Stoltenberg ja Poroshenko allekirjoittivat suunnitelman Ukrainan maton tulevasta Naton jäsenyydestä. Venäläiset eivät halua Naton tukikohta Krimissä? Ok, Naton tukikohta rakennetaan Harkov kaupungin vieressä.
Pitäkö Suomen odottaa kun Venäjä miehittää Lappeenrannan ja vasta sen jälkeen liittyä Natoon?
Pitäkö Suomen odottaa kun Venäjä miehittää Lappeenrannan ja vasta sen jälkeen liittyä Natoon?
Vastaukset 31
Vanhimmat
Tuohan on oikea jymy-uutinen! Vielä, kun opit kirjoittamaan suomenkieltä oikein, joku tollo voisi jopa uskoa. Ei jatkoon!
Joe-Täti on ihan oikeassa. Ukrainasta ei tule NATO:n jäsenmaata vielä vuosikymmeniin, eikä sitä otettu silloinkaan kun se haki. Joe-Tätikin on tajunnut, että Venäjän valehteli, että NATO:n tukikohta tulisi Sevastopoliin uhkaamaan Krimiä.
Hyvä Joe-Täti!
Tietääkseni Natolla on tietyt perusehdot jäsenyyden suhteen ja yksi niistä on se, ettei maalla saa olla käynnissä olevia aluekiistoja. Ukrainalla sellainen on Krimin suhteen vaikka syyllinen asiaan olisikin Venäjä. Tämä jo yksin estää jäsenyyden!
Aluekiiston olemusten poissaolo, ei ole ehto, se on suositus.
Atlanttiseura.
Ei voi!
Ukraina kuuluu ja on osa Venäjää..
Ukraina, Valko-Venäjä, Liettua, Latvia ja Viro sekä suuri osa Puolaa, Tsekkiä, Bulgariaa kuuluivat ennen Venäjään. Kuuluvat vieläkin...
Olkaapas Putinin orjat nyt hiljempaa.
Eivät kuulu tänä päivänä! Asiantilan muuttaminen edellyttää sotatoimia ja sehän Tiltuille maittaa?
Liittyminen olisi pitänyt tehdä aikoja sitten, samaan aikaan kun muutkin entiset Varsovan liiton maat.
Jos näin olisi tapahtunut, niin Venäjä ei olisi hyökännyt Ukrainaan, Krimiä ei olisi miehitetty, malesialainen matkustajakone lentäisi yhä edelleen ja siinä olleet matkustajat olisivat elossa.
Ukraina olisi myös EU-maa ja huikeasti korkeampi elintaso ja kehittyneisyys länsimaista tasoa kuten nyt niissä maissa, jotka älysivät tuolloin liittyä Natoon ja EU:iin.
Nyt on jo vähän myöhäistä, mutta voihan sitä yrittää. Kannattaa sekin.
Ei ole voinu silloinkaan.
Ukraina on kuulunu ja on ollu osa Venäjää 1000 vuotta..
Mutta ei ole enää eikä tule olemaan!
He he Pietarin trolli on heikko historiassa tai valehtelee tarkoituksella. 1000 vuotta sitten ei oli ollut Venäjäkään. Kiova oli, Moskovian paikalla oli vain salo. Pietari Pitkä muuttosi Moskovia nimi Venäjäksi.
Ukrainalle myöhäistä nyt , milloin suomelle myöhäistä kauanko vielä täytyy odottaa ?
Aika kauan, Suomessa natoa kannattaa 23 prosenttia väestöstä. Kaikki vihervassareita,. Ja heiltä kun ei oikein onnistu kuin roskisten polttaminen.
Ei liity, kun Ukrainassa järjestetään joskus vapaat vaalit, siis sellaiset johon ehdokkaiksi pääsee myös vallankaappauksella syrjäytettyjä ehdokkaita, konvehtihuumekeisari lentää hevon vittuun.
Hevon vittuun lähti Putinin ystävä Yanukovich. Ukrainassa enemmistö tukee EU ja Naton jäsenyyden.
Tottakin Luhanskissa ja Donetskissa jossa kuhise venäjän kopla on toinen mielipide. Se korjaantuu kun Venäjän armeija poistuu sieltä. Kun jopa Putinin ääri-kannattajat elävät mukavasti lännessä eikä aikovat muuttaa Venäjälle.
Lueppa noista edellisistä vaaleista, ainoastaan oppositiosta pääsi ehdokkaaksi. Hallituspuolueista ei otettu yhtään ehdokasta. Ne eivät todellakaan olleet rehelliset vaalit.
Periaatteessa Nato voi otta Ukrainan jäseneksi huomennakin. Ei ole estettä vaikka Ukrainan osa on miehitetty. Se estää Venäjän eteneminen Ukrainaan, mutta hankaloita miehitetyt alueet palautumisen sotavoimalla.
Trumpin aikana Ukraina ei tule liittymään natoon. Eikä senkään jälkeen jos republikaanit pysyvät vallassa. Ainoastaaa demokraatit eli suomeksi kommunistit päästävät Rosvo-Ukrainan natoon. Nato on vihervasemmiston sotakone jolla tuhotaan kaikki muu kulttuuri maapallolla. Tai ainakin yritetään.
He he, Koko Nato hyväksy Ukrainan kumppaniksi, kun Ukrainasta heitetään roskiksi kommareitta. Ukrainan parlamentti pitkien keskustelujen jälkeen on laki EU ja Naton jäsenyydestä.
Vaikka kuinka venäjän puolue (oppoblok) tappeli vastaan.
Ei sota eikä miehitetty osat eivät estee Naton jäsenyyden. Naton sissilläkin on paljon avoimia kysymyksiä.
Koko Nato on yhtä avointa kysymystä, siksi jyrkkä EI natolle!
Ukraina kuuluu Venäjän lähiulkomaihin eli se ei voi liittyä Natoon ilman erikoisjärjestelyjä.Nämä erikoisjärjestelyt voisivat olla Itä-Ukrainan kansantasavallan itsenäisyyden hyväksyminen,venäläisen kansanosan erityisaseman tunnustaminen Ukrainassa jne.
Tämä on itä nuolijoiden ongelmaa ne tosiaan luulee että r...ä on jotain "lähiulkomaita" jota se määräilee. Itsenäiset valtiot ei ole mitään r...än utupiiriä. jos ne haluaa liittyä Puolustusliitto Natoon ja Natomaat ne hyväksyy niin itä nuolijoiden ja r..ä joutuu sen hyväksymään.
Suomikin kuuluu Venäjän lähiulkomaihin, varsinkin jos Ruotsi liittyy Natoon. Suomi ei seuraa Ruotsia. Parempi olla Suomessa taas hissukseen niin kuin YYA-aikaan.
RAUHA, YSTÄVYYS, SOLIDAARISUUS!
höpö höpö itä vinkuja haaveilee ja valehtelee taas Suomi ei
todellakaan kuulu r...n "lähiulkomaihin" Suomi kuuluu Länteen ja sen turvallisuus yhdessä muiden Länsimaiden kanssa tulee turvata,
Niin tulisi turvata ja välittömästi välimerellä, mutta mitään ei tapahdu.
Suomalaiset pitävät surumielisistä hitaista slaavilaisista valsseista kuten "Elämää juoksuhaudoissa" ja "Uralin pihlaja"
Eivät niinkään iloisista saaristolaisvalsseista tyyliin kipparilakki, villapaita ja suoravartinen piippu.
Suomalaiset ovat ihmisen ja ryssän ristisiitos.
Kohta tuohon listaan voidaan lisätä rikkaudet joita virtaa maahamme. Venäjä ja Ukraina löytävät pikasovun ainakin silloin kun rikkaus räjähtää kukoistukseen ja kukkaan euroopassa.
Rysskij valtio on Natoa vastaan, onko kannattaa otta huomioon Ryskän valtion toivomuksen? Onko tämä käsky Kremlistä ja pitäkö Suomen totella?
Voi kun todellinen elämä tekee Venäläisille kipeä.
Nyt EU ja USA vetävät Ukrainaan ja Puolan jokainen omalle puolelle.
Trumpin avokateinen tarjous Puolan ja Ukrainan pakotti EU toimimaan. EU nyt anta omat hyödyt ja USA omat.
Trump on riistiritäinen poliitikko, mutta poliitinen elämä vilkaistuu.
Kun USA teki selväksi, Venäjä on rangaistuksen arvoinen ja Ukrainan on annettava kunnon aset. EU alkaa tarjoa omaa apua USAn kilpa.
Suomi on pahasti myöhässä.