Luostarivaellus Valamosta Lintulaan

Vierailija2017

Hei!
Onko täällä ketään, joka olisi tehnyt luostarivaelluksen Valamosta Lintulaan? Minua kiinnostaisi vaeltaa tuo matka, mutta se on noin 18 km pitkä, ja eräästä blogista luin, että matkaan oli mennyt 7 tuntia ja 45 minuuttia. Matka on luultavasti liian pitkä yhtenä päivänä edes-takaisin vaellettavaksi.
Siksi kysynkin, miten olette palanneet vaelluksen jälkeen Lintulasta Valamoon? Oletteko yöpyneet Lintulassa ja vaeltaneet takaisin seuraavana päivänä? Oletteko ottaneet taksin? Vai onko olemassa jotain muuta kyytiä? Ilmeisesti Sergei-laiva ei liikennöi enää silloin, kun mahdollisesti olisin menossa. Muuten laiva olisi ollut hyvä kulkuväline toiseen suuntaan.

7

1510

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ifkepe

      Vuosittainen heinäkuinen konevitsalaisen ristisaatto Valamosta Lintulaan kestää noin neljä tuntia tai hieman enemmän yhteen suuntaan. Välissä ruokatauko. Mutta ristisaatto tehdään osittain tietä pitkin. Koko matka polkua voi kestää vähän enemmän. Terveelle ihmiselle hyvin mahdollinen edestakaisinkin yhden päivän aikana, mutta kyllä rasittava.

    • vaellusreitti

      Voisi järjestää samanlaisen pyhiinvaellusreitin kuin Espanjassa.
      Reittiä voisi pitentää niin että reissu kestäisi pari kolme päivää.

    • Vierailija2017

      Minustakin tuo 7 h 45 min kuulosti melko pitkältä ajalta, niin siksikin halusin kysellä, olisiko jollain kokemuksia reitistä. Tietysti voisi mennä toiseen suuntaan polkua ja toiseen suuntaan tietä pitkin. Google Mapsin mukaan matka olisi tietä pitkin 14,5 km ja aikaa menisi kävellen 2 h 57 min.

    • ikoninurkkaus

      Youtubessa on video aiheesta.

    • Anonyymi

      Noissa varusteissa ja tuolla porukalla ristit ja suitsukkeet mukana...saattaa mennäkkin tuo 7 h 45 min, mutta olen varma paljon metsässä liikkuneena, että normaalikuntoisella ihmisellä menee ehkä puolet tuosta ajasta pysähdyksineen?

      • Anonyymi

        Lyhty, risti, ikoni ja suitsukkeet mukana ristisaattoon Valamosta Lintulaan menee reilu neljä tuntia. Mutta ristisaatto kulkee osan matkasta tietä pitkin, eikä metsässä, mikä nopeuttaa jonkin verran. Lyhty, risti, ikoni ja suitsutusastia eivät juurikaan hidasta kulkua, mutta joskus aikaisempina vuosina, kun on kannettu ikonia kantotelineessä eikä käsissä, kantoteline on hidastanut matkaa. Kantoteline ja siinä oleva toinen ikoni matkustavat Lintulaan laivalla.


    • Anonyymi

      Milloin on seuraava vaellus?

      Onko muita vaelluksia jossain muualla?
      Mutalahdessa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      230
      4136
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      112
      2614
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2345
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1416
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      112
      1382
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1159
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      77
      1065
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      933
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      926
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      911
    Aihe