Ex-kansanedustajille ei ole töitä

voi.helkkari

14

256

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • loisimalla.vaan

      Töitä, jossa saa puolen miljoonan erorahan ja vähintään 20 tonnia kuussa palkkaa tekemättä mitään ei löydy kuin hyväveli-järjestön jäsenille. Muiden ex-kansanedustajien pitää tyytyä loisimaan sopeutumiseläkkeellä, koska eihän heillekään kelpaa mikään vähempipalkkainen työ.

      • KansanPiikkiAuki

        Lisää tietoa:

        Sopeutumiseläkettä tai -rahaa maksetaan monille kansanedustajille – osa jättänyt eduskunnan jo 1990-luvulla
        http://www.nykysuomi.com/index.php/2017/07/09/sopeutumiselaketta-tai-rahaa-maksetaan-monille-kansanedustajille-osa-jattanyt-eduskunnan-jo-1990-luvulla/

        Nämä ex-kansanedustajat nostavat tuhansien eurojen sopeutumiseläkettä - katso lista
        http://www.iltalehti.fi/politiikka/201707082200249004_pi.shtml
        "Mukana on entisiä ministereitä, kuten Arja Alho, Anne Holmlund, Tanja Karpela, Suvi Lindén ja Martti Korhonen. Kolme entistä kansanedustajaa, Marjut Kaarilahti, Tuija Pykäläinen ja Anssi Rauramo, ovat jättäneet eduskunnan jo 1990-luvulla.

        Sopeutumiseläkettä tai -rahaa nauttivien määrä on laskussa. Vuoden 2016 maaliskuussa etua sai 54 ja lokakuussa 49 henkilöä. Pois ovat jääneet esimerkiksi ex-ministerit Kimmo Sasi ja Ulla-Maj Wideroos. Sopeutumiseläkettä nosti kesäkuussa myös vuosina 1999-2014 europarlamentaarikkona työskennellyt Eija-Riitta Korhola. Uudenmallista sopeutumisrahaa nosti vain Osmo Kokko.

        Iltalehti tavoitti ex-ministeri Suvi Lindénin kommentoimaan nauttimaansa sopeutumiseläkettä. Lindén kertoo, että sopeutumiseläke on hänen pääsääntöinen tulonsa ja hän käyttää aikansa startupien tukemiseen vapaaehtoistyönä. Lindénin mukaan startupit saavat lisäarvoa siitä, että ex-kansanedustajat tai ex-yrittäjät ovat tukemassa heitä yrityksensä liikkeelle laittamisessa.

        Rajoittamatonta sopeutumiseläkettä Lindén ei koe ongelmallisena, eikä hän halua ottaa kantaa etuuden muuttumiseen nykyiseksi rajatuksi sopeutumisrahaksi vuonna 2011".


    • voividunvidunviddu

      Onko tämä sitä loisenaelämistä, mitä matutkin tekee?

    • LoisivatEdustajat

      Ulos tippuneet kansanedustajat loisivat!

      • suvipäivä

        Kaipa ne työttömät ex- kansanedustajat kirjoittelevat joka viikko työhakemuksiaan kaikkiin vapaisiin työpaikkoihin, työn lajista riippumatta?


      • kesäkaikillako
        suvipäivä kirjoitti:

        Kaipa ne työttömät ex- kansanedustajat kirjoittelevat joka viikko työhakemuksiaan kaikkiin vapaisiin työpaikkoihin, työn lajista riippumatta?

        juuri oman tasoisia töitä ei löydy , ministerin paikat kun ovat vähissä pohjoisessa


    • Pummiedustajat

      Harvassa on kansanedustajan työtä vastaavia paikkoja. Yleensä kusetusta, laiskottelua ja loisimista ei pidetä hyvinä ominaisuuksina.

    • kyökkipsykka

      "Jos ei edes ex-kansanedustajille ei löydy töitä niin miten edustajat voivat kyykyyttää työttömiä niin kuin he nyt tekevät."
      -
      Eihän tuo asia heilauta sadistista psykopaattia.

    • Hölmötmaksaa

      Heillä on sellaiset sivutulot, joita ei työksi lasketa ,että he eivät tarkoituksella enään hae nimellisiä
      töitä,saadakseen jatkuvan sopeutumiseläkkeen loppuelämäkseen.Ei he enään siintä luovu.
      Kerrotaan Päivi Lipposellakin olevan 70tuhanneneuron johtajan palkka kuukaudessa,mutta
      siintä huolimatta hän nauttii sopeutumiseläkettä luettelon mukaan.

      • eisaatananhelvetti

        Vittu mikä moraaliton paskiainen!


    • hyvävelityöryhmä

      Suomi on turhien työryhmien luvattu maa.

    • kyllä.patittaa

      Onko näillä exillä mitään moraalia, saatika omaatuntoa. Aika härskiä peliä.

    • Omituista, että nämä erinomaisesti pätevöityneet eivät löytäisi työtä, kun siihen ovat velvoitettuja kaikki muut kansalaiset ja täysin lle toimeentuloa vastaavalla korvauksella.
      Tässä on nähtävissä tuo röyhkeys ja oman edun ajaminen puhtaimmillaan, jota ei enää missään olosuhteissa edes hävetä.

      Myös näiden työsuhde-etuja "nauttivien" avustajat ovat oikeutettuja niin ikään eläkkeisiin virkasuhteistaan, joten kohtuuttoman kalliiksi itsensäedustajien elättäminen kansalle alkaa käydä ottaen huomioon, että näidenkään aikana maan massatyöttömyys ei ole muuta kuin lisääntynyt.
      Se vähä mitä ns. työttömyysmarkkinoilta on väki vähennyt, on saatu aikaan tempputyöllistämisellä, siihen ei ole sopeutumis eläkkeitä avuksi tarjottu.

      Mutta mitä ilmeisemmin eläkerahastoissa on varauduttu näiden täysin työikäisten ja kykyisten eläkkeiden riittävyyteen mm. sillä, että ikänsä työtä tehneiden eläkkeisiin ei tunnu löytyvän minkäänlaista mielenkiintoa palauttaa edes Lipposen leikkausten aiheuttamaa jatkuvaa ostovoiman laskua.

    • Perrrrrrr

      Loisia ne on. Eivät pysty elämään samoilla pelisäännöillä kuin muut. V_ttu mä vihaan tuollaisia ihmisiä.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      338
      7466
    2. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      77
      4839
    3. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      208
      3235
    4. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      3127
    5. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      76
      2026
    6. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      154
      1921
    7. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      221
      1844
    8. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      166
      1607
    9. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      120
      1568
    10. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      89
      1488
    Aihe