Miksi vanhurskas joutuu kärsimään?

Tyhmeliinit

Siihen on paras vastaamaan ateisti eli jumalaton?
Mitä ne ovat?

8

193

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oma.vikansa

      Vanhurskas kärsii, koska hän sikailee vanillaan (pakettiautolla). Sikailu on samaa kuin hurskastelu.

    • DRHouse

      Kysy siltä jumalaltasi. Jos kerran kärsit uskostasi huolimatta, niin voisiko siitä päätellä että jumalasi on fiktiivinen hahmo?

    • hfh.fhfh

      Niin, ja miksi on niin paljon kärsimystä ja pahaa? Ainoa selitys on mielestäni se, että kristinopin kuvailemaa Jumalaa ei ole olemassa. Siis kaikkivoipaa, rakastavaa, oikeudenmukaista ja kaiken näkevää. Tiedän kyllä, että on voimia, jotka ihmisiä tarkkailevat ja opastavat, mutta eivät hekään ole kaikki voipaisia. Ja jos ajatellaan esimerkiksi 2.maailmansotaa, niin monien kärsimykset olivat hirvittäviä. Missä oli tuolloin Jumala ja missä olivat suojelus Enkelit? Tai tsunami vuodelta 2004, jossa menehtyi noin 400 000 ihmistä. Olivatko he kaikki ansainneet äkkilopun? Tuskinpa vaan.

      Saattaa olla lohdullista ajatella niin, että jos kuolema tulee vaikka tsunamin muodossa, niin se on Jumalan ennalta määrärämä kohtalo, mutta itse en sellaiseen välttämättä kyllä usko. Ehkä se on kohtalo joissakin tapauksissa, mutta ei kaikissa.

      Entä miksi niin usein pahat(ahneet, röyhkeät ja epärehelliset) ihmiset menestyvät oikein hyvin?

      Selvästikään se kuva mitä fatalistit ja jotkut uskovaiset tarjoavat, ei ole ainakaan ihan kokonainen ja oikea.

      • Luucifer

        "Tiedän kyllä, että on voimia, jotka ihmisiä tarkkailevat"... mistä sinä tuollaisia voit tietää? Hyvänen aika, voit mullistaa koko maailman ja kaikki sen yhteiskunnat tiedoillasi. Kerro ihmeessä, mitä tiedät ja mistä olet nämä asiat oppinut.


    • jotain.rajaa

      Syy itseään vanhurskaina pitämien ihmisten kärsimykseen on ollut tiedossa jo iät ja ajat : Tyhmästä päästä kärsii koko ruumis.

    • Vanhurskaasta hänen kärsimyksensä luultavasti ovat mitä vahvin todiste jumalansa olemassaolosta. Sillä noinhan se jumalansa koettelee.
      Jos taas vanhurskas saisi arpajais- ja lottovoittoja perä perään ja kameli- ja lammaslaumat kukoistaisivat, tällöinkin jumalansa vain koettelisi.

    • returt

      Mielipiteesi kärsimyksiesi syistä ei kumoa faktaa: Jumalaa ei olemassa. Joudut oman elämäsi eteen työtä tekemään.

    • On oikein että vanhurskaat kärsivät jo tässä elämässä missä he niin paljon aiheuttavat tuskaa muille harhauskomuksineen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      67
      2801
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      46
      2544
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      431
      2207
    4. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      79
      2118
    5. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      95
      1946
    6. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      32
      1682
    7. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1516
    8. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      17
      1477
    9. Mitä nämä palautteet palstalla ovat?

      Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?
      Ikävä
      25
      1274
    10. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      18
      1155
    Aihe