Oon vaan sekasin. Aaltoilevasti paremmin ja huonommin. Se on ehkä elämää se. Mut miksi sitä tarvii lääkitä? En voi olla syömättäkään, koska sitten haluan taas tappaa itseni. Ja näillä resepteillä se onnistunee. En halua todistaa mitään, kerron vaan, et näin se menee, jos jättää lääkkeet. Lääkkeillä zombieksi ja riippuvaiseksi. Mikään ei riitä. Olen addikti, jajoudun olee tarkka lääkkeiden syönnin kanssa. Mut ei sitä jaksais vahtii itseään. Mut vahvat neuroleptit menossa uutena. Braindead soon?
Paskaa mielenterveyttä vaan
Ilona123e
3106
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Hei,
Vaikeassa elämäntilanteessa kannattaa hakea myös keskusteluapua. Ulkopuolisen tuki voi olla hyvä voimavara ja keskustelu voi auttaa jäsentämään omia ajatuksia.
Kirjoituksestasi ei selviä minkä ikäinen olet, mutta auttavia tahoja ja palveluita on monenlaisia. Tässä muutama vaihtoehto tiedoksesi:
- Valtakunnallinen kriisipuhelin 010 195 202 päivystää arkisin klo 09-.00-07.00 ja viikonloppuisin klo 15.00-07.00. Puhelu maksaa vain operaattorin veloittaman puhelumaksun.
- Jos koet, että kirjoittaminen on sinulle sopivin yhteydenottomuoto, niin verkkokriisikeskus Tukinet, www.tukinet.net, on yksi mahdollinen vaihtoehto. Tukinet on avoinna vuoden jokaisena päivänä ja sen palvelut ovat maksuttomia. Tukinetistä saat halutessasi oman tukihenkilön, jonka kanssa voit keskustella kahden kesken. Tukinetissä on myös monenlaisia ryhmiä, joista voi saada vertaistukea.
- Ympäri Suomea on myös kriisikeskuksia, joihin voi mennä keskustelemaan paikan päälle. Kriisikeskusten yhteystiedot löydät täältä. http://www.mielenterveysseura.fi/fi/tukea-ja-apua/kasvokkain/kriisikeskusverkosto
Lämpimin terveisin
Sos-kriisikeskus/Kata
Siis sulla ei oikein ole ole tilanne hallinnassa ? Oisko syytä tavata lääkäri useammin ?
Oisko se mahdollista ? Tai jutella 10 kerran satsi terveyskeskuksen psykiatrisen hoitajan kanssa ?
Lääkkeet on pahoja, mutta ilmankin on paha olla. Vaikea juttu. Onko sulle tehty mitään hoitosuunnitelmaa, että joskus irtautuisitkin niistä ?
Voimia sinulle. Hanki itselle tukea ja apua. Kyllä aurinko nousee.