uskonnollinen painostus
2
248
Vastaukset
- FaithinChrist
Kiintoisa artikkeli, kiitos linkistä. Tuossahan painotetaan, ettei kyse ole uskosta vaan hyväksikäytöstä uskon nimissä. Jotkut ihmisistä varmasti ovat olleet ilman vilppiä mukana, mutta sittemmin valinneet väärän puolen.
En ole löytänyt uutta seurakuntaa sittemmin kun kävin eräässä pienessä kirkossa. Luterilaset painottavat armoa (eivät kiinnostuneet laista tai karismaattisuudesta), helluntalaiset helposti hengellistä fiilistä. Hengellisessä fiiliksessä on huonoin puoli se että mennään tilaisuudesta toiseen hakemaan tunnetta sen sijaan että tutustuttaisiin toisiin ihmisiin. Luterilaisuudessa on otettu Pyhä Henki pois ja se on itse asiassa tärkeä osa. Helluntalaiset taas pyrkivät saamaan aikaan ihmeitä vaikka väkisin. Monet seurakunnat ovat rikkaita ja se surettaa minua, sillä seurakunnan pitäisi näkyä ulospäin positiivisessa mielessä.
Minusta tuntui yhdessä vaiheessa kuin minusta yritettäisiin tehdä hyväksikäytön uhria. Sitäkin on monenlaista. Tuntui kuin minun haluttaisiin lahjoittaa rahaa enemmän seurakunnalle. Lähinnä siksi, että seurakunnan johtaja otti sen puheeksi kanssani seurakuntaan liittymisen jälkeen.
Usko on mahtava asia. Sen varjolla tapahtuva hyväksikäyttö on kauheaa. Myös toisten suuntausten vihaaminen on asiatonta käytöstä seurakuntalaisilta. Hellarit ja luterilaiset eivät kunniota toisiaan, he pitävät toisia vääräuskoisina vaikkei niin ajatellekaan seurakuntana. Useimmat yksilöt ajattelevat. ja sehän seurakunta juuri on: ihmiset.
Nämä ihmiset tekevät kauheita, sillä he vaikuttavat erittäin tärkeään ja herkkään osa-alueeseen ihmisessä. Hänen keskukseensa: Mitä hän ajattelee Jumalasta ja lähimmäisistään. - Vanhojajuttuja
Tämä on jo uutisoitu
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.958110Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m906098Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,875577Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot685521Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1134750Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1232518Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys442400Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e61369Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol71364Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa451204