Minäkin haluaisin sellaisen yrityksen jossa säännellään että kukaan kilpailija ei tule nurkan taakse.Yritys jossa yhteiskunta ostaa palvelujani itse määräämällä maksimihinnalla,joita muut eivät pysty tarjoamaan.Sitten vielä toimintaan liittyvistä hankinnoista saan 4300 vielä euron huojennuksen.
Yrityspystyyn
3
193
Vastaukset
Jos olisit esimerkiksi taksi-isäntä tai apteekkari, vastustaisit kiivaasti ja äänekkäästi mitä ihmeellisimmin tekosyin kaikkia kilpailua avaavia toimenpiteitä.
Niin se vaan menee.Eikö jokainen taksi ole yritys joka kilpailee asiakkaista. Ja on turha kuvitella että kilpailu ratkaistaan hintoja pudottamalla, eli lisäämällä autojen määrää ei hinnat putoa vaan riskit kasvaa kun saadakseen yrittäjä kulunsa peitettyä ja vähän särvintä leivän päälle on vaan pidennettävä ajotuntien määrä , en ainakaan itse haluaisi istua asiakkaana taksissa jossa kuski on jo tätä ennen ollu 15h ajossa ja jonkunverran väsynnyt
- heh_heh_vaan
No jos olet valmis siihen että et saa itse päättää tarjoamiesi palvelujen hintaa, etkä saa itse päättää missä laajuudessa toimintaasi harjoitat,etkä myöskään saa päättää, milloin pidät putiikkisi auki, niin vielä on vajaa vuosi mahdollista pyörittää taksibisnestä noilla ehdoilla. Jatkossakaan asiat ei NIIN hirmusti muutu sillä vaikka LVM on niin vakuuttunut hintojen alenemisesta ,se päätti lisätä lakiin pykälän, jolla Trafi voi tarvittaessa puuttua hinnoitteluun , ihan vaan niinkuin varmuuden vuoksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1241197
- 1181048
Luulet olevasi pidetty
Luulet olevasi pidetty ihminen ja tärkeä monille. Oikeasti et ole! Kukaan EI oikeasti sinua jeesaa, kun tarvitset olkap98879- 112818
Ketä naista se poju tällä hetkellä vetää höplästä
Sillä kun pitää aina olla joku höplästä vedettävä kierroksessa270734- 48685
Kalateltta
Ollaan tulossa Kuhmoon Kamarimusiikkiin jos majoitus viela jarjestyisi kuitenkin. Milloin kalateltta aukeaa naillanakymi17667- 41594
- 49579
- 25545