Kyllä on mukava ajella jonossa, jossa pidetään kunnon turvavälit. Rentoa ajamista, eikä joka risteyksen ja mäen kohdalla tarvitse painaa jarrua. Vauhdin hidastuessa välit hieman lyhenevät ja nopeuden kasvaessa ne pitenevät. Tämä tapahtuu ihan vaan kaasua välillä hölläämällä ja lisäämällä.
Toista se on tiiviissä jonossa, jossa jarruvalot palavat punaisena kilpaa kuljettajien niskan kanssa ja jono pumppaa tuon tuosta. Kumma, että jotkut haluavat ehdoin tahdoin ajaa tuollaisessa nykivässä ja levottomassa letkassa. Ehkä nämä ressukat nukahtaisvat rattiin, ilman tuota hulppeaa adrenaliini määrää verenkierrossa.
Väitän, että jono kunnon turvaväleillä, etenee nopeammin, kuin jono jossa ajetaan tappituntumalla. Oletteko koskaan saanut oikeasti jonon liikkumaan nopeammin, roikkumalla jonon hännillä, edelläajavan perseessä...?
Toista se on tiiviissä jonossa, jossa jarruvalot palavat punaisena kilpaa kuljettajien niskan kanssa ja jono pumppaa tuon tuosta. Kumma, että jotkut haluavat ehdoin tahdoin ajaa tuollaisessa nykivässä ja levottomassa letkassa. Ehkä nämä ressukat nukahtaisvat rattiin, ilman tuota hulppeaa adrenaliini määrää verenkierrossa.
Väitän, että jono kunnon turvaväleillä, etenee nopeammin, kuin jono jossa ajetaan tappituntumalla. Oletteko koskaan saanut oikeasti jonon liikkumaan nopeammin, roikkumalla jonon hännillä, edelläajavan perseessä...?
Vastaukset 14
Vanhimmat
Eikä tämä ole edes ruuhka-ajan ja taajamien liikenteiden ongelma vaan hiljaisinakin aikoina tapaa pääteillä muutaman auton letkoja, jotka ajavat niin lähekkäin, että tuntuu kuin ne olisivat hinausnaruilla kytketty toisiinsa. Eivätkö nämä köröttelijät luota omiin ajotaitoihinsa, kun antavat kaiken vastuun ajamisesta edellä olevalle? Vai onko kyse pelkästä kiusanteosta eli minun eteeni eivät kaistan vaihtajat ja ohittelijat kiilaa?
Kyllä olen saanut edellämenevän auton ajamaan kovempaa kun olen ajanut tarpeeksi lähelle. Jos joku köröttelee edellä alinopeutta eikä tajua antaa tietä niin pakko roikkua puskurissa että tajuaa tyhmempikin. Mä hankin ruokani ajamalla yhdistelmää ja tiukat aikataulut ja purkuajat ei suvaitse alinopeutta.
Tuskinpa tuo rekan nupissa istuvaa hiirtä säikähti. Taisi vain tulla kiire ruokkimaan kissa tai jotain muuta sinun aikataulujasi tärkempää hommaa... =)
Jos ei ole ohittajaksi, ei pitäisi olla kiirekkään.
Kai sitä henkilöautolla vähemmästäkin lähtee karkuun kun joku roikkuu yhdistelmärekallaan hanurissa (ei aina ole väliä, ajaako nopeusrajoituksen puitteissa tai yli, perseessä ollaan kiinni).
Välillä ihmetyttää pahalla kelillä, miten joku uskaltaa paahtaa yhdistelmällä lumpio suorana. Eräänkin kerran päästin Joensuu-Jyväskylä välillä ainakin kolme rekkaa kuorma-automme (lasti päällä) ohi sankassa lumipyryssä. Siis ihan bussipysäkille sivuun, että herra rekkaherra pääsi hanuristamme ohi. Aika monta mailia on ratin takaa tietä katseltu, mutta tuolla kelillä ei yli seitsemääkymmentä ollut mitään asiaa ajaa. Taisi olla tosi kiire.
Kyllä mä oon lähtenyt siitä, että tärkein asia on kuitenkin loppupelistä saada poka perille. Oli kyydissä sitten ihmistä tai tavaraa. Ei kellään ole sellainen kiire, että henkensä (tai etenkään toisten) edestä pitää suhata.
Onneksi sentään joskus onnistaa osua sellaiseen jonoon, jonka muodostaa porukka joka osaa ajaa. Tällaisessa hyvin etenevässä letkassa, jossa autoilla on kunnon turvavälit, on mukava taittaa pidempääkin matkaa. Joskus teksi mieli sanoa käsipäivää koko porukalle, siinä vaiheessa kun kääntyy itse pois hyvin ja turvallisesti edenneestä jonosta.
Kerrassaan mukava ajaa kun kenelläkään ei ole ohituspaineita, eikä jono pumppaa. Hitaammista mennään ohi yksi kerralllaan tai sitten tehdään tilaa takana tulijoille, jos itse ei ole tarkoitus ohittaa. Helppoa kun sen osaa ;)
Ja vaika muut jonossa ajaa tiiviisti on hemmetin paljo mukavempaa pitää itse väliä ja välttää nykivä liikennerytmi. Vasta ennen risteystä, josta käännyn, ajan edelläajavan kiinni jos on kiire.
Nämä välinpitäjät ovat just niitä jotka sen jonon aiheuttaa ajelisivat yöllä erämaassa jos haluavat rauhaa eivätkä sotkisi liikennettä hidastelullaan.
Turvavälin pitäjät eivät aiheuta ruuhkia. Ruuhka tulee kun niitä välejä ei ole. Autokoulussahan jo tuo opetettiin. Koska sinä aiot hankkia ajokortin?
Olipa todella mukavaa ajella, kun turvavälit oli riittävät, ohitukset sujui kivasti, kun ei ollut vastaantulijoita.
Ei ollut kuin muutama typerys joka ei seurannu liikennettä taustapeilistä, ja laski välin takanatulevaan liian pieneksi, mutta muuten liikennöinti tuntui jopa rauhoittavalta.
Voi kun tulevaisuudessakin toiset ymmärtäisivät pysyä poissa liikenteestä silloin kun olen tien päällä, vähenis onnettomuudetkin varmaan huimasti.
Kyllä se vaan on esim kehä I:sellä jossa joku on päättännyt ajaa ykkösellä hissun kissun tasaisesti päästä päähän niin siellä kaikki muut seisovat ja nykivät kolme tuntia aamuin ja illoin h.lvetin moisessa ruuhkasssa koska siellä mennään vain niin kovaa kun hitainajoneuvo.
Mitä tekemistä turvavälillä ja hidastelulla on keskenään??? Ei mitään. Väljä jono liikkuu aina nopeammin kuin tiivis.
Ei turvavälin pitäminen tarkoita, että ei voi ajaa lujaa. Ohikin voi mennä ja pitää silti turvavälin kunnossa.
Kyllä mä suosittelisin menemään tonne ruåtsin puolelle ajelemaan. Mä luulen että siellä olisi enemmän sun kaltaisia. Siellähän jo fysiikanlaitkin sanoo, ettei autolla pääse lujaa, ellei siinä tappituntumalla ole toinen auto =)
Tane vanha hinaaja =D
Jotain piti vaan sanoa vaikka et asiasta mitään tiedä.
Kehä I:llä ruuhkan aiheuttaa se, että poikkiteiltä kuten Turun motari, Vanha Turuntie, Vihdintie tai Hämeenlinnatie tulee autoja kehälle. Siinä ei ole paljoa merkitystä turvaväleillä. Jokainen joka oikeasti ajaa ko. reittiä sen pystyy sanomaan. Sinä et, joten ilmeisesti et edes aja ko. tietä, vai oletko vain sokea ?
Ei ole turvavälejä, vaikka siinähän niitä juuri pitäisi olla, että näistä littymistä tulevat autot pääsisivät jouhevasti mukaan liikenteeseen.
Nyt ne aiheuttavat pahat ruuhkat sekä sinne mistä tulevat ja sinne minne yrittävät.