Puu hiilinieluna

Kasvien käyttäminen energianlähteenä on äkkiseltään ajateltuna uusiutuvaa energiaa, kunhan kasvillisuus uusiutuu. Poliittisessa päätöksenteossa asia ei enää olekaan niin yksinkertaista, koska uusiutumiskyky onkin historiassa olevan valitun ajankohdan mukainen vakio. Paljon aihetta sivuttu lähipäivinä lehdissäkin.

http://www.maaseuduntulevaisuus.fi/metsä/eu-parlamentin-ympäristövaliokunta-äänesti-hiilinieluista-me-hävisimme-1.198040

http://www.iltalehti.fi/paakirjoitus/201707142200265236_pk.shtml

https://www.kauppalehti.fi/uutiset/mepit-saavat-hiilinielut-nayttamaan-paastoilta/KyuDtMpT

Ongelma hakkuiden käyttämisestä mittarina on siinä, että se ei oikeastaan ota huomioon minkä verran hiiltä on sitoutuneena tuotteisiin, joita ei (vielä) ole käytetty energian lähteenä. Puutalokin siis on laskennallisesti vapautuneena ilmakehään. Onko muuten mitään muuta järkevää paikkaa "varastoida" puuta kuin rakennukset ja edelleen kasvava metsä?

3

100

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rohvessorienrovikat

      Vihreät ovat siinä oikeassa, että lautakasassakaan ei tapahdu fotosynteesiä, ja sillä on vain vähän merlitystä, onko lauta syntynyt harsinnasta vai päätehakkuusta. Professoritkaan eivät näytä korruptoituneina ymmärtävän fotosynteesiä, joka opetetaan alakoulussa lapsille.

    • surettaaSuomenPuolesta

      Saksalaiset ovat rakentamassa Suomesta hiilivarastoa, jotta saavat itse polttaa yhä enemmän ruskohiiltä. Sen ymmärrän, että Merkel ajaa tällaista, mutta miksi ihmeessä Hassi, Hautala ja Pietikäinen?

      • NoinOn

        Kaksi ensinmainittua on entisiä komareita ja heiltä Suomen teollisuuden kampittaminen tulee vanhasta muistista. Pietikäinen on ihmetapaus, ihan väärässä puolueessa, mutta jotkut kokoomusämmät näyttävät äänestävän häntä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      90
      1947
    2. Jumankauta sä olet hyvännäköinen

      Ihan mun miehen näköinen 😍
      Ikävä
      58
      1103
    3. Nainen, huomasitko kun muutin sinua?

      Niin lyhyessä ajassa niin paljon. Mutta jotain muuttui minussakin. :/
      Ikävä
      97
      1055
    4. Misä tulipalo?

      Mikä palaa Haapavedellä?
      Haapavesi
      9
      995
    5. Poliisi losautti puukkohemmon hengiltä

      Mitäs läks, heilumaan puukon kanssa eikä totellut käskytystä. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011361763.html
      Maailman menoa
      204
      979
    6. Tämä kesä ei ollut vielä meidän

      Olisihan se ihana viettää kesäiltoja kanssasi ulkona. Ei kai ollut vielä oikea aika. Ehkä kohtaamme vielä sattumalta jos
      Ikävä
      64
      941
    7. IS Viikonloppu 12.-13.7.2025

      Viikonlopun ratoksi Skyttä ja Kärkkäinen ovat taiteilleet 3.0 arvoisen ristisanatehtävän ratkottavaksi. Kenenkään ratko
      Sanaristikot
      56
      909
    8. Mitä jos vaan tapaisit sen jota mietit

      Jos se yksi henkilö on sinun mielessäsi niin entäs jos vaan menisit tapaamaan sitä, heti, samantien, miettimättä mitään.
      Ikävä
      86
      850
    9. Sofiaa ei kelpuutettu Martinan kaveriporukkaan

      Ibizalla lomailee Martinan kanssa ihan muut naiset.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      175
      838
    10. Teet tämän niin

      Helpoksi, mutta silti niin vaikeaksi. Vihaan omaa saamattomuuttani, vaikka kaikki olisi saatavilla. 🩷🌸
      Ikävä
      41
      780
    Aihe