Rapukautta odotellessa meillä suunnitellaan jo seuraavia rapujuhlia. Otettaisi mielihyvin vastaan vinkkejä rapupöytään sopivista viineistä. Ideaalina kangastelee mielessä kuiva, raikkaan hapokas, mielellään vähän aprikoosinen, keltaluumuinen tai trooppisen hedelmäinen, yrttisyyttä voi olla mutta ei mineraalinen tai mausteinen, ehdottomasti pitää olla tammettamaton ja mieluiten sellainen puhtaan elegantti valkoviini,
Kertokaahan te, jotka tunnette valikoimat paremmin, että mikä se voisi olla? Plussaa jos vielä löytyisi helposti Alkon valikoimista, mutta ei haittaa, jos ei löydy, koska hyvän eteen voidaan nähdä vaivaakin, eli tilata tai hakea ulkomailta.
Kertokaahan te, jotka tunnette valikoimat paremmin, että mikä se voisi olla? Plussaa jos vielä löytyisi helposti Alkon valikoimista, mutta ei haittaa, jos ei löydy, koska hyvän eteen voidaan nähdä vaivaakin, eli tilata tai hakea ulkomailta.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Hedelmäinen ja yrttinen, mutta ei mineraalinen tai mausteinen ... kokeilepas tykkäätkö Wolfbergerin W3:sta.
Bordeaux Blanc sopii jopa rapujen kanssa....eikä hintakaan ole este. Kossu pakkasesta ja olutta...se toimii aina, ravut voi jättää myös pois ja toimii edelleen.
Bordeaux Blanc on mausteinen, toimii minusta parhaiten ranskalaisen sipulikeiton kanssa, mutta kyllähän sitäkin voi rapujen kanssa nauttia ilman suurta tuskaa. Minua se Semillonin maku ainakin kyllä häiritsee, tekee viinistä vähän sellaisen keskinkertaisen noutopöytäviinin makuista. Parempi kaveri ravuille on esim. Uusi-Seelantilainen Fernway Marlborough Sauvignon blanc. Löytyy Alkosta.
Miten olisi Grüner Veltliner? - Ei kyllä ole sitten yhtään trooppisen hedelmäinen, mutta voi olla omalla tavallaan puhtaan raikas ja elegantti.