Paskaa mielenterveyttä vaan

Ilona123e

Oon vaan sekasin. Aaltoilevasti paremmin ja huonommin. Se on ehkä elämää se. Mut miksi sitä tarvii lääkitä? En voi olla syömättäkään, koska sitten haluan taas tappaa itseni. Ja näillä resepteillä se onnistunee. En halua todistaa mitään, kerron vaan, et näin se menee, jos jättää lääkkeet. Lääkkeillä zombieksi ja riippuvaiseksi. Mikään ei riitä. Olen addikti, jajoudun olee tarkka lääkkeiden syönnin kanssa. Mut ei sitä jaksais vahtii itseään. Mut vahvat neuroleptit menossa uutena. Braindead soon?

3

103

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei,

      Vaikeassa elämäntilanteessa kannattaa hakea myös keskusteluapua. Ulkopuolisen tuki voi olla hyvä voimavara ja keskustelu voi auttaa jäsentämään omia ajatuksia.

      Kirjoituksestasi ei selviä minkä ikäinen olet, mutta auttavia tahoja ja palveluita on monenlaisia. Tässä muutama vaihtoehto tiedoksesi:

      - Valtakunnallinen kriisipuhelin 010 195 202 päivystää arkisin klo 09-.00-07.00 ja viikonloppuisin klo 15.00-07.00. Puhelu maksaa vain operaattorin veloittaman puhelumaksun.

      - Jos koet, että kirjoittaminen on sinulle sopivin yhteydenottomuoto, niin verkkokriisikeskus Tukinet, www.tukinet.net, on yksi mahdollinen vaihtoehto. Tukinet on avoinna vuoden jokaisena päivänä ja sen palvelut ovat maksuttomia. Tukinetistä saat halutessasi oman tukihenkilön, jonka kanssa voit keskustella kahden kesken. Tukinetissä on myös monenlaisia ryhmiä, joista voi saada vertaistukea.

      - Ympäri Suomea on myös kriisikeskuksia, joihin voi mennä keskustelemaan paikan päälle. Kriisikeskusten yhteystiedot löydät täältä. http://www.mielenterveysseura.fi/fi/tukea-ja-apua/kasvokkain/kriisikeskusverkosto

      Lämpimin terveisin
      Sos-kriisikeskus/Kata

    • gami

      Siis sulla ei oikein ole ole tilanne hallinnassa ? Oisko syytä tavata lääkäri useammin ?
      Oisko se mahdollista ? Tai jutella 10 kerran satsi terveyskeskuksen psykiatrisen hoitajan kanssa ?
      Lääkkeet on pahoja, mutta ilmankin on paha olla. Vaikea juttu. Onko sulle tehty mitään hoitosuunnitelmaa, että joskus irtautuisitkin niistä ?

    • Cnsl

      Voimia sinulle. Hanki itselle tukea ja apua. Kyllä aurinko nousee.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      63
      1227
    2. Uskaltaako tässä luottaa siihen että

      Ehkä rakastetaan toisiamme?
      Ikävä
      107
      1193
    3. Miehen ja naisen ystävyys

      Mitä järkeä on miehen ja naisen ystävyydessä jos toinen ajattelee toisesta enemmän= on rakastunut ja toivoo yhdessä oloa
      Ikävä
      146
      896
    4. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      64
      873
    5. Pidätkö itseäsi varattuna

      Kaivatullesi?
      Ikävä
      71
      800
    6. Naisten top-5 red flagit

      1. Feminismi: kertoo keskenkasvuisuudesta, välttää vastuuta tekemällä miehistä kestosyyllisen kaikkeen 2. Ylipaino: kiel
      Ikävä
      109
      702
    7. Pyydetään tiedonantoa "hyvinvointitalo"-hankkeen nykytilanteesta

      ja aikataulusta. Odotetaanko uutta hallinto-oikeuden päätöstä. Hallinto-oikeushan antoi teknisenlautakunnan lupajaosto
      Pyhäjärvi
      103
      672
    8. Rakastan sinua

      Anteeksi että epäilin sinua.. ❤️
      Ikävä
      56
      666
    9. 78
      591
    10. Mitähän meinaat

      Vai meinaatko mitään kohtaamisen suhteen?
      Ikävä
      43
      586
    Aihe