Bruttokansantuotteen volyymi laski Tilastokeskuksen mukaan vuosina 2011–2014.
Hyvä Sipilä ja hallitus, suomi on saatu nousukiitoon. Ja nyt on turha räksyttää ja väittää ettei kunnia kuulu hallitukselle.
Julkinen talous on pakkasella 7 000 000 000 euroa. Julkisen puolen palkat pitää olla jäädytettynä kunnes Oy Suomi Ab saadaan positiiviseen tulos kuntoon.
Se että yksityisellä puolella menee kovaa ei voi olla peruste julkisen puolen palkankorotuksille. Yksityinen puoli tukee tuota 7 miljardin aukkoa paremmasta tuloksestaan maksamillaan suuremmilla veroilla.
Suomen talous on kääntynyt alkuvuonna odotettua vauhdikkaampaan kasvuun, ja niin talouden ennustajat kuin yritysjohtajatkin puhuvat tulevaisuudesta positiivisempaan sävyyn kuin vuosiin. Ennusteita on rukattu kilvan ylöspäin.
Tarkastetun ennakkotiedon mukaan viime vuoden kasvuluku oli 1,9 prosenttia, kun aiempi tieto oli 1,4 prosenttia.
Suomen bruttokansantuotteen volyymi kasvoi viime vuonna 1,9 prosenttia, kertoo Tilastokeskus. Kyseessä ovat tarkistetut ennakkotiedot.
Maaliskuussa julkaistujen ennakkotietojen mukaan bkt:n volyymi kasvoi 1,4 prosenttia, eli tietoa on nyt tarkistettu ylöspäin.
Bruttokansantuote, eli tavaroiden ja palveluiden tuotannossa aikaansaatu arvonlisäys oli yhteensä 216 miljardia euroa viime vuonna.
Arvonlisäys kasvoi viime vuonna lähes kaikilla päätoimialoilla. Eniten kasvua oli rakentamisessa, maa-, metsä- ja kalataloudessa, liike-elämän palveluissa, muissa palveluissa, informaatio- ja viestintäpalveluissa sekä kiinteistöalalla.
Hyvä Sipilä ja hallitus, suomi on saatu nousukiitoon. Ja nyt on turha räksyttää ja väittää ettei kunnia kuulu hallitukselle.
Julkinen talous on pakkasella 7 000 000 000 euroa. Julkisen puolen palkat pitää olla jäädytettynä kunnes Oy Suomi Ab saadaan positiiviseen tulos kuntoon.
Se että yksityisellä puolella menee kovaa ei voi olla peruste julkisen puolen palkankorotuksille. Yksityinen puoli tukee tuota 7 miljardin aukkoa paremmasta tuloksestaan maksamillaan suuremmilla veroilla.
Suomen talous on kääntynyt alkuvuonna odotettua vauhdikkaampaan kasvuun, ja niin talouden ennustajat kuin yritysjohtajatkin puhuvat tulevaisuudesta positiivisempaan sävyyn kuin vuosiin. Ennusteita on rukattu kilvan ylöspäin.
Tarkastetun ennakkotiedon mukaan viime vuoden kasvuluku oli 1,9 prosenttia, kun aiempi tieto oli 1,4 prosenttia.
Suomen bruttokansantuotteen volyymi kasvoi viime vuonna 1,9 prosenttia, kertoo Tilastokeskus. Kyseessä ovat tarkistetut ennakkotiedot.
Maaliskuussa julkaistujen ennakkotietojen mukaan bkt:n volyymi kasvoi 1,4 prosenttia, eli tietoa on nyt tarkistettu ylöspäin.
Bruttokansantuote, eli tavaroiden ja palveluiden tuotannossa aikaansaatu arvonlisäys oli yhteensä 216 miljardia euroa viime vuonna.
Arvonlisäys kasvoi viime vuonna lähes kaikilla päätoimialoilla. Eniten kasvua oli rakentamisessa, maa-, metsä- ja kalataloudessa, liike-elämän palveluissa, muissa palveluissa, informaatio- ja viestintäpalveluissa sekä kiinteistöalalla.
Vastaukset 32
Vanhimmat
On tämä maailma mennyt koomiseksi, taloudesta varsinkin, puhutaan ennusteista, odotuksista ja siis arvaillaan talouden suuntaa. Tottahan on, että kyllähän se talouden suunta jokaiskin aikaa voi jopa mennä noiden "odotusten ja ennusteiden" suuntaan, mutta palautuu yleensä suhteellisen nopeasti "oikeaan" suuntaansa. Taloutta ei voi voi siis pitkäaikaisesti ohjailla sijoittajien haluamaan suuntaan, ilman suuria riskejä. Tosin, riskithän on siirretty veronmaksajien huoleksi, ja noita ennusteita ja odotuksia maalailevia tahoja suojellaan riskeiltä. Jopa valtioiden, varsinkin Suomen tilastokeskus on hyvä esimerkki hallituksenlinjaa vahvistavasta tilastoinnista, eli on täysin hallituksen hallinnassa ja muokkailevat erilaisia "gtilastojaan" tilauksesta.
Tilastot ovat siitä mielenkiintoisia, että niistä saadaan juuri haluttuja asioita osoittavia, olivatpa tosiasiat sitten minkälaisia tahansa - tilastoinnilla ei siis totuutta osoiteta.
Eikö juuri siksi veroja makseta, että niillä maksetaan, voi sanoa, että kaikki maksut mitä yhteiskunta tuottaa.
Mikä olisi se toinen mallisi yhteiskunnan ylläpitoon, kuulisi kyllä mielellään.
Ja millainen koostumus pitäisi hallituksella olla ohi demokratia äänestyksien, että se täyttäisi toiveesi.? Kun demokratiassa opetettu, vaikka ollaan erimieltä, se sitten äänestyksillä katsotaan, ja "pulinat pois".
Siitä olen samaa mieltä johon saatat viitat, että ahneet jopa miljoonan vuosipalkoilla valtion johtajatkin, että eikö kohtuus riittäisi.
Vaikka siirettäisiin ay johtajien 250 000 € vuosipalkan päälle, sopisiko se ?
Kyllähän korkeapalkkaiset veroja maksaa paljon, ei siitä mihinkään pääse, juuri katsoin Riku Aallon julkisia tuloja, jotakuinkin puolet menee veroihin, niissä ei näy pimeäraha.
Varmaan et nytkään saanut selvää huonosta äidinkielestä, mutta toivottavasti asia edes jotenkin tuli selväksi.
Mikä asia, ja miten liittyy tuo kommenttiini?
Kirjoitat Tommi meistä veronmaksajista, oletko koskaan maksanut euroakaan veroa suomeen ?
Kun Pruski poika kuulema olet, silti täällä suu vaahdossa höpötät paskaa..
Parhaina vuosina luultavastikin maksoin veroja (omia ) kuukaudessa sen, mitä sinä olet koko elämäsi aikana maksanut. Edelleenkin maksan veroja sen verran, ettei ole kaltaisesi luuserin syytä asiasta uhota.
Oletkos nyt ihan varma.
Kai jotain faktaakin kerrot, ettei ihan huuteluksi mene.
Jos sossun elätti olet ollut, ei siinä kauheasti veroilla rasiteta.
Sossun elätit pakkaa täällä olemaan "rikkaita", eräälläkin maatila, piha mersuineen ja uusine valmetteineen, talvet Espanjassa sanoi oleilevansa.
Sitten sanoi, että apteekissa raha loppui, ja haukkui sipilän siihen.
Ethän sinä Tommi vain tämä ole ?
Mikä se tällainen raukkis oikein on, kusee näköjään housuihinsa ja alkaa henkilökohtaisuuksiin tunkemaan, kun Tommi pöllyttää faktalla hölmöläistä keskustalaista.
Pankkopojan psykoosi pahenee.
Mikä piru sinua oikein ajaa, ei ajatuksen häivääkään jutuissasi, ja tuo kieli. Uskomaton tyyppi.
Tuo on luultavasti jakomielitautinen kepuli, ja tuo mongertava idiootti on yksi hänen hahmoistaan.
Nytkö Tommi muutuit sairaseläkeläiseksi.
Älä Tommi ainakaan nyt Idiootiksi muutu, ne niin kauheita toistoja.
Mieluummin vaikka hauku tekstiä, ettei saa selvää.
Kas kun ei Jytiläksi, joka tuntuu olevan yksi pakkomielteistäsi.
Oletko Jytiläkin ?
Maksoit verot Venäjälle.
Mikä vittua sua sitten oikein repii ja pistää sekoilemaan. Tommin muuttumisesta sairaseläkelaiseksi, mitä vittua se sekoilu taas oikein sulla on ??
Tommi on monena, se hyvä vaan, saadaan henkevyyttä keskustan palstalle.
Jos ei näitä olisi ym sairaseläkeläistä, Känää (Tommi, et kai sekin?), Jytilää, jne monia, palsta kuivuisi kuin SDP:llä käynyt. Toverit on täällä vieraanamme.
Kyllä toveritkin pitää elättää, he tuskin itse muuten itsestään osaisi huolta pitää.
Kerro "majuri" taas niistä mehiläisistäsi, jotka ei muiden mailla laidunna.
Mitä helvettiä oikein höpötät? Monena?
Voi luoja tätä mongertajaa, täysiverinen sekopää, mutta kertoo oikeastaan, ja ennen kaikkea selittää Sipilän kannatusta - tuon tasoisia ovat kannattajat.
Avaaja kertoo avauksessaan Suomella menevän kansakuntana kohtalaisesti. Se saa saitin rupulauman yltymään täyteen raivoon tämän "tommin" johdolla?
Mitä se kertoo noista rupuista?
Juuri sen minkä pitääkin.
Etkö ymmärtänyt kommenttiani, siinä otin kantaa lähinnä tilstoihin perustuviin "hyvin menemisiin". Hienoahan se, että meillä näyttää valoisammalta, mutta kun se on niin hataralla pohjalla, ja perustuu hetkellisiin "tuotannon kasvuihin", eikä maailmalla ole tosiasiassa juurikaan kasvunäkymiä. Pyöritään ja pörrätään siis vanhoilla, ja hallituksen kannattajat koettavat kovastikin Sipilän hallitukselle kunniaa, ihan yksinkertaisesta "pakollisestakin" kasvusta, joka tulee pompusta kun pohjaan osutaan.
Miten sitten pitäisi toimia.
Anna jotain esimerkkiä. Rinteen Antin lailla hyvä huudella, kun ei itse nyt ole tekemässä.
Eipä ole minun hommani, eikä varsinkaan enemmän tai vähemmän yksinkertaisen Sipilististin kanssa suoli24 palstalla. Arvatenkin kun vastaanottavalla puolella on täysin käsittämätön ymmärryspuolen tyhjyys vastassa.
Miksi sitten huutelet hallituksen vastaista, jos et osaa parempaa esittää.
Osaan kyllä, paremmasta sitten en tiedä, mutta ainakin joka toimisi ja säilyttäisi edes jonkinlaisen tasa-arvoisuuden yhteiskunnassa. Mutta se ei ole tosiaankaan minun hommani, Varsinkaan tahoille, joilla pelkkää huminaa yläkerrassa.
Onko vähä-älyiselle kepulistille jäänyt levy junnaamaan.
Millainen olisi mallisi ?
Älä nyt ainakaan Seta jäsenistä hallitusta esitä..jos homo olet !
Hallitusta esitä?
Suomen bruttokansantuote kasvoi 1,9 prosenttia vuonna 2016, Tilastokeskus kertoo ennakkotietojen perusteella. Luku on selvästi suurempi kuin mitä aiemmin on arvioitu.
Maaliskuussa julkaistujen ennakkotietojen mukaan kasvu oli 1,4 prosenttia, eli tarkemmassa laskennassa vuoden 2016 bruttokansantuote kasvoi 0,5 prosenttiyksikköä verrattuna ensimmäisiin ennakkotietoihin.
Kansantuote tarkentui, koska erityisesti eri alojen tuotantopanoksina käytetyistä välituotteista saatiin uusia tietoja. Bruttokansantuote eli tavaroiden ja palveluiden tuotannossa aikaansaatu arvonlisäys oli 216 miljardia euroa.
http://www.is.fi/taloussanomat/art-2000005290229.html
Mistä nämä uutiset johtuvat, jos kerran hyvin menee.
Pohjustaako nämä työehtosopimusneuvotteluja?
Uutisointia hallituksen hyvin toimivasta ohjelmasta.
Sitä se tarkoittaa.
Hyvin menee mutta menköön...
Suurella mielenkiinnolla odotellaan pörssiyritysten toisen neljänneksen tuloksia, miten yritysten myynti ja voitot ovat kehittyneet. Outokumpahan ehätti jo tekemään tulosvaroituksen, joka on jo näköjään tänään unohdettu pörssissä.
Hallitus näyttää onnistuneen mainiosti keskeisissä tavoitteissaan maan talouden kuntoon saattamisessa.