Metsäteollisuus ry:n pääekonomisti Maarit Lindström sanoo sen suoraan: "Yritykset luovat talouskasvun, ei hallitus!"
Roisto-Sipilä on karjunut pää punaisena, että hallitus olisi muka osallisena nyt virinneessä talouskasvussa. Sehän on täyttä puppua. Hallituksen toimenpiteet ovat enemmän haitanneet kasvun toteutumista, kuin luoneet sitä. Tästä on hyvä esimerkki tuo sekoilu sote-himmelin kanssa.
http://www.talouselama.fi/uutiset/paaekonomisti-maarit-lindstrom-epailee-ennusteiden-toteutumista-yritykset-luovat-talouskasvun-ei-hallitus-6661762
Roisto-Sipilä on karjunut pää punaisena, että hallitus olisi muka osallisena nyt virinneessä talouskasvussa. Sehän on täyttä puppua. Hallituksen toimenpiteet ovat enemmän haitanneet kasvun toteutumista, kuin luoneet sitä. Tästä on hyvä esimerkki tuo sekoilu sote-himmelin kanssa.
http://www.talouselama.fi/uutiset/paaekonomisti-maarit-lindstrom-epailee-ennusteiden-toteutumista-yritykset-luovat-talouskasvun-ei-hallitus-6661762
Vastaukset 63
Vanhimmat
Tietysti ja kääntäen hallitus ei luo lamaa vaan yritykset :D
Hallitus voi luoda laman ja Sipilän hallituksella on suuri riski juuri siihen. Matti Vanhasen hallitus mm. sai väärällä politiikallaan Suomen velkaantumisen lähtemään kovaan kasvuun. Sipilän hallituksen jatkuva vatulointi voi myös johtaa siihen, että Suomessa talouskasvu loppuu lyhyeen.
No mikä lama siellä kepulandiassa muka on, Kekkoslovakialaisessa savupirtissä saa olla rehtien maksaessa kaiken.
Holkerin demarihallitus Lama-Liikasineen ryssi perusteellisesti Suomen talouden, jonka Vanhanen joutui sitten parsimaan kasaan. Täydelliseen suoritukseen ei hänkään pystynyt ja jälkiviisas on helppo olla.
Nyt on sama tilanne. Demarit (tietenkin) vassarit ja vihreät hallituksessa söivät kyvyttömyydessään Suomen eväät. Sipilä on sentään antanut edes yrityksestä saada tilanne haltuun jotain merkkejä, joiden varaan talouskasvu nyt rakentuu. Toisin kuin vasemmistolaiseen talousoppiin kuuluu, ulkisen sektorin kasvattaminen ei ole talouskasvun veturi .
Ehkä kannattas edes hieman.....
https://yle.fi/uutiset/3-7469358
Roisto-Sipilä on pääministerinä ajanut vain omien ja sukulaistensa bisneksien etuja. Mikään muu ei tätä roistoa kiinnosta.
Sipilä jäi taas kiinni valehtelusta.
Sipilää ei usko enään kukaan. Hänen aikansa on ohi.
Mitä nopeammin, sen vähemmän tuhoja Suomelle.
Samanlainen sekopää se tuokin on kuin Sipilä, vai pärjääkö sellunkeittäjät muka ilman tukia. Valtion sellunkeittäjille antamat yritystuet kuittaavat ne tappiot joita suomalaisen työn ulkoistaminen mahdollisesti omistajan tilipussissa aiheuttaa.
Olisi aika palata vuoteen 1918, jolloin tiedettiin kuinka punikkien ja ryssien toiminalle laitetaan piste.
Siinähän tapauksessa kepuille ammuttaisiin nappi otsaa, nehän sitä perunaa ja muuta valiokusta ryssän roskaväellä puoli ilmatteeks vie. Ehdottomasti pysyttåvä lujana vientitukien suhteen jotta tuntuu kymmenen vuoden kuluttua ryssän eläkelaumojen kukkaroissa ja lujaa.
Kumma juttu että EK halusi niin kovasti hallitusta apuun kiky sopimukseen jos hallituksella ole mitään vaikutusta talouteen.
Ekonomistin olisi kannattanut kertoa asia aikaa sitten EK:lle AY liikkeelle ja hallitukselle etteivät olisi tehneet turhaa työtä.
Kaiken maailman ekonomisteja
No sittemmin oikeat yritykset antoivat EK:lle kenkää. Nyky-hallitus ja EK ovat yksissä tuumin sössineet ja leikanneet Ki-Ky turailuillaan Suomen talouskasvun minimaalliseksi muihin euroopan maihin verrattuna.
Mutta hallituksen törttöilystä huolimatta yritykset ovat saaneet talouskasvua aikaan, kiitos yritysten.
Niinkö miksi ne sitten ovat hallitukselta ruinaamassa milloin mitäkin tukea ja helpotutusta.
Mutta sehän on loistavaa että metsäteollisuudella menee niin hyvin ettei enää apua tarvitse. Lisää tälläisiä aloja
EK ruinaa kaikilta, varsinainen vonkaajasakki, turhakkeita rutisijoita.
Höpö höpö, metsäteollisuus on ilmeisesti kriisissä kun tarjoaa työntekijöilleen 0-ratkaisua.
Juha Sipilällä on tapana ottaa kunnia asioista, joihin hänellä ei ole ollut osaa eikä arpaa. Tyypillistä kepulipeliä siis. Muiden ansiot omitaan ja omat töppäykset pannaan muiden syyksi.
Kepulla on aina ollut muutenkin tapana syyttää muita omista virheistä.
Kauna ja kateussosialistin valitusta on mukava lukea.
Kepulaisilla on tunnetusti alhaisempi älykkyysosamäärä kuin suomalaisilla keskimäärin. Tämä on tutkittu juttu.
Näinkö olette keppanaringissä asian tutkineet. No sittenhän se on teille tosi.
Ekonomia on tosin niin epämääräinen tiede että todellisuudessa vasemmistoälymystö saa suurimmat tuhot aikaan.
Voi kuinka kivaa kuunnella pian taas lisäbudjetin alla oikeen aidon kommarin, TALIKKOKOMMARIN parkua. Parutko sinä?
Antin kanssa tuhotaan talouskasvu lakoilla. Nyt lähdemme VVO:n rahoilla ryyppäämään ja huoria naimaan.
Koomisia nämä valehtelevan kepulin omituiset avautumiset. Hyvä osoitus kepulin täydellisestä tyhjäpäisyydestä.
Täällä näyttää kirjoittavan punikkien parhaimmisto viisausiaan
Tyhjäpäisyytesi näyttää olevan veronmakjien varoilla, ympärivuorokautista ´ja -vuotista. Mene luuseri töihin.
Muitten kepulaisten kanssa tuhotaan tämäkin taloudennousu ja lähetään sitten varastetuilla rahoilla Itävaltaan alppimajaan ryyppäämään.
Nuorisosäätiön alppimajalle.
Tämähän se on aina ollut meininki. Kepulaisilla on tapana maksattaa omat mokansa veronmaksajilla. Niin teki Esko Aho. Niin teki Anneli Jäätteenmäki. Niin teki Matti Vanhanen. Niin teki Mari Kiviniemi ja niin tekee Juha Sipilä.
Ei saa yleistää. Jäätteenmäki ei millään ehtinyt.
Mutta kukas luo julkisenseksitorin kestämättömän vajeen jota muka muualta syyttömillä maksatetaan?
Tai oikeestaa kuka lakkauttaa sen ? Oks nytte site muka mätien ja päällekkäisten rakenteitten purku meneil suojatyöpoliittisesti sidotuilla.. jos kerta tulee halvammaksi yksituistaa ku tehä virkaverotyönä? Pidennetäänkö site työ muttei virka-aikaa 6minuutilla ja jätetään lamarahat ottamatta ettei ne vaa menis hukkaan.
Ei menny Kela/Sossu uudistukskaan iha putkeen noilla aivoilla..ONNEKSI! ei SOTEA tullutkaan tollasella tolloilulla.
Saisivat muuten töpeksiä omilla rahoillaan eikä veronjaksajien ja maksattaa mokansa muilla kun niihin syyttömillä viattomilla ihmisillä tai muka ulkolaisella vientiteollisudella joka myöskin on muka osaton arvaton ja arvaamaton tossa veroparatiisisuunnittelussa..
Sipilän vatulointi käy kalliiksi suomalaiselle veronmaksajalle.
Muistamme tämän myös tänä keskiviikkona.
Sipilä yrittää ottaa kunnian talouskasvusta, mutta hänellä ei ole siihen osaa eikä arpaa.
Tuo totinen tosi, haittaa ja hidastanut sitä kyllä on. Nousua siis Sipilästä huolimatta.
Ettei totuus unohtuisi.
Muistetaan taas tämäkin fakta.
Pankkomajurilla dementia, siis nostoon.
Kannattaa palauttaa tosiasiat mieliin.
Pankkomajurille eivät tosiasiat paina.
maalaisille on vaikeaa ymmärtää ettei kasvu muka perustuisi ainoastaan hallituksen toimiin.
maakunnissa kasvu ja hyvinvointi on jo sukupolvien ajan perustunut karvalakkilähetystöjen onnistuneesen kerjäämiseen...
eli jos hallitus on ollut pro-agri niin tällöin verovaroilla toteuttetuihin subventioihin perustuvaa kasvua on satanut laariin
Kannattaa edelleenkin palauttaa tosi asiana mieleen, kun ei oikein Sipilisteille ole totuus avautunut.
Tosiasiaa, vaihteluna "majurin" palstasekoilulle ja valheille.
Ei yritysten velvollisuus ole luoda talouskasvua. Niiden velvollisuus on tuottaa omistajilleen voittoa, joka sitten osinkoina heille jaetaan.
Kun yritykset tekevät kohtuullista voittoa saamiensa tukien ja verokohtelun vuoksi, ei niillä ole tarvetta lähteä erityisemmin yrittämään - riskit vain kasvavat. Omistajat ovat tyytyväisiä ja yritysjohdolle maksetaan ruhtinaalliset palkat ja muut bonukset. Työväkeä, joiden palkat ovat yrityksen kustannuksia, potkaistaan pellolle, koska se on Suomessa helpompaa kuin monissa muissa kilpailijamaissa. Sekin säästö kasvattaa voittoja.
Ilmeisesti maan hallituskin tämän tietää, mutta ei se puutu siihen. Ovat kai ison rahan asialla? Kuritetaan kansaa. Kaikki vaan talkoisiin - köyhätkin.
Noh, näin on käynyt varsinkin viime vuosina. Suuryritykset ovat tehneet aina vain suurempia voittoja. Aina keväisin on jaettu kaksi numeroisia miljardivoittoja osinkoina omistajille.
Palstan valehtelevalla kepulistilla jää totuus aina unholaan.
Tämä on niin tärkeätä saada majuri ymmärtämään, että lopettaisi valheensa palstalla, nostoon siis.
Kylmä suihku Juha Sipilän niskaan.
Kepulaisia kyrsii totuuden tuominen julki...
Hallitus luo osaltaan edellytyksiä yrityksille, tosin kaksi edellistä kylläkään ei.
Soteuudistus on välttämätön, yksityiskohdissa riittää hiomista vielä pitkään. Uudistus oli edellistenkin hallitusten asialistalla mutta mitään eivät saaneet aikaan.
Velkaantumista ja veronnostoa ollaan nyt sentän taittamassa.
Pisteet Sipilälle 6-0.
Tämäkin fakta on hyvä tuoda esiin, sillä Roisto-Sipilä yrittää taas muuta valehdella.
Tuo aloitus on hyvä pitää mielessä palstalla, intohimoisten Sipilistienkin. Kaikkien yhden :)
Ansaitsee noston.
Sipilä yrittää ottaa tästäkin kunnian, vaikka hallituksen toiminta on ollut enemmän vahingollista kuin hyödyllistä talouskasvulla. Ilman Sipilän hallitusta talous olisi kasvanut vauhdikkaammin.
Palstan pankkomajuri ei totuudesta välitä, hänellä on yksi asia yli muiden, väittää Sipilää maan ja taivaan luojaksi. Osoittaa siis mistä piireistä tuo häirikkö on peräisin.
Sipilä on saanut pääministerinä aikaan lähinnä sen, että hänen omat ja lastensa yritykset ovat saaneet valtion rahaa ja pelastuneet konkursseilta. Oma suu on Sipilöillä lähinnä.
Nyt Sipilä jäi kiinni valehtelusta.
Koko Sipilän "liikemies" urahan perustuu veronmaksajien rahojen kanssa yritystensä pyörittämiseen. Ei siis mikään liikemiesnero, vaan tukielätti.
VVO&kump tekee vuosittain jättivoittoja. Ne jaetaan ay-demareille räyhäviinan ostoon.
Pankkopojalle hyvää luettavaa ja muillekin...
Sipilän hallituksella ei ole talouden kasvuun osaa eikä arpaa. Yhtään yritystä Sipilän hallitus ei ole perustanut. Yrityksien toimintaedellytyksiä Sipilän hallitus ei ole parantanut.
Sipilä on sika.
Pannaanpa vähän faktaakin välillä palstalle. Juha Sipilä on tässäkin asiassa puhunut nk. muunneltua totuutta...