurten välirikkaiden maiden syytä, mutta ei meidän pienen Suomen syytä, joka joutuu jälleen maksumieheksi.
- näin.todettuna
Olisit sanonut suoraan että liikakasvun syytä ja luonnollista kiertokulkua. Grönlantikin on ollut joskus vihreä ja enemmän asuttu, mutta siitäkään ei puhuta lainkaan, koska ilmastomuutoksella jotkut rikastuvat paljon, yhtenä media.
- epäilläsopii
Jos tämä nykyinen ilmastomuutos on ihmisen syytä, kenen syytä ovat olleet edeltävät muutokset?
Niitähän tiedetään olleen kautta maapallon historian ja laadultaan äärimmäisiä.
Luonnolla näyttää kuitenkin olevan hämmästyttävä kyky sopeutua ja korjata muutoksia ja jopa katastrofien jälkiä.
Aikaskaalat ovat kuitenkin niin pitkiä että takertumalla lyhyen ajan ilmiöihin on mahdollista niillä perustella lähes millaisia väitteitä ja teorioita.
Kysymykseen onko ihmisten syy vastaus on - emme tiedä ennekuin saadaan varma näyttö. Toistaiseksi epäilen asiaa.- Anonyymi
Niin,ennen jääkautta jos olisi ollut vihreä liike olisi ollut paniikki planeetan jäätymisestä.Ennen dinosaurusten kuolemaa jos olisi ollut vihreä liike olisi ollut paniikki että asteroidi syöksyy maahan ja vihreät olisi kusettaneet tyrannosaurus rexit nälkään.Ennen Tumtsutkan meteorin räjähdystä vihreät olisi tyhjentäneet pohjoisen pallon puoliskon ihmisistä varoin vuoksi.Vihreä liike on suurin ilmasto uhka laajalti mailmassa.
- varoittavaesimerkki
Ainakaan saksalaiset eivät näy ottavan ilmastonmuutosta tosissaan:
http://www.talouselama.fi/uutiset/nyt-se-on-taas-todistettu-saksan-malli-kohti-paastotonta-yhteiskuntaa-on-susi-6617395?utm_source=UusiSuomi&utm_medium=ohjausboksi&utm_campaign=Ohjausboksi&utm_content=uutisartikkeli
Jos ilmaston lämpeneminen koettaisiin ongelmaksi, niin näillä leveysasteilla kaikki resurssit suunnattaisiin ydinvoiman lisäämiseen. "Uskotko, että ilmastonmuutos on ihmisen toiminnan seurausta? Vai onko sinulla jokin muu mielikuva ilmiön syystä? "
Ilmasto varmaan muuttuu omia aikojaan ihmisestä riippumattakin. Ja toisaalta ihminen toiminnallaan pystyy muuttamaan pallon kaasukerroksia, joten niilläkin on oma vaikutuksensa. Kovasti tuon CO2:n määrästä ja merkittävyydstä ainakin kohkataan eikä minulla ole kompetenssia arvioida suuntaan tai toiseen. Uskon ja epäilen.
"Entä uskotko, että ihmiskunta kykenee tekemään asialle jotain? "
Jos asialle jotain haluttaisiin tehdä, niin monet toimenpiteet vaikuttaa täysin käsittämättömiltä. Jos pallon kemiallista koostumusta ei haluta "sotkea", niin tehokkain nopea tapa tietenkin olisi tuottaa energiaa ydinreaktioihin perustuen: tarvittava tekniikka on ollut olemassa vuosikymmeniä, mutta sitä ei ilmeisesti haluta kehittää eteenpäin.
Toinen puoli on ihmisen keskimääräisen "hiilijalanjäljen" pienentäminen siellä missä se on suurimmillaan mutta samaan aikaan jalanjälkien määrä on nopeammassa absoluuttisessa kasvussa kuin ikinä ja elintason kohoaminen kasvattaa jalanjälkiä. Ei tuolle mitään kyetä tekemään.- muunneltu-totuus
ilmaston muutos on vasemmiston kekkkaama rahastus!jo vuosikymmeniä sitten luin artikkelin silloisten viisaiden tutkielma menneistä sääilmiöistä.siinä todettiin että planeettamme ovat liikkumassa asentoon jossa ilmastomme muuttuu, ja siihen ihminen ei mitenkään voi toimia, se vaan toimii. en muista kuinka pitkäaika tätä vaihetta joutuu kärsimään, mutta kauan. planeetat liikkuu jailmastot muuttuu, kuitenkin ihmiskunta taas toimii vain selittäjien ehdoilla, mutta onhan meillä avaruustutkioita joilla järki vielä pelaa. jos vain päästetään esiin!meidän pitäsi muuttaa planetoiden liikkeitä jotta saisimme mieleisen ilmaston. kaikki selittävät vasemmistolaiset valehtelee ne on kehittäny mielestään muka faktoihin perustuvan näennnäistotuuden joka perustuu jäätikön normaaliin kulkuun ja propaganda kuviin jäätikön sulamisesta, samoja kuvia toistetaan niinkauan että se alkaa toimia, vaihtoehto selityksiä ei julkaista. tällähetkellä mainio valhe propagandasta on ison jäälautan irtoaminen jäätiköllä.totuus on että tällaista on tapahtunut vuosisatoja, nyt vain meillä on seurattu normaalia kulkua joka umpisilmäisille näyttää tuhon ennustajien oikeassa ollemiseen. mutta tämä jäälohkareen halkeama johtuu siitä että tämän jään alla olevat valumavesi luolat ovat pettäneet ja jää on siten haljennut. se lohkare on makuulla kalliota vasten eikä liiku mihinkään sulaa aikanaaN,KUTEN ENNENKIN. eläkää huoletta sillä maailma vain elää johon emme voi vaikuttaa mitenkään. ja näillä valheilla vain vasemmisto tienaa, meillä syyllistetään ykstyisiä kansalaisia, jotka yrittävät vain elättää itsensä,tämä vasemmisto klikki yrittää selittää vain tuhon näkökulmata, jolla rahastavat, ihmettelen miten rahalla saa tietoa maailmankaikkeuteen? ja kuka siellä sitten päättää mikä rahasumma vasemmistolle riittää? jotta me pelastuisimme,ja MISTÄ?
tämähän alko suurenmoisesti kun vasemmisto muokkasi ilmaston tutkimuksen raportin mieleisekseen se ei ole herättänyt suurempaa keskustelua.vain vähän pikkua viilattiin ja muutamaa numeroa muutettiin.sillä vasemmistolla on niin mittava konneisto että kaikki rahastus mahdollisuudet voidaan käyttää hyödyksi itselle! ja löytyy professoreja jotka kirjottaa sopivasta summasta mitä vain propagandit haluaa.
tämäkin kirjoitus on vaarassa jouta poistetuksi kuten on monet minun kirjoitukset, ei tarvii selittää! vain poistavat VÄÄRÄN puolue totuuden ilmoittajana!ja syyllistäjänä!
antakaa planeettojen tutkioiden puhua! poliitikko ei tiedä totuutta! - Turhatoivo
Miueluummin pitäisi kysyä, että mahtaako ihminen mitän ilmastonmuutokselle?
Ainakaan tähän asti tehdyt toimenpiteet vain ovat lisnneet CO2 pästöjä. Hyvä esimerkki on Saksa, joka luuli tuulivoimalla korvaavansa ydinvoiman, mutta korvasikin ydinvoiman ruskohiilellä.- PuhdastaUuttaDieseliä
Kun autoilun ympäristöpäästöt ratkaisevat, valinta on Neste MY uusiutuva diesel™.
Nesteen NEXBTL-teknologiaan perustuva Neste MY on sataprosenttisesti uusiutuvista raaka-aineista valmistettu diesel. Suomessa myytävä Neste MY valmistetaan jätteistä ja tähteistä, minkä vuoksi se jättää ilmakehään jopa 90 % vähemmän hiilidioksidia.
Lisäksi polttonesteen lähipäästöt ovat kevyemmät. Neste My tuottaa:
33 % vähemmän pienhiukkasia (ja vähemmän hiukkasia yleensä)
9 % vähemmän typen oksideja (NOx)
30 % vähemmän hiilivetyjä (HC)
24 % pienemmät hiilimonoksidi- eli häkäpäästöt
vähemmän polyaromaattisia hiilivetyjä (PAH)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?
Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?3183189Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!4633088- 712130
Pikkunaiselle terkkuja
Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi3401600Arto Satonen ja kokoomus 2020: Poliittiset virkanimitykset ovat koruptiota
2025: Kokoomus on junttaamassa Arto Satosta Kelan johtoon ohi pätevämpien hakijoiden. https://www.hs.fi/politiikka/art-1921478- 1051223
Voisiko olla jopa niin
Että kumpikin vähän pelkää totaalista heittäytymistä, koska tiedetään että se olisi menoa sen jälkeen. Samaan aikaan hal751212Saara Aalto ja Teemu Roivainen paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaus kietoi meidän kohtalomme..."
Oho! Ex-pari on palannut yhteen musiikin merkeissä. He tekevät Rakkaustarina-nimeä kantavan 20-vuotisjuhlakiertueen syks121117K&T: Harvinainen haastattelu: Susanna Laine avaa suhdetta Petri Nygårdiin: "Olin sinkku vuosia..."
Susanna Laine ei ole kertonut suhteestaan Petri Nygårdiin (Petri Laurila) julkisuudessa juurikaan. Aktiivisesti sosiaali81075Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.1641054