Asunto sijoituskohteena

Minun on vaikeata hyväksyä ihmisen perustarvetta sijoituskohteena.
Professori V. Puttonen on lausunut:
" Sijoitusasunnon hankkimiseen voi käyttää velkavipua, kunhan varautuu lainan korkojen mahdolliseen nousuun ."

Vuokralainen on siis tosiasiallinen asuntovelan rahoittaja.
8136
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Näin on eikä vuokralaisia oikein muuten kannata pitääkkään . Lainanmaksussa he ovat hyviä olettaen ettei asuntoa säretä sitäkin tapahtuu.

Äänestä

Tottakai asunto voi olla sijoituskohteena ja vielä kohtuullisen hyvä!
Tottakai vuokralainen on asuntovelan rahoittaja, kuka muukaan?

Joku kantaa riskin, rahoittaa kohteen ja omistaa sen

Äänestä
  • Eikö se vuokralainen voisi maksaa suoraan asunnon/talon rakentajalle?

    Äänestä

  • huusholli kirjoitti:

    Eikö se vuokralainen voisi maksaa suoraan asunnon/talon rakentajalle?

    asunnon rakentaja ja omistaja eivät läheskään aina ole sama firma.
    Joku gryndaa, joku rakentaa ,suunnittelee, joku omistaa ja vuokraa tai myy jne

    Ja silti, ei muuta perustilanne edelleenkään.
    Vuokralainen on tietysti se joka maksaa koko lystin

    Äänestä

Asuntosijoittaminen kannattaa vain velkavivulla. Eihän vuokrasta verojen jälkeen muuten jäisi mitään käteen, sen rahan sijoittamisesta ei tule edes tuloa.

Äänestä
  • nyt en ymmärrä sun pointtia?

    Miksei asuntosijoittaminen muka kannata ilman velkaa?
    Aika monilla on varallisuutta muualta ja haluavat sijoittaa ne kiinteistöihin lisätuottamaan.
    Asunnot ovat olleet aika hyvijä sijoituskohteita monta vuotta tietyillä alueilla

    Äänestä

Vuokralaisilla olisi aika ikävä tilanne, jos jotkut asunnonomistajat eivät tarjoaisi asuntoja vuokralle. Ilmaiseksi kukaan ei sitä tietenkään tee eikä minusta olisi kohtuullista vaatiakaan sellaista.

Äänestä

>> Minun on vaikeata hyväksyä ihmisen perustarvetta sijoituskohteena.

Eihän sinun tarvitsekaan sitä hyväksyä. Olet vapaa sijoittamaan kaikki rahasi millä tahansa muullakin tavalla, vaikka osakkeisiin tai hyväntekeväisyyteen tai minne vain.

Monet yksinkertaisesti ynnäilevät että vuokran maksaminen 15 v. ajan ei ole juurikaan halvenpaa kuin oman luukun lainojen lyhenteleminen.

Totta kai on p..stä, että asuntojen hinnat nousevat lamankin aikana. EKP tunkee setelikoneestaan ulos 80 Mrd €/kk vauhdilla rahaa, ja ne kumuloituvat laman aikana nouseviin asuntohintoihin.

Tuskin tämä asia kokonaan tosiaan tuon kyseisen yksittäisen professorin puheiden aikaansaannosta on.
Alkajaisiksi pitäisi Suomen irtaantua EMU:sta eli euroista, jne. Mutta oletko valmis töllaista edes harkitsemaan?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


huusholli kirjoitti:

Minun on vaikeata hyväksyä ihmisen perustarvetta sijoituskohteena.
Professori V. Puttonen on lausunut:
" Sijoitusasunnon hankkimiseen voi käyttää velkavipua, kunhan varautuu lainan korkojen mahdolliseen nousuun ."

Vuokralainen on siis tosiasiallinen asuntovelan rahoittaja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu