Supercalifragilistigonorrheadocious

Viikolla (ja jo aiemminkin) uutisoitiin tippurista, josta on tullut vastustuskykyinen kaikille käytettävissä oleville antibiooteille. Sillä on tietysti raflaava nimi: supertippuri. http://edition.cnn.com/2017/07/07/health/resistant-gonorrhea-antibiotics/index.html

Kreationistien evoluutiopaniikki on aiheuttanut sen, että he ovat joutuneet keksimään termin rappeutuminen, jolla ei, kreationistiseen tapaan, ole mitään kiinnekohtaa todellisuudessa. Mutta kuvaa hyvin sitä, miten kreationistit rakentavat omaa todellisuuttansa, koska tämä oikea sotii niin vahvasti heidän uskomustaan vastaan.

Miten tämän "supertippurin" syntyminen tukee kreationistien eskapistista rappeutumisideaa? Ei hajuakaan ja tuskin kreationistit vastaavat, koska ei heilläkään ole hajua. Mutta pohditaan asiaa:

On siis kolme osapuolta: tippuri-bakteeri, ihminen ja antibiootit. Voisiko kreationistit, rappeutumis-ideaanne tukeutuen, kertoa mikä osapuoli on rappeutunut?

8

208

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kaikki.tiivistetysti

      Mark5: mitään ristiriitaa ei ole

      Yurki1000js: miksi dorkennat itsesi? Tarvitset reggeetä

      Jyri: evoluutiota ei ole blaa blaa, Leisola blaa blaa, tyhmä, heheh. MTK

      • hihut.hiljenivät

        yksi..ainoa (yksi palstalla pitkään aivopiereskelleen multinilkin nikeistä): "Pidettäisiin uskonto ja tiede erillään. Jookos? :)"


    • Jyrbän.kipeä.kokemus

      On se kummaa että MTK:n Jyri on hiljaa. Taitaa olla sukupuolitaudit vain liian arka aihe jyrbälle. Hänhän sai joltakin Thaikun reissulta ikävän pöpön peräsuoleensa neitipojilta ... Jyrbän mielestä sukupuolitauti kun ei voi tarttua peräsuolen kautta kun anus ei ole jyrbän mielestä sukupuolielin.

      • Hahahhahahaa

        Hahhaha. Repesin.


    • On aloitus saanut kreationistit paneutumaan tuhansiin tutkimuksiinsa ja satoihin väitöskirjoihinsa, kuinka muuten voi selittää tämän hiljaisuuden. Tässä odotellessa kreationistien hyvin perusteltua vastausta, voisi lämmitellä pohtimalla sitä, mikä voisi olla rappeutunut noista kolmesta.

      - Ihminen? Ihminen on aina sairastunut tippuriin ja niin sairastuu myös tähän "supertippuriin", joten siinä mielessä mikään ei ole muuttunut.
      - Bakteeri? Bakteeri on muuttunut niin, että se kykenee kampittamaan antibiootit, jota ei kyllä voi rappeutumiseksi sanoa.
      - Antibiootti? No antibioottien teho on heikentynyt, joten se voisi olla rappeutumista. Mutta kun se on heikentynyt suhteellisesti, koska oikeammin bakteerille on "syntynyt" resistenssi.

      Toivottavasti kreationisti pian selvittää asiaa, tämä rappeutuminen aivan rakettifysiikkaa minulle (ja varmasti muillekin).

    • tapausratkaistu

      Kysymyksessä täytyy olla kretujen rappeutunut moraali joka on suututtanut jumben niin pahasti että lähetti supertippurin muistutukseksi heille suojaamattoman seksin vaaroista. On siis jumalankin tahto että kretut alkavat käyttämään kortsua.

      • Tuosta tuli ajatus, että kreationistien jumala modifioi bakteeria niin, että siitä tuli tuhoisampi, koska lopun ajat lähestyvät eikä porukkaa ole vielä tarpeeksi sinne Uuteen Jerusalemiin? Bakteeri oli rappeutumassa, mutta jumalallinen väliintulo käänsi sen kehityksen toiseen suuntaan.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on suurin syy

      Ettet halunnut minua?
      Ikävä
      141
      1020
    2. Poliisin potkija

      Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.
      Haapavesi
      27
      956
    3. Sinä mies olisit

      ollut se kenet haluan. Edelleen pidän sinua kaikkein ihanimpana ja tärkeimpänä. Kukaan muu ei ole niinkuin sinä. Mutta s
      Ikävä
      43
      858
    4. Mikä on ollut

      Ihanin kohtaamisemme?
      Ikävä
      41
      745
    5. Miksi jätit minut

      Epätietoisuuteen? Tiedän että pelkäsit mitä siitä seuraa jos asiat tulevat mutta silti. Miksen merkinnyt tarpeeksi?
      Ikävä
      48
      694
    6. Onko kaivattusi älykäs

      vai onko helposti vedätettävissä
      Ikävä
      58
      625
    7. kehtaisitko esitellä kaivattusi

      läheisillesi? 🤔
      Ikävä
      37
      589
    8. Kun et ota yhteyttä, tarkoittaako se

      Että olet menny elämässä eteenpäin ja et myös toivo minulta naiselta viestiä enää?
      Ikävä
      67
      588
    9. Kaipaatko vielä exää?

      Jos olet ihan rehellinen
      Ikävä
      76
      577
    10. Tykkäisitköhän todellisuudessa jutella

      Minun kanssa kahdestaan, vai onko tämä palstailu enemmän sinun juttu minun suhteen?
      Ikävä
      57
      575
    Aihe