Ei-sosialistiset valtiot syynä maailmansotaan

karvainen.totuus

Ensimmäinen maailmansota syttyi monarkkien ja oikeistosovinistien toimesta. Sodan päätyttyä oikeistojohtajat sanelivat rauhansopimukset, jotka aiheuttivat toisen maailmansodan.

8

121

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lenin_Sveitsissä

      Vaikea kai vuoden 1914 sotaan oli sosialististen valtioiden olla syypäänä, kun sellaisia ei vielä ollutkaan.

      • eiehkävaltio

        Eikö serbialainen terroristiryhmä Musta Käsi väittänyt jossain määrin olevansa sosialistinen.


    • -----Sodan päätyttyä oikeistojohtajat sanelivat rauhansopimukset, jotka aiheuttivat toisen maailmansodan.----

      Äärioikeiston hörinää johon kukaan ei enää usko. Kyllä natsit sodan syyn paljastivat, se oli juutalaisten hävittäminen ja elintilan valtaaminen idästä. Elintilahaaveisiin ei ollut mitään merkitystä sillä miten edellinen sota oli päättynyt. Sen huono rauhansopimus sai aikaan, että Saksa uskalsi pelkoa tuntematta aloittaa uuden sodan. Versaillesin ja myöhempien vuosien kokemus kun oli opettanut sen, että ei heillä ole mitään pelättävää vaikka sodan häviäisikin. Hyvin selviää hautomaan uutta sotaa.

      Onneksi enää 1945 ei voittaja langennut samaan typeryyteen, Englantikin lopetti sotatilan Saksan kanssa vasta heinäkuussa 1953. Saksa sai tuntea todellakin hävinneensä sodan.

      • kollaa.kesti

        Huttila valehtelee taas. Jos Saksaa ei olisi nöyryytetty niin pahasti niin natsit eivät olisi päässeet valtaan. Tosin bolsu Stalin olisi voinut aloittaa sodan yksinkin.


      • olis-pitäny
        kollaa.kesti kirjoitti:

        Huttila valehtelee taas. Jos Saksaa ei olisi nöyryytetty niin pahasti niin natsit eivät olisi päässeet valtaan. Tosin bolsu Stalin olisi voinut aloittaa sodan yksinkin.

        antaa sakemannin kunnolla voittaa niin ei olisi alkanut natsittaa niin pahasti.


      • saku.on.saku
        olis-pitäny kirjoitti:

        antaa sakemannin kunnolla voittaa niin ei olisi alkanut natsittaa niin pahasti.

        Keisarilliset saksalaiset eivät muuten eronneet niin hirveän paljon natsilaisista saksalaisista, vaikka kumpikin osapuoli on antanut niin ymmärtää.


      • jostottapuhutaan
        saku.on.saku kirjoitti:

        Keisarilliset saksalaiset eivät muuten eronneet niin hirveän paljon natsilaisista saksalaisista, vaikka kumpikin osapuoli on antanut niin ymmärtää.

        Ja ensimmäinen fasistihan oli entinen Nikolai Verisen satraappi Koltshak. Koltshakilta Tätimies oppi miten isovenäläisyydellä ulotettuna työläisiin ja talonpoikiin hallitaan neukkulaa. Aatu yritti Omskin tyyllistä vallankaappausta 1923 ja joutui lusimaan.


    • kolmasrooma

      Huttilako myöntää si6s serbien ja venäläisten mielipuolisuuden olleen yksi keskeinen syy sotaan. Nikolailla loppui haaveet bysantista ja tsuhonetsien potkimisesta siperialaisessa kellarissa. Jooseppi elvytti patriarkaatin ja aloitti toisen maailmansodan liitossa natsien kanssa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe