Karkkilan status quo

tokoi

Karkkila on aivan mainio paikka asua ja kasvattaa lapsia. Karkkilan ongelma on lähinnä väestön ikärakenne sekä alhainen koulutustaso. Ikärakenteen tuomat ongelmat näkyvät kaikenlaisten yhdistysten toiminnassa jotka lähinnä vastustavat kaikkea muutosta. Tuon kaltainen toiminta liittyy lähinnä tulevan kuoleman pelkoon sekä kykyä vastaanottaa ja käsitellä uusia asioita. Eli pelkoon tulevaisuudesta kun ei riitä kykyä rakentaa itse omaa tulevaisuutta ja Karkkila tulevaisuutta. Tämä on myös suora heijaste Karkkilassa asuvien alhaisesta koulutustasosta joka määrittelee ihmisten kykyä hallita ja omaksua asioita. Nyt asioita käsitellään mutu - tuntumalla sekä puutteellisilla tiedoilla. Kyky hakea asioista tietoa puuttuu sekä suhteuttaa niitä oman maailman ymmärtämiseen. Tästä seuraa myös että omaa arvomaailmaa ei osata arvottaa.

Valitettavasti tämä näkyy myös Karkkilan poliittisessa elämässä ja päätöksenteossa. Eli ei kyetä näkemään oman sumuisen ajatusmaailman kautta Karkkilan tulevaisuutta. Tulevaisuus ei ole pelottava asia jos tehdään yhteiskunnallisia tavoitteita joiden eteen tehdään yhdessä töitä. Tämänkaltainen toiminta edellyttää oppia ja halua yhteisen yhteisen Karkkilan rakentamiseen.

Tehdään yhdessä Karkkilasta vielä parempi paikka asua sillä mahdollisuudet oavt erinomaiset.

2

1067

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tokoi1

      Korkeasti koulutetuilla ei ole mitään syytä muuttaa Karkkilaan. Päättäjien perseily karkttaa viimesetkin kiinnostuneet. Naurettavaa kuvitella, että joku liikuntakenttä koulun vieressä olisi vetovoimatekijä. Hrutsevin aikana se ehkä olisi ollutkin. JOS päättäjillä olisi rohkeutta, nyt pantaisiin vauhtia Asemansuon liikuntapuistohankkeeseen. Se olisi vetovoimatekijä.
      Karkkilassa on rohkeita ja idearikkaita ihmisiä, mutta heidän apua ei ymmärretä edes kysyä.

    • voiihmettä

      Avaajalla on huvittava, katkera lähestymistapa omaan kyvyttömyyteensä ymmärtää sitä, että toisten ihmisten näkemykset ja arvot poikkeavat hänen omistaan, eikä hän kykene sitä käsittämään, koska hän pitää omia arvojaan ja näkemyksiään ainoina oikeina, tai ainakin paljon viisaampina kuin kanssaan eri mieltä olevien mielipiteet ja niiden perustelut.

      " Nyt asioita käsitellään mutu - tuntumalla sekä puutteellisilla tiedoilla. Kyky hakea asioista tietoa puuttuu sekä suhteuttaa niitä oman maailman ymmärtämiseen. Tästä seuraa myös että omaa arvomaailmaa ei osata arvottaa."

      "Tämä on myös suora heijaste Karkkilassa asuvien alhaisesta koulutustasosta joka määrittelee ihmisten kykyä hallita ja omaksua asioita."

      "Tulevaisuus ei ole pelottava asia jos tehdään yhteiskunnallisia tavoitteita joiden eteen tehdään yhdessä töitä. Tämänkaltainen toiminta edellyttää oppia ja halua yhteisen yhteisen Karkkilan rakentamiseen."

      Kahdessa ensimmäisessä kappaleessa kirjoittaja osoittaa oman kyvyttömyytensä ja edellytysten puuttumisen toimia itse kolmannessa kappaleessa antamansa neuvon mukaisesti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      117
      2426
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      40
      1552
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      644
      1028
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      106
      993
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      962
    6. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      98
      906
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      875
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      710
    9. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      70
      706
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      696
    Aihe