Ihminen, joka pitää itseään erinomaisena, ei tarvitse Jeesusta pelastajaksi.
Jeesus kelpaa vain kurjille syntisille.
Jeesusarmahtaa
46243
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 46
Vanhimmat
Mutta publikaani seisoi taampana eikä edes tahtonut nostaa silmiään taivasta kohti, vaan löi rintaansa ja sanoi: 'Jumala, ole minulle syntiselle armollinen.'
Vanhurskaan pysyminen vanhurskaudessa omaa myös vaikeuksia. Voittajan palkinnon riistäjiä matkalla riittää. Jaakobin paluumatka Laabanin luota on esimerkki tästä.
Vaikeudet kasaantuivat vuoreksi. Itseään Jumalaa vastaan hän joutui painimaan.
Mutta hän on laupias, antaa anteeksi rikkomukset eikä tahdo hukuttaa. Sentähden hän usein kääntyi vihastansa eikä antanut kaiken kiivautensa nousta.
Voisikohan olla hiukan suuntaa siitä, miltä Jeesuksesta tuntuu hänen pelastustekonsa vähätteleminen, kun ajatellaan vaikka isää, joka syöksyy palavaan taloon pelastaakseen pienen lapsensa, ja lapsi ei tunne kiitollisuutta, ei ymmärrä isän rakkautta, eikä itse enää rakasta, vaan häpeää muodottomaksi palaneen isänsä kasvoja, eikä halua enää olla hänen seurassaan? Tuo nyt on vain inhimillisessä mittakaavassa, tietysti. Jumalan rakkaus on jotain ihan muuta, mitä me emme pysty ymmärtämään.
Minä olen kurja ja köyhä, mutta Herra pitää minusta huolen. Sinä olet minun apuni ja pelastajani; minun Jumalani, älä viivy.
Köyhänä ja kurjana pysytkin, jos jätät kaiken "herran haltuun"
Olen kyllä työssä käyvä. Hankin elantoni.
Aiemmin väitit näin "Minä olen kurja ja köyhä, mutta Herra pitää minusta huolen."
Niin minä siteerasin. Voit miettiä sitä tykönäsi.
Ei anna aihetta pitempiin mietintöihin:-)
Epäilenpä vahvasti. Olisit melkoinen guru, jos niin olisi. ;)
Siteeratessa käytetään lainausmerkkejä, sen verran luulisi sinunkin tietävän.
Älköön teistä kukaan tehkö vääryyttä lähimmäisellensä, vaan pelkää Jumalaasi; sillä minä olen Herra, teidän Jumalanne.
Kiitollinen saa olla raamatulle ja Jeesukselle siitä erinomaisuudesta ja barbarismin hälvenemisestä, jonka hän on saanut aikaan.
Maan uskollisia minun silmäni etsivät, että he asuisivat minua lähellä; joka vaeltaa nuhteettomuuden tietä, se on oleva minun palvelijani.
Hän on kallio; täydelliset ovat hänen tekonsa, sillä kaikki hänen tiensä ovat oikeat. Uskollinen Jumala ja ilman vääryyttä, vanhurskas ja vakaa hän on.
Pelkää Herraa ja karta pahaa.
Pidä sinä itselläsi Jumalan edessä se usko, mikä sinulla on. Onnellinen on se, joka ei tuomitse itseään siitä, minkä hän oikeaksi havaitsee.
Jokainen, joka huutaa avuksi Herran nimeä, pelastuu.
Sentähden Herra odottaa, että hän olis teille armoinen, ja sentähden on hän noussut teitä armahtamaan; sillä Herra on oikeuden Jumala. Autuaat ovat kaikki, jotka häntä odottavat.
Niin ei nyt siis ole mitään kadotustuomiota niille, jotka Kristuksessa Jeesuksessa ovat.
Ei yksikään, joka sinua odottaa, joudu häpeään; häpeään joutuvat ne, jotka ovat syyttä uskottomat.
ja vahvistivat opetuslasten sieluja ja kehoittivat heitä pysymään uskossa ja sanoivat: "Monen ahdistuksen kautta meidän pitää menemän sisälle Jumalan valtakuntaan."
Herra tuntee nuhteettomain päivät, ja heidän perintönsä pysyy iankaikkisesti.
Mutta Nooa sai armon Herran silmien edessä.
Kuka mahtaa olla synnitön,Raamatun mukaan meillä on perisynti jo tullessa äitimme kohdusta?
Teuvo luulee olevansa synnitön, vaikka se on täyttä paatumusta.
Minä olen oleva hänen isänsä, ja hän on oleva minun poikani; ja armoani minä en ota häneltä pois, niinkuin otin siltä, joka oli sinun edelläsi.
Elämän ja armon olet sinä minulle suonut, ja sinun huolenpitosi on varjellut minun henkeni.
Sula hyvyys ja laupeus seuraavat minua kaiken elinaikani; ja minä saan asua Herran huoneessa päivieni loppuun asti.
jonka tähden hän myös voi täydellisesti pelastaa ne, jotka hänen kauttaan Jumalan tykö tulevat, koska hän aina elää rukoillakseen heidän puolestansa.
Onko nämä pölinät lainattu jostain kirjasta, vai itsekö keksit? Miksi?
Se nyt vaan on niin itseään täynnä oleva tyyppi, että sen pitää sotkea kaikki ketjut joutavilla loruillaan.
Ihminen joka elää suunnilleenkaan ihmisiksi, ei tarvitse mitään pelastusta.
Ei riitä taivasosuuteen.
Laupias ja armahtavainen on Herra, pitkämielinen ja suuri armossa.
Herra on armollinen ja vanhurskas, meidän Jumalamme on laupias.
Hänen herransa sanoi hänelle: 'Hyvä on, sinä hyvä ja uskollinen palvelija. Vähässä sinä olet ollut uskollinen, minä panen sinut paljon haltijaksi. Mene herrasi iloon.'
Herra antaa sinun voittaa vihollisesi, jotka nousevat sinua vastaan; yhtä tietä he lähtevät sinua vastaan, mutta seitsemää tietä he sinua pakenevat.
Ja tiedä siis, että Herra, sinun Jumalasi, on Jumala, uskollinen Jumala, joka pitää liiton ja on laupias tuhansiin polviin asti niille, jotka häntä rakastavat ja pitävät hänen käskynsä,
Herran siunaus rikkaaksi tekee, ei oma vaiva siihen mitään lisää.
Kaikki Herran polut ovat armo ja totuus niille, jotka pitävät hänen liittonsa ja todistuksensa.
Niin se vaan on!
mutta hän on haavoitettu meidän rikkomustemme tähden, runneltu meidän pahain tekojemme tähden. Rangaistus oli hänen päällänsä, että meillä rauha olisi, ja hänen haavainsa kautta me olemme paratut.
Hän, Herra, on meidän Jumalamme; hänen tuomionsa käyvät yli kaiken maan.
Olkaa lujat ja rohkeat, älkää peljätkö älkääkä säikähtykö heitä, sillä Herra, sinun Jumalasi, käy itse sinun kanssasi; hän ei jätä eikä hylkää sinua."