Suomalaisuuden mainostaminen kielletty

”Onneksi on suomalainen taksikuski!” – vantaalaisen taksiyrittäjän ikkunateippaus hermostutti kyytejä välittävän Taksi Helsingin
http://www.hs.fi/kaupunki/art-2000005282251.html

Ilmeisesti olisi sallittua mainostaa "onneksi on laittomasti maahan tullut Irakin kansalainen kuskina"
7159
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Tässä liikutaan harmaalla alueella. Kyllä minusta katoavaa kansanperinnettä pitäisi voida mainostaa.
Jos tilaat stripparin juhliisi, niin onko kiellettyä kertoa millainen hän on? 🤔

Äänestä

No joo... viimeksi Seinäjoella taksia käyttäessäni (7.7. aamulla junalta kotiin) vanha mieskuski oli muuten mykkä, ilmeetön ja palvelushaluton, kunnes avasi suunsa ja kertoi mielipiteensä Tangomarkkinoiden menoista. Äijä luuli näköjään minun (naisihmisen) tulleen matkalaukkuineni viettämään viikonloppua rahaa tienaamaan. Oli siinä aikamoinen tervetulotoivotus kotiin...

1Äänestä

Saisiko mainostaa "onneksi on irakilainen soturi ratissa"?

Äänestä
  • Kyllä huomaa mikä on hyötymaahanmuuttajan ja haittamaahanmuuttajien kohtelu ja kaksoistandardi
    Bussikuski irtisanottiin “sopimattomasta ja rasistisesta” käytöksestä
    Somaleiden huijausyritykset videoinut bussikuski Gleb Simanov irtisanottiin ilman ensimmäistäkään varoitusta.
    Simanovin “rasismi” olisi siinä, että mahdolliset somalit olivat käyttäytyneet vilpillisesti. Vilpillisestä käytöksestä pitäisi vaieta, jos tahtoo säilyttää työnsä.
    Näin kerrottiin "valemediassa"

    Äänestä

  • Voi h...vetin h...vetti!! On tämä maa!! Viekää nyt ensiksi ne sotilaspassit pois! Tämä maa on jo siinä mallissa, että mitään puollustettavaa ei enää ole!! Vittu ku Venäjä miehittäis!!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


omaanjalkaan kirjoitti:

”Onneksi on suomalainen taksikuski!” – vantaalaisen taksiyrittäjän ikkunateippaus hermostutti kyytejä välittävän Taksi Helsingin
http://www.hs.fi/kaupunki/art-2000005282251.html

Ilmeisesti olisi sallittua mainostaa "onneksi on laittomasti maahan tullut Irakin kansalainen kuskina"

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu