Vahvan kielitaidon perusta luodaan koulussa. Jotta oppilas saavuttaisi sen kielitaidon ja vuorovaikutustaitojen tason, jota työelämässä tarvitaan, kieliä tulisi opiskella riittävän pitkä oppimäärä jo peruskoulusta lähtien. Kielten valintoja kouluissa kaventaa olennaisesti ruotsin kielen pakollisuus.
Tiesitkö, että muiden kielten kuin englannin ja ruotsin osaajat vähenevät koko ajan?
Tiesitkö, että muiden kielten kuin englannin ja ruotsin osaajat vähenevät koko ajan?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Niinpä! Ja ongelma ei tosiaankaan ole se, että englannin eli maailman yleiskielen taitoa olisi liikaa Suomessa.
Syökää hapansilakkaa
Se parantaa henkevyyttä
Nykyisin pakkoruotsi vie monen pienen koulun mahdollisuuden opettaa niin montaa kieltä kuin he voisivat ja haluaisivat, koska oppilaat eivät halua opiskella kolmea vierasta kieltä tai ei saada niin isoja ryhmiä kasaan, että kunta katsoisi opetuksen olevan tarkoituksenmukaista.
Koko keinotekoinen kaksikielisyytemme on pelkkä rasite, josta hyötyy vain-yllätys, yllätys- Ruotsi ja rusut. Suomelle ja susuille se on pelkkä kallis ja raskas taakka. Mamuja unohtamatta.