Nettitilauksien toimivuudesta kysely täällä.

diginatiivi

Usein täällä kysytään, onko jollakulla muulla kokemuksia samasta nettikaupasta X kuin itsellä. Välillä on kirjoituksia, joista ei voi tietää, onko kyseessä k.o. nettikaupan mainos tai toisaalta sen mustamaalaaminen. Tilauksien yksityiskohdista ei arvatenkaan haluta kertoa. Mutta tähän olisi tekninen ratkaisu, oli sitten kyseessä alkoholin nettikauppa tai muu:

Tee tilauksestasi yksinkertainen tekstitiedosto, jonka ensimmäisellä rivillä on tilaajan etu-ja sukunimi ja toisella rivillä tilausnumero. Kaikilla verkkokaupoilla on varmaankin sellainen. Sitten laske kyseisestä tiedostosta MD5-tarkistussumma. Saat tuloksena ns. tiivisteen eli hashin, jonka voit laittaa kirjoitukseesi, kun viittaat tilaukseesi keskustelussa. Näin toimimalla saadaan yksilöllinen tunniste, josta ei voi saada selville nimeäsi eikä tilausnumeroasi. Myyjä voi tehdä saman, jos haluaa täällä kommentoida tilauksesi ongelmia.

4

307

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • HankiElämäJaElä

      En tiedä mihin tietoa tarvitset, voitko kertoa.

      Omalta osalta voin todeta, toimii ja ei toimi ilman mitään mainostamista tai mustamaalaamista.
      Kauppoja jota toimivat Suomen verottajan ja tullin ohjeiden mukaisesti löytyy muutaman - ei ongelmia. Kauppoja jotka ovat olevinaan etämyyjiä mutta eivät maksa veroja Suomeen löytyy, osa toimii ja osa ei. Kauppoja jotka eivät ole edes olevinaan etämyyjiä, sama juttu osa toimii ja osa ei.

      Verottaja ja tulli ovat kiinnostuneita tiettyjen yritysten lähetyksistä ja varsinkin isommat lähetyksen saavat ansaitun huomion. Laki muuttuu jatkuvasti, tällä hetkellä tulli valvoo ja verottaja hoitaan verot.

      Tiedot "hyvistä" kaupoista ovat liki sisäpiirin juttuja. Itse käytän epäsäännöllisesti noin viittä eri kauppiasta, Kaikki toimivat ja heillä on hyvät valikoimat sekä kohtuullinen hintataso. Aikaisemmin kauppoja oli 10-15, mutta Saksalaisista kauppiasta useampi on ilmoittanut, ei toimita Suomeen, sama koskee Brittikauppoja - poikkeuksia löytyy.

      Suositteen kokeilemaan ihan itse, aika harva kirjoittaja antaa takuuta siitä, että joku kauppa varmasti toimii eikä verottaja ole ko lähetyksistä kiinnostunut. Minä en ainakaan voi sellaista kauppaa nimetä joka olisi 100% varma. Itse olen saanut muutaman maksukehoituksen liitettynä lähetykseen ja olen myös vapaaehtoisesti maksanut "asettanut vakuuden" muutaman tilauksen kohdalla. Pääsääntöisesti oletan myyjän hoitavan homman.

      Näillä sivuilla on mainostajia tai heidän "kavereitaan" sekä myös ns mustamaalaajia - siinä olet oikeassa. On "kokemuksien" kyselijöitä, kokemuksia saa kun elää ja oppii ihan itse, kukaan ei voi hankkiia sinulle kokemuksia. Minä en luottaisi kokemuksiin en hyvässä enkä pahassa, viittaa mainostajiin ja mustamaalaajin.

    • ihansimpleasia

      > En tiedä mihin tietoa tarvitset, voitko kertoa.

      Jotta saisi tietää muiden kokemuksista ennenkuin itse tilaa.

      • Eläjakoe

        Mistä päättelit, että kokemukset ovat "oikeita".

        Suurin tarve esiintyä on alkoholikauppureilla jotka suoraan tai epäsuorasti mainostavat omia palvelujaa tai tuotteitaan sekä mustamaalaavat muiden kauppiaiden mainetta.

        Henkilöt jotka ostavat alkoholia netistä eivät välttämättä halua antaa oikeita eikä vääriä tietoja hankinnoista, muutamaa trollitehdasta lukuunottamatta.

        Oikean ja väärän tiedon erottaminen on aika vaiketa tai jopa mahdotonta. Alan harrastajasivuilla liikkuu oikeaa tietoa, yleensä vaatiin rekisteröinnin eikä anonyyminä ole tarvetta huudella. Näillä sivuilla on lähinnä viihdearvoa ei muuta.

        Valitettavasti kokemukset pitää hankkia ihan itse - ellei tiedä mistä kysyy.
        Kaksi vastakkaista esimerkkiä, tilasin juomia kaupasta jota oli arvosteltu ankarasti - kaikki tuli perille, hieman kesti mutta kokoajan tiesin missä mennään. Ei mitään ongelmia. Toinen tapaus oli hieman huonompi, tilaus ja maksu (onneksi ) luottokortilla - eivät lähettäneet yhtään mitään eikä vastannet sähköposteihin - että näin.

        Olen tilannut viimeisen kymmenen vuoden aika noin 25-30:ltä eri kaupiaalta 1-10 pulloa konjakkia, viskiä tai jotain muuta laatujuomaa. Kertaakaan en ole rahoja menettänyt, kaksi kertaa on tavarat jääneet jonnekin, luottokorttimaksu peruttu, ei ongelmia. Muutaman kerran on tullut vastaus kiitos tilauksesta, mutta emme toimita Suomeen. Suurin osa on mennyt ilman ongelmia, jos jotain on ollut ovat yleensä liittyneet toimitusaikoihin. Tulli on lisännyt muutaman kerran omat mainoksensa pakettiin.


    • Stendi20

      Me tilattiin kerran vinaa ja olutta netistä. Halvempaa kuin Alkossa, toivat suoraan kotiovelle. Pahaolo oli seuraavana päivänä kaikilla, oliko pilaatunutta? En juo enään viinaa, se ei sovi kaikille.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      137
      1403
    2. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      148
      1071
    3. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      67
      888
    4. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      56
      693
    5. 68
      693
    6. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      210
      603
    7. Rakastan sinua mies

      Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
      Ikävä
      37
      589
    8. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      33
      551
    9. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      39
      527
    10. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      513
    Aihe