Matti Rossi on kuollut

Kavaltaja, stalinisti Matti Rossi on kuollut 83 vuoden iässä. Hän tuli tunnetuksi kavaltamalla Unkarin kommunistiselle kirjailijaliitolle kirjailija Denés Kissin joka Suomen-vierailullaan 1975 esitti neuvostovastaisia mielipiteitä. Denésin kirjailijanura käytännössä tuhoutui Rossin ilmiantoon.

Svenska folkpartietin kulttuuriministeri Stefan Wallin myönsi vuonna 2007 Rossille valtionpalkinnon. Itse asiasta kuultuna hän sanoi, että ei ollut kuullut Rossin-Kissin tapauksesta. Kulttuuriministeri "ei ollut kuullut" eräästä Suomen suurimmista kulttuuriskandaaleista. Kaiken muun lisäksi Rossin-Kissin tapaus antaa sivuvaloa suomalaisten ministerien sivistystasoon.

Rossi kirjoitti saamansa arvostelun johdosta Helsingin Sanomiin 2007 vastineen, joka oli mitä puhtainta stalinistista jargonia; harmi, kun en tullut ottaneeksi sitä talteen. Rossi ei katunut mitään.

Rossin kuolemasta kertoo Kulttuurivihkot jota hän aikanaan päätoimitti.

18

1629

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hyvä.niin

      Yksi mätä stallari vähemmän

    • Gulag38

      Huomaakohan aloittaja, että hänen rakkaassa kokoomuksessaan on ollut lähes vastaavia "remonttimiehiä", jotka hyökkäilivät oikeistolaisia vastaan 70-luvulla; Ehrnroothia, Junnilaa ym. savustettiin,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,;/

      • En näe asiayhteyttä.


      • Gulag38
        Sologdin kirjoitti:

        En näe asiayhteyttä.

        Entä periaatteellisen yhteyden?


      • Gulag38 kirjoitti:

        Entä periaatteellisen yhteyden?

        Kokoomus ei ole minulle "rakas" ja tiedän ja muistan varsin hyvin remonttimiesten joukkion johon kuuluivat mm. Ilkat Kanerva ja Suominen, Juha Vikatmaa, Pertti Salolainen ja Jarmo Virmavirta. Mutta heidän toimintansa oli pelkkää Kekkosen ja Neuvostoliiton nuoleskelua, se ei tuhonnut kenenkään elinkeinoa eikä saattanut kenenkään henkeä vaaraan toisin kuin Rossin.


    • ryssänvihaaja

      Hyvä kun kuoli saatana.

    • eipä_sureta

      Enpä ole ikinä lukenut mitään tuon mulkeron kirjoittamia tekstejä. Muistan hyvin tuon unkarilaisen kirjailijan tapauksen. Siitä alkoi ääretön inho Matti Russoa kohtaan.

    • ryssänvihaaja

      Suvakkikommunistit määkivät suut vaahdossa tämän kommaripaskan kirjoittamia sanoituksia 70-luvulla. YouTubesta niitä löytää tänäkin päivänä kuunneltavaksi jos pokka kestää. Minulla petti jo ensimmäisen laulun 15 sekunnin kohdalla.

    • 3673589

      Tämä on surun päivä punavihreälle aatteelle. Aalto, Andersson, Hassi ja muut kommarit itkevät niin että Pohjanmaa tulvii.

    • saarnasetä

      Onkos paperossi matti kuollut? Minä en ole kuullut, että hän olisi ollut edes kipeä. Hyvää matkaa sitten vaan Kremlin muuriin.

    • VihreäLiitto

      Rossin aatetta ja tapaa toimia vaalitaan tänäkin päivänä Taistolaisten perinneliitossa.

    • Hallaahon.äänestäjä44

      Rossi siis kuoli viime vuonna

      Taistolaisten perinneliitto on SKP
      eli sosialistien keppihevosporukka

      jonka Lenin ja Stalin perustivat Moskovassa myöhäiskesällä 1918

      SKP ei perustettu Helsingissä ei Tukholmassa ei Pietarissa vaan
      Kremlissä

      Venäjällä ei kukaan ulkomaalainen (kuten Otto Ville Kuusinen tai Kullervo Manner keppihevosporukan ensimmäinen puheenjohtaja, venäläiset leninistit teloittivat radioaktiivisella maalla keskitysleirillä)

      olisi voinut perustaa puoluetta vaikka sen nimenä olisi ollut Eläköön Suuri Stalin ESS-puolue
      vaan samoin kuin putinismissa politiikassa voi toimia vain Putinin luvalla
      niin myös Kremlissä saattoi toimia vain Lenin-Stalin perustamat porukat kuten keppihevosporukka

      Nyt SKP on niin lopussa - Ykä Hakasen rahat - että SKP ei voi enää osallistua vaaleihin
      mutta toivo elää (ei eläkään, vaan Toivo Antikainen tapettiin lento-onnettomuudessa Arkangelissa tosin Mayenburg väittää että Antikainen teki itsemurhan hyppäämällä hotelli Luxista https://www.huuto.net/kohteet/ruth-von-mayenburg-hotelli-lux-vakoilukeskusmoskova/481022003 Elleivät Toivo Antikaisen tapaan valinneet surmansyöksyä takapihan kivipintaan

    • johan_oli_aikakin

      turha rotta lapioidaan multiin. Maailma on yhden paskaklöntin verran parempi paikka.

    • Anonyymi

      Kaikki ylläkuvattu sopii myös erääseen "dosenttiin".

      • Anonyymi

        liian vähän niitä siivottiin koska vieläkin sikiää


    • Anonyymi

      Savolainen balladi.

    • Anonyymi

      Syöpään ilmeisesti kuoli. Jumala on sittenkin olemassa.

    • Anonyymi

      TRT

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      50
      2202
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      197
      2029
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1382
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1170
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      982
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      929
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      889
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      47
      868
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      845
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      61
      746
    Aihe