Seinäjoen liikenne kulttuuri

Kävin seinäjoella viikonloppuna ostoksilla, huomasin kuitenkin hyvin nopeasti, että seinäjoella ei tiedetä liikennesääntöjä, tai sitten niistä ei piitata. Kolmiot eivät sano mitään seinäjokisille autoilijoille puhumattakaan stop merkistä. Kävelijät matelevat tien yli kuin omistajat konsanaan.
Onko sjoella autokoulupakkoa?
Enpä usko.
18786
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

se on kuningaskunta etelä-pohjanmaan valtion sisällä joka on taas suomen valtion sisällä...näissä kaikissa kolmessa on eri laki

Äänestä

Asia on niin että koko Etelä-Pohjanmaan maakunnassa ei osata liikennesääntöjä. Se nyt tietysti korostuu Seinäjoella, kun juntit ajelee sinne ostoksille. Jossain Peräseinäjoella se osaamattomuus ei sillä tapaa näy, koska liikennettä on niin vähän ja tieverkko varsin yksinkertainen. Tavallaan maaseudulla ihmiset oppii ajamaan autoa ilman että tarttis koko ajan ajatella liikennesääntöjä. Kyllä ne autokoulus tietysti opetetaan, mutta ne unohtuu äkkiä jos niitä ei tarvitse joka päivä.

Se joka asuu Seinäjoen kaupunkialueella, osaa todennäköisesti liikennesäännöt kohtuu hyvin. Maalaiset ne autoillaan vyöryy miten sattuu, eivätkä edes itse hoksaa kämmäämisiään. Maalaiset ajaa hieman myös paniikissa. Maalainen ei uskalla pysähtyä, eikä ehdi tajuta kenen pitää väistää, vaan vyöryy vain paniikinomaisesti eteenpäin, tuurilla. Pahimpia ovat vanhat maalais isännät, jotka on tottunu kurvaamaan traktorilla pellolla. Sama äkkiarvaamaton kurvailu jatkuu kaupungissa. Monesti ratti kääntyy sinne minne pää sattuu kääntymään.

Äänestä

Luuleeko jous1 olevansa kaupunkilainen kun asuu Seinäjoella. Naurattaa maalai pikkukaupunkilaiset.

Äänestä
  • Menikö heti tunteisiin? Asiat hei asiana.

    Äänestä

Notta ristus pistää vihaks tommoset jokkei osaa ajaa!

Seinäjoe metropoliis on Suamen kohteliaammat autooliat!

Esimerkiiks mannan kaikille muille aina kohteliaasti tilaa, heti siihe mun taakse, enkä ristus oo mikää rafiikin pullonkaula!

Äänestä

Seinäjoen liikennekulttuuri parantuu vähitellen, osa autoilijoista jopa pysähtyy suojatien eteen, jos joku aikoo sen ylittää. Kovin moni vain ei vanhalta muistilta uskalla kävellä peltilehmän edestä.
Näyttötaulut ovat hidastaneet nopeuksia, mutta koko suojatien levyisiä korotuksia täytyy saada lisää.

Vt19 liittymät ovat ongelmallisia, koska tulijat eivät osaa sopeuttaa nopeuttaan niin, että valtatietä ajavan ei tarvitse väistää. Ajetaan vierellä samaa nopeutta, vaikka oma kaista loppuu.
Ei osata painaa kaasua tai hidastaa taakse.
Tällaista ei juuri muualla näe kuin Seinäjoella. Tähän pitää saada parannusta aikaan.

Äänestä

Itse ajelen sjoella ja Helsingissä jonkin verran. Asunto molemmissa. Ja täytyy sanoa, että Helsingin keskustassakin on turvallisempaa ajella kuin sjoella. Hullluinta mitä oon nähnyt, niin nelikaistaisella tiellä ajetaan sjoella keskellä niitä kahta kaistaa ja kummaltakaan puolelta ei tietenkään pääse ohi. Yleensä ratissa se vanha maalaisisäntä.

Äänestä
  • Puolue määrää ajolinjan...

    Äänestä

  • En tiedä kuka määrää tai antaa ohjeet jotta POTKUPALLOKENTÄN ...sanotaan myös stadioniksi
    liikennejärjestelyt saavat olla tuolla tasolla kuin eilen isossa pelissä.
    Luulisi turvallisuuspäällikön tai viranomaisten ottavat tuonkin asian huomioon...molemmin puolin kaarteissa autot kadunvarressa parkissa ... ovet levällään kun kiire pelipaikalle. Mitä ns.isompi ja velkarahalla hankittu kulkupeli niin sen likemmä portia pitää päästä.
    Lapset puikkelehtivat autojen välistä silmät harallaan kun isät aukovat ovet ja päästävät tenavat tapahtumaa seuraamaan ... ajatukset ovat kyllä muualla.
    Tuossa ei ole mitään järkeä...odotetaan vain koska kopsahtaa.
    Seuraavaksi F 1 rata komiaan seinäjoen kylä keskustaan ...

    Äänestä

Yleensä kun lehdessä on että on ollut kolari niin syyllinen lähes aina Ilmajoelta tai Lapualta. Usemmiten vanhempi mies mutta toisinaan myös nainen.

"Ilmajokelainen vanhempi mies kolaroi..."
"Lapualainen nainen tuli kolmion takaa..."

Äänestä
  • Niin kun seinäjokiset ajaa päälle kun ne on oikeassa. Eivät maalaiset muualla kolaroi kuin seinäjoella just tästä syystä, kun ajetaan tahallaan päälle. Kyllä ne ajaa paikallisten päälle, mutta ne osaa varoa paremmin kun tietää, että kukaan ei väistä vaikka voisi.
    Tuolla 19 tiellä kannattaa ajaa suosista vasenta kaistaa, kun sieltä tulee muuten noita kaistapäitä kylkeen.
    Muualla pärjää tavallisilla liikennesäännöillä, mutta ei seinäjoella.

    Äänestä

  • 0_kolaria_44v_aikana kirjoitti:

    Niin kun seinäjokiset ajaa päälle kun ne on oikeassa. Eivät maalaiset muualla kolaroi kuin seinäjoella just tästä syystä, kun ajetaan tahallaan päälle. Kyllä ne ajaa paikallisten päälle, mutta ne osaa varoa paremmin kun tietää, että kukaan ei väistä vaikka voisi.
    Tuolla 19 tiellä kannattaa ajaa suosista vasenta kaistaa, kun sieltä tulee muuten noita kaistapäitä kylkeen.
    Muualla pärjää tavallisilla liikennesäännöillä, mutta ei seinäjoella.

    Kato sitten kun väistät vasemmalle kaistalle, ettei siellä oo jo joku toinen. On nimittäin monta kertaa käyny läheltä piti tilanne, kun väistäjä on mitään katsomatta poukannut vasemmalle kaistalle, ja melkein kylkeeni. Näitä väistäjiä riittää, moni tekee sen automaattisesti, muttei hoksaa katsoa vasemmalle, kun keskittyy vain siihen kiihdytyskaistalta tulijan väistämiseen. Monella tämä väistöliike tulee liiaksi selkärangasta.

    Äänestä

  • Olen sen verran ajanut tuolla isoos maailmas, että peileihin tulee katsottua yhtä paljon kuin eteensä. Tähän asti tosiaan on menty ilman kolareita yli sata kertaa seinäjokea suuremmissakin kaupungeissa.

    Äänestä

""Hullluinta mitä oon nähnyt, niin nelikaistaisella tiellä ajetaan sjoella keskellä niitä kahta kaistaa ja kummaltakaan puolelta ei tietenkään pääse ohi.""

Jos Seinäjoella kaikki on suurta ja komiaa niin ei se suinkaan tarkoita, että leveä kaksikaistainen tie olisi automaattisesti nelikaistainen! Olet ilmeisesti niitä urpoja jotka maakunnan urpojen tavoin ohittelevat molemmin puolin 40 ja 50 alueilla ja kiroilet mielessäsi kun joku tolvana on pysäköinyt autonsa (laillisesti) toisen kaistan tukkeeksi?

Tämä ongelma ei poistu Seinäjoelta ennen kuin tiet on selkeästi ja ymmärrettävästi tehty ja merkitty joko 2- tai 4-kaistaisiksi.

Ei katu tai tie voi olla 4-kaistainen jos toinen kaista tukitaan pysäköidyillä autoilla! Hyvä esimerkki on Kirkkokatu välillä Vapaudentie-Huhtalantie. Kirkkokatu on merkitty 4-kaistaiseksi mutta silti pysäköidyt autot tekevät siitä 2-kaistaisen.

Sama koskee Koulukatua ja Ruukintietä (välillä Kirkkokatu-Vuoritie) vaikkakaan niitä ei ole merkitty 4-kaistaiseksi.

Näitä leveitä 2-kaistateitä ei voida pelkällä tielinjamaalauksilla muuttaa 4-kaistaisiki koska leveys ei riitä kahdelle leveälle ajoneuvolle! Kaksi kuoma- tai linja-autoa eivät mahdu ajamaan rinnakkain!

Äänestä

Ongelma on (jo monen vuosikymmenen kokemuksen perusteella) olllut se, että paikallisten pitää katsoa, kuka lähiautoissa on ajamassa: onko tuttuja? Kaikki huomio menee siihen, keitä tuttuja nyt on näkkyvissä! Kuka tuota autoa tuolla rekisterillä nyt ajaa ja kuka istuu vieressä?! Ei ajatella, että valkoisen viivan ylittää, ei hoksata vilkuttaa. On jopa niitä, jotka katsovat, että TUA TULEE, ja tualle en kyllä VILKUTA. Vilkuttaminen kun kuuluu vain tuttujen väliseksi toiminnaksi.

Äänestä

no minä olen ihmetelly et koskas seinäjoelle moottoritie on saatu ku kaikki paikalliset ajaa ku tuli persees 120-150kmh ja vasemmalta kaistalta toisen yli ramppii et kerkee ekana.vai tää kaupunkia????????? miteas nää meitin poliisit noo mopopoikii etitt varmaan

1Äänestä

Vuoden 2025 turhakkeeksi on valittu vesiskoottori. Kyseistä härpäkettä on ehdotettu vuoden turhakkeeksi joka vuosi ”kilpailun” historiassa vuodesta 2000. Perustelut. Vesiskootterilla ei ole hyötykäyttöä, ketään tai mitään huomioimatta sillä leikitään. Vesiskootteri haittaa luontoa, myös ihminen on osa luontoa. Nimityksellä halutaan kiinnittää huomiota vesiskootterilla ”rälläämisen” aiheuttamiin haittoihin eli huvitarkoituksessa tapahtuvaa kiihdyttelyä, temppuilua ja paikalla pyörimistä. Todella paljon melusaastetta aiheuttava kapistus. " Vesiskootterien käyttäjien vastuuta pitäisi lisätä ja korostaa sekä valvontaa lisätä. " Mutta miten vastuuta voi olettaa, kun tiedossa on, että metelin tuottamisesta eniten nauttivien kloppien syy-seuraussuhteen käsittäminen, vastuuntunnon kehittyminen aivoissa tapahtuu vasta noin 25-vuotiaana. Vesiskootterikuskille ikärajaksi 25 vuotta? Ei ehkä riitä sekään.

Näillä samoilla perusteilla olisi toivottavaa, että ensi vuonna turhake olisi teiniajokit siis mautot, mönkijät, mopot, traktorit. Melua ja tahallista häiriköintiä, maatiaislasten uhoamista. Lakiin tuleva öinen ajokielto toivottavasti ensi vuonna kattaa myös nämä leluautot.

Äänestä

Nyt Norjakin kieltää somen alle 15 vuotiailta. Auttaisko Seinäjoellakin some kielto kun liikenteessä lapsoset kulkoo silmät älypuhelimen näytössä kiinni vaikka ovat katua ylittämässä. Myös pyöräilijöistä osa räplää kännykkää.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ääsjoellako kirjoitti:

Kävin seinäjoella viikonloppuna ostoksilla, huomasin kuitenkin hyvin nopeasti, että seinäjoella ei tiedetä liikennesääntöjä, tai sitten niistä ei piitata. Kolmiot eivät sano mitään seinäjokisille autoilijoille puhumattakaan stop merkistä. Kävelijät matelevat tien yli kuin omistajat konsanaan.
Onko sjoella autokoulupakkoa?
Enpä usko.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu