Osaako joku tulkita VM-95 Legacyn vikakoodit?

qweqwewqeqweq

Nyt muutaman päivän ajan palanut jatkuvasti ajaessa check engine valo. Kylmänä kun starttaa ei meinaa jaksaa pysyä käynnissä. Vedot tuntuvat kuitenkin olevan tallessa, eikä pätki tms. ajaessa. Kun kone on lämmin niin käynnistyy hyvin. Löysin täältä ohjeet vikakoodien lukuun, mutta en ole varma tulkitsinko ne oikein. Pitkän 1,2 s välähdyksen pitäisi tarkoittaa kymmeniä ja lyhyet 0.2s välähdykset ykkösiä. Jos oikein tulkitsin niin koodit ovat 21 ja 22, jotka siis tarkoittavat jäähdytysnesteen lämpötilan anturia, sekä nakutustunnistinta. Auton jouduin käyttämään moottorinpesussa pari kk sitten, joten häiriöt voivat olla pesun aiheuttamia.

http://www.troublecodes.net/subaru/

Otin videon: https://youtu.be/6cQrJNs37Ow

5

345

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • diaksoonia

      Lukijalla saisi oikeat koodit tietoisuuteen? Motorin lämpötila anturi vaikuttaa tietysti kylymä käynnistykseen! Nakutuksen kyllä kuulee korvilla kun vedättää suurella vaihteella!

      • qweqwewqeqweq

        Voisiko juuri johtua rikkinäisestä lämpötila-anturista se, että kun starttaa kylmänä niin moottori ei meinaa jaksa pysyä käynnissä? Tänäänkin piti aika pitkään kievottaa konetta kunnes kävi tosi vaimean laiskasti hetken kierrokset junnaten jossain alle 500 rpm kunnes lopulta hörähti käyntiin. Kun moottori on lämmin niin starttaa heti, kuten pitääkin.

        Puhdistin kummankin anturin liittimet ja otin akun pois kun senhän pitäisi toivon mukaan nollata koodit. Pitää mennä vielä uudelleen katsomaan mitä koodeja sieltä tulee. Katsoin noita videoita miten legacyn koodit luetaan niin kyllä se pitää paikkansa, että pitkä välähdys tarkoittaa kymmeniä ja lyhyet välähdykset numeroita. Eli koodit ovat hyvin todennäköisesti nuo 21 ja 22. Reilun puoli vuotta on joskus silloin tällöin etenkin kylmällä moottorilla ajaessa palanut hetkittäin tuo check engine valo. Nyt palaa koko ajan. Minusta vain outoa, että kaksi anturia menee rikki samalla kertaa? Auto kävi moottorinpesussa reilu kk sitten, mutta liittimet on nyt ainakin puhdistettu. Katsottava onko mitään vaikutusta.


      • qweqwewqeqweq

        Tänäänkin tein reippaita kiihdytyksiä niin hyvin vetää, mutta kylmänä vaihdetta vaihtaessa tuntuu, että kone meinaa hyytyä sillä välin kun kytkin on pohjassa. Kierrokset siis putoavat tosi nopeasti.


    • qweqwewqeqweq

      Akku irti reilun tunnin ja pieni testilenkki niin check engine valo ei palanut kertaakaan. Tiedä sitten auttoiko noiden aturien liittimien rassaaminen vai ihan vaan boksin nollaus.

    • 254twew

      Nyt vika on uusiutunut. Eli edelleen välillä syttyy check engine valo kun yrittää kylmänä käynnistää. Lähtee käyntiin huonosti, mutta lämpimänä käynnistyy hyvin. Välillä valo ei syty ollenkaan. Vika tavallaan nollautuu 4 - 7 päiväksi kun irroittaa akun kengän tunniksi. Talven tulo huolestuttaa, koska välillä käynnistyy kylmänä todella heikosti. Pakkasella ei ole mitään mahdollisuuksia jos nämä häiriöt jatkuvat. Onkohan vika jossain tietokoneboksissa vai antureissa? Voiko vika olla vain jotain kosketushäikkää? Oireilu alkoi pari kk moottorinpesun jälkeen. Voisiko olla sattumaa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      43
      3483
    2. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      36
      2084
    3. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      30
      1789
    4. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      16
      1557
    5. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      23
      1528
    6. Jalkapalloa

      Ura ja Kokkola Cup?
      Kannus
      10
      1440
    7. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      24
      1397
    8. En ymmärrä miksi minä

      Maailma on täynnä sinulle muita
      Ikävä
      14
      1257
    9. Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?

      Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai
      Ikävä
      78
      1185
    10. Jo Alkanutta Viikkoa Ja Maanantai Päivää

      Hyvää huomenta naiselle ❤🤗😘 Toivoo mies
      Ikävä
      22
      1132
    Aihe