Siihen on paras vastaamaan ateisti eli jumalaton?
Mitä ne ovat?
Miksi vanhurskas joutuu kärsimään?
8
202
Vastaukset
- oma.vikansa
Vanhurskas kärsii, koska hän sikailee vanillaan (pakettiautolla). Sikailu on samaa kuin hurskastelu.
- DRHouse
Kysy siltä jumalaltasi. Jos kerran kärsit uskostasi huolimatta, niin voisiko siitä päätellä että jumalasi on fiktiivinen hahmo?
- hfh.fhfh
Niin, ja miksi on niin paljon kärsimystä ja pahaa? Ainoa selitys on mielestäni se, että kristinopin kuvailemaa Jumalaa ei ole olemassa. Siis kaikkivoipaa, rakastavaa, oikeudenmukaista ja kaiken näkevää. Tiedän kyllä, että on voimia, jotka ihmisiä tarkkailevat ja opastavat, mutta eivät hekään ole kaikki voipaisia. Ja jos ajatellaan esimerkiksi 2.maailmansotaa, niin monien kärsimykset olivat hirvittäviä. Missä oli tuolloin Jumala ja missä olivat suojelus Enkelit? Tai tsunami vuodelta 2004, jossa menehtyi noin 400 000 ihmistä. Olivatko he kaikki ansainneet äkkilopun? Tuskinpa vaan.
Saattaa olla lohdullista ajatella niin, että jos kuolema tulee vaikka tsunamin muodossa, niin se on Jumalan ennalta määrärämä kohtalo, mutta itse en sellaiseen välttämättä kyllä usko. Ehkä se on kohtalo joissakin tapauksissa, mutta ei kaikissa.
Entä miksi niin usein pahat(ahneet, röyhkeät ja epärehelliset) ihmiset menestyvät oikein hyvin?
Selvästikään se kuva mitä fatalistit ja jotkut uskovaiset tarjoavat, ei ole ainakaan ihan kokonainen ja oikea.- Luucifer
"Tiedän kyllä, että on voimia, jotka ihmisiä tarkkailevat"... mistä sinä tuollaisia voit tietää? Hyvänen aika, voit mullistaa koko maailman ja kaikki sen yhteiskunnat tiedoillasi. Kerro ihmeessä, mitä tiedät ja mistä olet nämä asiat oppinut.
- jotain.rajaa
Syy itseään vanhurskaina pitämien ihmisten kärsimykseen on ollut tiedossa jo iät ja ajat : Tyhmästä päästä kärsii koko ruumis.
Vanhurskaasta hänen kärsimyksensä luultavasti ovat mitä vahvin todiste jumalansa olemassaolosta. Sillä noinhan se jumalansa koettelee.
Jos taas vanhurskas saisi arpajais- ja lottovoittoja perä perään ja kameli- ja lammaslaumat kukoistaisivat, tällöinkin jumalansa vain koettelisi.- returt
Mielipiteesi kärsimyksiesi syistä ei kumoa faktaa: Jumalaa ei olemassa. Joudut oman elämäsi eteen työtä tekemään.
On oikein että vanhurskaat kärsivät jo tässä elämässä missä he niin paljon aiheuttavat tuskaa muille harhauskomuksineen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta703510Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1483413Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh463302- 532759
- 312003
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘301933- 481676
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k401645Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä911610- 391380