Onko rehellistä puhelinmarkkinointia?

LaitonYhteiskunta

Kertokaa nimeltä yksikin oikeasti rehellinen yritys, joka harrastaa puhelinmarkkinointia suoraan kuluttajille ilman heidän aloitettaan.

Siis rehellisen yrityksen toimitusjohtaja päättää kasvattaa yrityksen liikevaihtoa ja -voittoa järjästämällä mainoskampanjan. Kaikille mukana oleville alemmille johtajille luvataan kasvuun sidottuja bonuksia. Nämä pikkujohtajat tietysti värväävät jonkun puhelinmarkkinointiyrityksen hoitamaan homman tulokseen sidotulla palkkiolla. Tämä palkkaa provisiopalkkaisia "rehellisiä" kokemattomia ahneita puhetaitoisia hyväuskoisia aivopestäviä työntekijöitä. Ei palkkaa, jos ei tulosta. Heille ei kerrota mitä asiakkaille tehdään jatkossa ja kaiken vakuutetaan olevan täysin rehellistä. Kaikki "tieto" vakuuttavasti kirjoitettuna yhdelle A4:lle. Heille ehdoton ja kiistämätön totuus, koska se on ihan paperilla. Ei voi kumota. Ja mukava esimies vakuuttaa kaiken olevan OK.

Sitten värvätään joku tunnettu tai ihan yrityksen omistama perintäfirma hoitamaan "riitatapaukset". Uhataan perusteettomasti oikeuskuluilla.

Kaikki ihan rehellistä? Suoraan oppikirjasta!

2

148

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • PuhelinTerroria

      Ei siis löydy yhtään yritystä. Löytyykö yhtään näiden epärehellisten yritysten puhelinmarkkinointiin osallistuvaa rehellistä puhelinmyyjää? Nimi tänne, jos joku tuntee.

    • BONNIER on ollut edelläjäkävijä rikollisjärjestöiltä kopioidun markkinoinnnin osalta.
      Heillähän on aina ollut tulonlähteinä peruuttamaton pakkomyynti ja "asiakaspalveluun" soittajien rahastus puhelumaksuilla.
      Vanhuksiin ja erityisesti sairaisiin vanhuksiin heillä on kiinnostusta.
      Peruutus netissä ja peruutusnumeroon soittaminen aiheuttivat vain sen, että joutui maksamaan 6kk tilausmaksun, vaikka lehdet menivät roskiin. Ellei maksanut, meni asia perintäfirmaan.
      Peruutusnumeroon pääsy esim. vuonna 2015 kesti minulta 3 tuntia, josta kyseinen BONNIER sai merkittäviä puhelintuloja.
      Tietenkin yritin päästä "asiakaspalveluun", mutta 10 tunnin yrittäminen riitti. Puhelinlasku tuotti heille hyvän tulon.
      Kummallista on, että poliitikot sallivat tämän rikollisuuden, vaikka Kilpailu- ja kuluttajavirasto on jo 2017 antanut esityksen, jossa puhelinmarkkinointi sallittaisiin vain sellaisille kansalaisille, jotka sen erikseen virallisesti hyväksyvät.
      OTTAKAA YHTEYTTÄ POLIITIKKOIHIN KAIKISSA PUOLUEISSA, ETTÄ PUHELINRIKOLLISUUS SAATAISIIN LOPPUMAAN !

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      Oikein häiritsee?
      Ikävä
      150
      2019
    2. Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa

      Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir
      Maailman menoa
      320
      1214
    3. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      83
      1019
    4. Minä tiedän sen

      Sinun ei tarvitse nainen sitä sanoa, minä tiedän jo sen.
      Ikävä
      35
      898
    5. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      839
    6. Hitto että tekis

      Mieli saada sua
      Ikävä
      52
      819
    7. 71
      764
    8. Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?

      https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta
      Maailman menoa
      18
      756
    9. Onko kaivattusi

      Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?
      Ikävä
      44
      711
    10. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      56
      709
    Aihe