Karkkilan status quo

tokoi

Karkkila on aivan mainio paikka asua ja kasvattaa lapsia. Karkkilan ongelma on lähinnä väestön ikärakenne sekä alhainen koulutustaso. Ikärakenteen tuomat ongelmat näkyvät kaikenlaisten yhdistysten toiminnassa jotka lähinnä vastustavat kaikkea muutosta. Tuon kaltainen toiminta liittyy lähinnä tulevan kuoleman pelkoon sekä kykyä vastaanottaa ja käsitellä uusia asioita. Eli pelkoon tulevaisuudesta kun ei riitä kykyä rakentaa itse omaa tulevaisuutta ja Karkkila tulevaisuutta. Tämä on myös suora heijaste Karkkilassa asuvien alhaisesta koulutustasosta joka määrittelee ihmisten kykyä hallita ja omaksua asioita. Nyt asioita käsitellään mutu - tuntumalla sekä puutteellisilla tiedoilla. Kyky hakea asioista tietoa puuttuu sekä suhteuttaa niitä oman maailman ymmärtämiseen. Tästä seuraa myös että omaa arvomaailmaa ei osata arvottaa.

Valitettavasti tämä näkyy myös Karkkilan poliittisessa elämässä ja päätöksenteossa. Eli ei kyetä näkemään oman sumuisen ajatusmaailman kautta Karkkilan tulevaisuutta. Tulevaisuus ei ole pelottava asia jos tehdään yhteiskunnallisia tavoitteita joiden eteen tehdään yhdessä töitä. Tämänkaltainen toiminta edellyttää oppia ja halua yhteisen yhteisen Karkkilan rakentamiseen.

Tehdään yhdessä Karkkilasta vielä parempi paikka asua sillä mahdollisuudet oavt erinomaiset.

2

1032

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tokoi1

      Korkeasti koulutetuilla ei ole mitään syytä muuttaa Karkkilaan. Päättäjien perseily karkttaa viimesetkin kiinnostuneet. Naurettavaa kuvitella, että joku liikuntakenttä koulun vieressä olisi vetovoimatekijä. Hrutsevin aikana se ehkä olisi ollutkin. JOS päättäjillä olisi rohkeutta, nyt pantaisiin vauhtia Asemansuon liikuntapuistohankkeeseen. Se olisi vetovoimatekijä.
      Karkkilassa on rohkeita ja idearikkaita ihmisiä, mutta heidän apua ei ymmärretä edes kysyä.

    • voiihmettä

      Avaajalla on huvittava, katkera lähestymistapa omaan kyvyttömyyteensä ymmärtää sitä, että toisten ihmisten näkemykset ja arvot poikkeavat hänen omistaan, eikä hän kykene sitä käsittämään, koska hän pitää omia arvojaan ja näkemyksiään ainoina oikeina, tai ainakin paljon viisaampina kuin kanssaan eri mieltä olevien mielipiteet ja niiden perustelut.

      " Nyt asioita käsitellään mutu - tuntumalla sekä puutteellisilla tiedoilla. Kyky hakea asioista tietoa puuttuu sekä suhteuttaa niitä oman maailman ymmärtämiseen. Tästä seuraa myös että omaa arvomaailmaa ei osata arvottaa."

      "Tämä on myös suora heijaste Karkkilassa asuvien alhaisesta koulutustasosta joka määrittelee ihmisten kykyä hallita ja omaksua asioita."

      "Tulevaisuus ei ole pelottava asia jos tehdään yhteiskunnallisia tavoitteita joiden eteen tehdään yhdessä töitä. Tämänkaltainen toiminta edellyttää oppia ja halua yhteisen yhteisen Karkkilan rakentamiseen."

      Kahdessa ensimmäisessä kappaleessa kirjoittaja osoittaa oman kyvyttömyytensä ja edellytysten puuttumisen toimia itse kolmannessa kappaleessa antamansa neuvon mukaisesti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      169
      22165
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      66
      9027
    3. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      65
      6222
    4. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      178
      5812
    5. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      321
      5330
    6. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      29
      4846
    7. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      20
      4702
    8. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      79
      4452
    9. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      80
      4241
    10. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      115
      3760
    Aihe