Pian maksamme kaikkien velat

ongelmia

Kun Nordea muuttaa konttorinsa Helsinkiin niin joudumme maksamaan tämän firman jättivelat kun se menee konkkaan. Tämä johtuu EUsta ja sen hulvattomasta rahapolitiikasta. Me siis joudumme koko Euroopan velkojen maksajiksi kuten muuten jo olemme tehneet vuosia. Suomen puolueet ovat täysin piittaamattomia todellisuudesta ,eikä poikkeusta näy. Luulin että ainakin IPU puolustaa meitä suomalaisia mutta mitään sellaista ei ole tullut eteen. Britit lähtivät ajoissa ja kärsivät vain 100 miljardin tappiot. Muuten hekin olisivat joutuneet biljoonien velkojen maksajiksi.
Nyt on kysyntää kansan keskuudessa puolueelta joka käsittää talouden peruskysymykset eikä pelaa kaiken tuhoavaa velkapeliä EUn kanssa. Olen odottanut 20 vuotta IPUn nousua Suomen pääpuolueeksi mutta jotkut eivät uskalla puolueessa toimia kuten pitäisi vaan ovat liittoutuneet isänmaattomien kanssa tuhoamaan koko kansan veloilla joita jo poimitaan koko Euroopasta.

6

172

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • EU-tuhoaa-rahamme

      Suurin syy velkoihin on kallis bioenergia jonka aloitti USA v 2000. Se ryhtyi tukemaan maissista tehtävää etanolin tislausta. Kauaa ei mennyt kun USAlla oli 15 biljoonan velat ja Kiina osti koko valtion yritykset.
      EU ryhtyi vähän myöhemmin lisäämään bensaan etanolia joka tehtiin Brasiliassa. Sekin tietysti tukiaisilla jonka johdosta Brasilia meni nurin ja myös EU joutui samalle tielle kun koko etanolikeinottelu räjähti pörssin kautta . Nyt EU pyrkii biljoonaelvytyksillä paikkaamaan taloutta ihmisten rahoilla joita he ovat saaneet säästöön vuosikymmenien aikana, Huvittaa miten EU matkii juuri Hitleriä jonka takia se aikanaan perustettiin. Ja lopputulos on ihan sama koska velka pitää maksaa takaisin jollain tavalla.

    • pahin-skenaario

      Nyt se tapahtui. Ruotsi pääsi eroon tuosta pesästä.Surun päivä suomalaisille.

      • htehtehhe

        Orvot, Apuset ja Puttoset hurraavat. Pannaan mullit matujen palautuskoneeseen Afganistaniin.
        He ovat syöpäläisiä.


    • SinivihreäNainen

      Nordea tuo Suomeen työpaikkoja ja verotuloja. Suomelle haittaa haluava Ipu vastustaa tietenkin Nordean tuloa!

      Nordea on Suomen suurimpien veronmaksajien joukossa. Vuodessa veroja maksetaan ainakin 100 miljoonaa. Tämän vuoksi Ipu vastustaa Nordeaa kiivaasti.

      Ajatelkaa, kuinka sairas Ipu on!

      • voi-surkeutta

        Kaikki tietää sinun ajatuksesi. Sinulla ja Nordealla on sama päämäärä. Se on kansan velkaannuttaminen ja sen rahojen rosvoaminen. Se toteutetaan EKPn elvytyksillä joihin on mennyt vuodesta 2011 n 6 biljoonaa eikä loppua näy koska kansa ei ymmärrä tapahtunutta.Lisäksi EU tukee kaikkea rahan hävitystä vielä suuremmin summin. Tästä huuhaasta on tullut sampo pankeille ja siksi ne tuottavat valtavia voittoja palkansaajien ja säästäjien rahoilla. Nyt ne on loppu ja velkoja joudutaan maksamaan oikjeasti takaisin. Sen seurauksena EU hajoaa ja maat yrittävät päästä eroon tästä velkakuplasta kuten Britania jo teki.EU ja sen siipeilijät ovat sairaita ja vastuuttomia . IPU on valitettavasti vielä kyvytön toimimaan itsenäisesti. Valtapuolueet eivät pysty mihinkään vaan matkivat EUn kaoottista taloupolitiikkaa loppuun saakka. Näin Eurooppa tuhoutuu hetkessä ilman vastatoimia. Kansalta huijataan kaikki rahat ja sitä verotetaan joka vuosi biljoonilla joka merkitsee n 5000 euron kuppaamista per nöösi.Tämä on paljon enemmän kuin Suomen valtion verotulot. Siis nyt puhutaan tuhatkertaisista summista jotka hävittävät ihmisten rahat.


      • pukit-aitaukseen

        Pukki kaalimaan vartijana.http://www.msn.com/fi-fi/talous/uutiset/fiva-finanssisektori-vakaa-nordean-muutto-luo-tasapuolisuutta/ar-AAs778n?li=AA59AD&ocid=spartandhp. Näin pankkien valvonta toimii itsevalvontana. Fiva ei ikinä ole pystynyt valvomaan mitään koska se on samojen poliitikkojen miehittämä kuin eduskunta. Ne pyrkivät vain lisäämään velkoja kansalle ja siirtämään rahat puolueiden ystäville. Kansa köyhtyy ja rahat loppuvat vivutuksen myötä . Poliitikot ja Fiva eivät ole vastuussa mistään. Sama käytäntö kuin EUssa joka on mieihitetty konkaripoliitikoilla ja keskenkasvuisilla virkamiehillä. IPUssa on sama meininki ja kannattajilta on ajattelu kielletty. Niinpä IPU edelleen puhuu keskuspankkirahoituksen puolesta ja siten kannattaa EUta sydämensä kyllyydestä. On täysin kestämätöntä rosvota säästäjien ja palkansaajien kaikki rahat ja tehdä niillä lisää velkaa vivuttamalla potenssiin. Kansa ei enää pysty takaamaan kuin pienen osan tästä elvytysvelasta vaikka joutyisi orjatyöhön loppuiäkseen. IPUlla on nyt uusi johtaja joka voi ottaa yhteyttä kannattajiin ja yhdessä voimme tehdä selväksi miten kansantaloutta pitää hoitaa. Ensin on käsitettävä tilanne. Enää ei ikinä tule nousukautta koska maaöljy on lopussa ja se lisää kustannuksia. Toiseksi kannattaa huomata että yritykset ovat pieni osa kansantaloutta ja niiden hyvä menestys merkitsee kansantalouden suurempaa taantumista. Pörssi pitää saada aisoihin jotta voidaan saada tasapaino yhteiskuntaan. Lisäksi pitää tietää ettei sorruta sosialismiin vaan luodaan työtä markkinatalouden malliin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      29
      13855
    2. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      154
      5451
    3. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      199
      5076
    4. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      83
      4223
    5. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      87
      3551
    6. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      109
      3048
    7. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      12
      2872
    8. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      39
      2497
    9. Vanhat miehet eivät muista

      Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan
      Maailman menoa
      12
      2291
    10. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      278
      2069
    Aihe