Kalevan Kisat on nimetty Kekkosen mukaan. Niinistö taas oli romahduttamassa Suomen jalkapalloa kun hyvätveljet valitsivat hänet Palloliiton johtoon presidentinvaalia silmällä pitäen.
Kekkonen, urheilunkin suurmies
PyllyMaissiAUJompenJOHTO
7119
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Aliupseeri-emerita on taas väärässä. Nimi juontunee siitä, että vakuutusyhtiö Kaleva joskus 1900-luvun alkuvuosina lahjoitti yleisurheilun Suomen mestaruuskilpailuille Kalevan maljan, jonka paras urheiluseura sai aina vuodeksi omakseen. Nimen juontumiselle lienee kyllä vanhempiakin perusteita, kansalliseepoksestamme Kalevalasta johtuvia.
Urho Kaleva Kekkonen taisi kyllä olla SUL:n puheenjohtajana silloin, kun kisoista alettiin käyttää Kalevan kisat -nimitystä. Tuskinpa Kekkonen oli kuitenkaan tuolloin sellainen sankari, että kisat olisi nimetty hänen toisen etunimensä mukaan. Vaikka mies oli nuoruudessaan melkoinen urheilijakin, korkeushypyssä muistaakseni 182 cm ulkojalan tyylillä.
Nimi Kalevan Kisat arvellaan olevan kuuluisan urheilivaikuttajan Armas Valsteen keksinöä. Hänet valitsi aikoinaan tehtävään suuri urheiluvaikuttaja Urho Kekkonen ja luulempa, että nimen valintaan on vaikuttanut juuri Kekkosen karisma enemmän kuin 29 vuotta aiemmin saatu Kalevan malja.
Niin tai näin Kekkonen oli urheilunkin suurmies. Toisin kuin nämä nykynilkit.
Hah, hah! Ei Kalevan kisoja ole Kekkosen mukaan nimetty, vaan vakuutusyhtiö Kalevan. Henkivakuutusyhtiö Kalevan henkilökunta nimittäin lahjoitti jo vuoden 1909 kisoihin Kalevan Maljaksi nimittämänsä kiertopalkinnon, joka luovutetaan kunkin vuoden parhaalle yleisurheiluseuralle SM-kisoissa. Kalevan Maljastahan seurat kamppailevat edelleen.
Mielenkiintoinen sattuma kuitenkin on, että yleisurheilun SM-kisat nimettiin virallisesti Kalevan kisoiksi vasta vuonna 1937, jolloin SUL:n puheenjohtajana toimi Urho Kaleva Kekkonen.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Kalevan_kisat#Kalevan_malja
Kun laitoin vastineeni hölmölle avaukselle, samalla minuutilta on tullut sinultakin. Tarkempaa tietoa kuin minulta, olet Wikistäkin ottanut. Ei väärää tietoa minultakaan, vaikka olin siinä vain muistinvarainen. Siinä auttoi se, että nuoruudessani huipputasoa alemmalla tasolla urheilin seurassa, joka on seitsenkertainen Kalevan maljan voittaja. Viimeinen voitto joskus 1980-luvulla. Mikä se urheiluseura onkaan?
En olisi tarvinnut lähdettä muistini tueksi minäkään, sillä lähes joka kesähän televisioselostajat kertovat Kalevan kisojen nimitaustan. Linkin laitoin siksi, ettei näitä lähetyksiä ilmeisesti seuraamaton ketjun avaaja väittäisi minun puhuvan pelkästään omiani.
Hyvin, hyvin harvoin Kalevan maljan alkuperä on mainittu kisojen yhteydessä. Kunhan höpötät!
Anteeksi, tarkoitukseni ei ollut vähätellä tietämystäsi. Kalevan maljan historian varmaan tietävät ne, jotka urheilua seuraavat. Avauksen tehnyt ei kuulu niihin. Hänellä on omalaisensa mielenkiinnon kohteet.
Tarkoittamani seura on VU eli Viipurin Urheilijat. Eniten Kalevan maljoja on saanut HKV, mutta senkin viimeisestä on jo useampi vuosi. Miten käynee ensi viikonloppuna?