Onko Karkkilassa vielä kommunismia

uusauto

Nuoret varmaankin jo valveutuneita, mutta onko vanhempi väki edelleen niska kyssässä ja naama kurtussa kateellisia toisilleen?

2

707

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mielipiteeni

      Vastaus tuohon kysymykseen, että onko Karkkilassa vielä kommunismia: valtuustoa hallitsee tällä valtuustokaudella KAIKEN TAPPAVA vanhan ajan SKDL jota peesaa PS (ryhmä joka todennäköisesti erimielisyyksien repiminä irtaantunut kommunisteista). Samaan jonoon voidaan laskea nämä kovaa meteliä pitävät TOSI...?.....VIHREÄT . Ja sitten vielä se yksi per.....--n kukkahattutätien sipulitukkalemmikki omana ryhmänään. Nämä ryhmät käyttävät asioidensa esiintuomiseen sellaisia yhdistyksiä kuten Kotiseutu - ja luonnonsuojelu - sekä SPR , niillähän ei pitäisi olla poliittisia kytköksiä , HÄIKÄILEMÄTTÖMÄSTI .Tällä moraalilla ja tavoilla saadaan koko Karkkila hävitettyä Suomen itsenäisten kaupunkien joukosta.

    • tokoi1

      Esität hyvän kysymyksen.Karkkilassa ei esiinny kommunismia siinä muodossa jossa se oli edesmenneessä Neuvostoliitossa tai nykyisessä Kiinassa. Mutta esitän toisen kysymyksen. Putoaako leopardilta täplät jos ruokavalio vaihtuu? Vastaus on ei.Karkkilan kommunistien aatemaailma romahti Neuvostiliiton romahdettua 1980 - luvun lopulla ( 90 - alussa ) joten uuden aatekodin etsimisessä meni kaiketi aikansa. Toki ihmisten ajatukset muuttuvat ja jalostuvat totuuksien tullessa esille esim. Neuvostoliitosta romahduksen jälkeen. Jotkut jäävät kiinni menneeseen eivätkä pääse eteenpäin. Onko Karkkilan vasemmistoliitto kommunismin jälkeläinen. Syntyhistoria siihen viittaa mutta oletan että ko liikkeen ajatukset ja arvot ovat ainakin tietyiltä osin muuttuneet. Valitettavasti ei kuitenkaan kaikki. Edelleenkin ko. liike vastustaa Karkkilan eteenpäin viemistä ja haluaa palauttaa itselleen menetetyn valta-asemansa ( ks. 1960 ja 1970 luvut ). Historiassa Karkkilan kommunistit ovat estäneet Karkkkilan talouselämän monipuolistumisen jonka hedelmiä nyt maksetaan.
      Onko Karkkkilassa kommunismia? On. se näkyy esim. kateellisuutena ja pyrkimyksenä estää Karkkilan kehitys ilman että ko liike ja saa valta-asemansa takaisin. Surullista sinänsä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan

      Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs
      Ikävä
      54
      1718
    2. Kiinni on siekkilän yliajaja

      Eilen illalla saatu kiinni Varsinais-Suomessa tämä henkilö.
      Mikkeli
      17
      1623
    3. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      82
      1403
    4. Maskuliininen herrasmies

      Tekee aloitteen. 🌸
      Ikävä
      174
      1386
    5. Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti "En pystynyt olemaan siellä enää"

      Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti – "En pystynyt olemaan siellä enää" Ennen sotaväki oli
      Maailman menoa
      306
      1332
    6. Näyttävin pariskunta

      Ketkä lie tällä kylällä kääntää päät?
      Suomussalmi
      20
      1268
    7. Martina Aitolehti poseeraa Ibizalla

      Ihanaa! Ibiza on ihan paras paikka lomailla hengaillen, viinistä ja iltamenoista nauttien. Säpinää riittää. Aitolehti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      98
      985
    8. Ollaanko me tyhmiä mies?

      Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä
      Tunteet
      61
      958
    9. Unelmoin päivästä, jolloin voimme olla yhdessä.

      Niin pieni kuin sydän onkin, sä oot siellä ja ne mun isot tunteet sua kohtaan ❤️Sydämeni sykähtää joka kerta kun sut nää
      Ikävä
      33
      933
    10. Kannattaako kaikki Abrahamilaiset uskonnot jättää?

      Ja seurata jotain ihan muuta?
      Hindulaisuus
      349
      854
    Aihe