Ei-sosialistiset valtiot syynä maailmansotaan

karvainen.totuus

Ensimmäinen maailmansota syttyi monarkkien ja oikeistosovinistien toimesta. Sodan päätyttyä oikeistojohtajat sanelivat rauhansopimukset, jotka aiheuttivat toisen maailmansodan.

8

126

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lenin_Sveitsissä

      Vaikea kai vuoden 1914 sotaan oli sosialististen valtioiden olla syypäänä, kun sellaisia ei vielä ollutkaan.

      • eiehkävaltio

        Eikö serbialainen terroristiryhmä Musta Käsi väittänyt jossain määrin olevansa sosialistinen.


    • -----Sodan päätyttyä oikeistojohtajat sanelivat rauhansopimukset, jotka aiheuttivat toisen maailmansodan.----

      Äärioikeiston hörinää johon kukaan ei enää usko. Kyllä natsit sodan syyn paljastivat, se oli juutalaisten hävittäminen ja elintilan valtaaminen idästä. Elintilahaaveisiin ei ollut mitään merkitystä sillä miten edellinen sota oli päättynyt. Sen huono rauhansopimus sai aikaan, että Saksa uskalsi pelkoa tuntematta aloittaa uuden sodan. Versaillesin ja myöhempien vuosien kokemus kun oli opettanut sen, että ei heillä ole mitään pelättävää vaikka sodan häviäisikin. Hyvin selviää hautomaan uutta sotaa.

      Onneksi enää 1945 ei voittaja langennut samaan typeryyteen, Englantikin lopetti sotatilan Saksan kanssa vasta heinäkuussa 1953. Saksa sai tuntea todellakin hävinneensä sodan.

      • kollaa.kesti

        Huttila valehtelee taas. Jos Saksaa ei olisi nöyryytetty niin pahasti niin natsit eivät olisi päässeet valtaan. Tosin bolsu Stalin olisi voinut aloittaa sodan yksinkin.


      • olis-pitäny
        kollaa.kesti kirjoitti:

        Huttila valehtelee taas. Jos Saksaa ei olisi nöyryytetty niin pahasti niin natsit eivät olisi päässeet valtaan. Tosin bolsu Stalin olisi voinut aloittaa sodan yksinkin.

        antaa sakemannin kunnolla voittaa niin ei olisi alkanut natsittaa niin pahasti.


      • saku.on.saku
        olis-pitäny kirjoitti:

        antaa sakemannin kunnolla voittaa niin ei olisi alkanut natsittaa niin pahasti.

        Keisarilliset saksalaiset eivät muuten eronneet niin hirveän paljon natsilaisista saksalaisista, vaikka kumpikin osapuoli on antanut niin ymmärtää.


      • jostottapuhutaan
        saku.on.saku kirjoitti:

        Keisarilliset saksalaiset eivät muuten eronneet niin hirveän paljon natsilaisista saksalaisista, vaikka kumpikin osapuoli on antanut niin ymmärtää.

        Ja ensimmäinen fasistihan oli entinen Nikolai Verisen satraappi Koltshak. Koltshakilta Tätimies oppi miten isovenäläisyydellä ulotettuna työläisiin ja talonpoikiin hallitaan neukkulaa. Aatu yritti Omskin tyyllistä vallankaappausta 1923 ja joutui lusimaan.


    • kolmasrooma

      Huttilako myöntää si6s serbien ja venäläisten mielipuolisuuden olleen yksi keskeinen syy sotaan. Nikolailla loppui haaveet bysantista ja tsuhonetsien potkimisesta siperialaisessa kellarissa. Jooseppi elvytti patriarkaatin ja aloitti toisen maailmansodan liitossa natsien kanssa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      207
      5210
    2. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      81
      3696
    3. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

      Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
      Maailman menoa
      11
      3460
    4. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      63
      3150
    5. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      39
      3129
    6. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      105
      2339
    7. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      41
      2326
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      30
      2182
    9. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      76
      2130
    10. Mitä saa sanoa?

      Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja
      80 plus
      92
      2069
    Aihe