Attento Lappajärvelle??

Olen kuulu huhua että attento ostaaa maijalan ja terveyskeskuksen.Miksi tästä ei ole kerrottu kuntalaisille mitään?? Meneekö mei än verorahat nyt vero paratiisiin!1
14712
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Jos näin kävisi olisi hyvä,ainakin pääsisi lääkäriin omassa pitäjässä.

Äänestä
  • Jos Attendo ostaisi Lappajärven tk:n olisi se erityisen merkittävä asia ikäihmisten ja lapsiperheiden palvelujen saatavuuden kannalta koko järviseudun !
    Nyt kauhavalaiset ovat juoksuttaneet evijärveläisiä, lappajärveläisiä ja kortesjärveläisiä mennen tullen Kauhavalla tk:ssa ja hoito on ollut huonoa.
    Aivan loistavaa, jos Attendo tulisi Lappajärvelle!
    Taatusti terveyspalvelujen käyttäjiä löytyisi Evijärveltä ja Kortesjärveltä, osasta Kauhavaakin. Myös Vimpelistä olisi tulijoita.

    Äänestä

  • Eikös kuntayhtymä kaksineuvoinen ole siirtämässä Lappajärven, Evijärven, Kortejärven ja Härmien lääkärien vastaanottotoiminnan jo syksyllä Kauhavalle.

    Äänestä

Vuodeosasto siirtyy Kauhavelle ensi vuoden alusta. Mitä muuta meiltä poistuu ?? Attendo lupaa säilyttää täällä kaiki palvelut. Ei kahta vaihtoehtoa tulevaisuutta ajatellen

Äänestä
  • Miten vuodeosasto voi siirtyä ensi vuoden alusta Kauhavalle, kun siellä ei ole sopivia tiloja.?Vaikka aloittaisivat heti rakentamisen, niin ei ehdi valmistua vuoden 2018 alkuun.
    Mikä taho alkaisi tässä tilanteessa rakentamaan ja rahoittamaan rakennusta? Ei mikään!
    Tiedetään, että yksityiset tahot Attendo ja Mehiläinen rynnivät pikkukuntiin. Näillä tahoilla on aivan eri käsitys, miten terveyspalvelut tulisi toteuttaa. Mehiläisen johtaja sanoi uutisissa juuri viime viikolla, että heidän laskelmien mukaan 10-15 työntekijän terveysasemat ovat kaikista tarkoituksenmukaisimpia ja tehokkaimpia verrattuna suuriin organisaatioihin monitasoisine johtajineen eli nk. sotekeskuksiin.
    Ei kai Lappajärvi ala nyt maksamaan Kauhavan tk:n uudisrakennuksia? Ei kait nyt kukaan niin tyhmä ole, kun palvelujen tarjoajat tulevat omaan kuntaan!

    Äänestä

  • Kuntayhtymä kaksineuvoinenhan purkaantuu tämän vuoden aikana. Saahan Kauhava sitten tehdä mitä haluaa. Hoitaa vuodeosastopotilaansa missä haluaa. Totuushan on vain se ettei kantakauhavalta taida löytyä ainuttakaan kaupungin omistamaa rakennusta, jossa ei olisi sisäilmaongelmia.
    Täysin käsittämätöntä on se ettei Ylihärmän toimivaa vuodeosastoa voi käyttää akuuttihoito-osastona siihen saakka, kunnes sote suunnitelman myötä kauhavalaiset hoito siiryy Seinäjoen terveyskeskuksen vuodeosastolle.

    Äänestä

Kunnanjohtaja on blogissaan asiasta "vihjannut"

Äänestä

Terveuskeskus on jo myyty. Hintakin tiedossa. Myyty samalla tavalla kuin osuuskauppa.

Äänestä
  • Olispa+se+hieno+asia,+jos+saatais+pidettyä+omassa+kunnassa+sosiaali-ja+terveyspalvelut!+Naapurikunnat+vaan+sitten+mukaan.+Vilkastuttaa+kaikilta+osin+Lappajärven+elinkeinoelämää.+Kun+nyt+vaan+sitten+ensisijaisesti+palkataan+työntekijät+omasta+kunnasta+veronmaksajiksi.++Viimeiset+vuodet+kuntayhtymän+johto+on+palkannut+kauhavalaisia+n.+90%+työntekijöistä.+Verot+on+näin+menneet+Kauhavalle.+Toiminta+on+ollut+täysin+systemaattista+ja+kaikkien+tiedossa,+mutta+minkäs+olet+sille+voinut.+Toivottavasti+kaupantekijät+ovat+tämän+tärkeän+asian+ottaneet+huomioon.

    Äänestä

Lappajärven tk:n vuodeosasto siirtyy ensi vuoden alusta Kauhavalle vanhan puutalon vintille.
Kauhava rakentaa 5 milj uuden vuodeosaston, jonka se ihan itse joutuu maksamaan.
Meillä hyvä vuodeosasto, joka ei käy kauhavalaisille, kun suunta on väärä ja tie mutkainen

Äänestä
  • Mitäs härmäläiset tuohon suunnitelmaan sanoo? Ylihärmässähän on toimivat tilat vuodeosastolle happilaitteineen.
    Kantakauhavalaisilta on ilmeisesti lopullisesti järki lähtenyt.
    Mitä ne tekee vuodeosastolla, jos Lappajärvi ja Evijärvi ja osa Kortesjärveä käyttää Lappajärven palveluja. Ja osa Ylihärmäläisistä siirtyy käyttämään Lapuan tai Seinäjoen terveyspalveluja.

    Äänestä

  • Terveyskeskus ei voi siirtyä "vanhan puutalon vintille" Kauhavalle. Sellaiseen paikkaan ei Avi tule antamaan toimintalupaa missään tilanteessa!
    Palo- ja pelastustoimet olisivat täysin mahdottomia, jos sairaita ihmisiä hoidettaisiin tuollaisessa rakennuksessa.

    Kuntayhtymän johtajilla on vain nyt hätä omien työpaikkojensa puolesta ja yritetään mitä hullumpia suunnitelmia toteuttaa.

    Mikään yksityinen yritys ei tule mitenkään hyväksymään niin monia johtajia tai päällikköitä, mitä kuntayhtymässä on eikä heidän korkeita palkkojaan. Yksityisillä yrityksillä on yksinkertainen hallinto!

    Äänestä

  • Kuulemma jollakin kuntayhtymän hoitopuolen johtajalla on sama palkka kuin keskussairaalan osastonlääkäreillä! Erikoislääkäri on opiskellut 6 vuotta lääketiedettä yliopistossa satoine tentteineen ja harjoitteluineen, sen päälle n. 6 vuoden erikoistuminen eri sairaaloissa ja erikoisalan vaativa lopputentti. Voi vain sanoa - "ei se ole hullu joka pyytää, vaan se joka maksaa".
    Erikoista nämä sotevalmistelujen sivujuonteet. Tutuille hommataan vakituiset toimet ja virat. Jollekkin kuulemma pidettiin jemmassa toimea 1½ vuotta tointa sijaista käyttäen. Sitten, kun kyseisen henkilön elämäntilanne mahdollisti toimen hakemisen se vasta laitettiin auki. Sijainen jäi nuolemaan näppejään. Kyseessä oli kauhavalainen, kuinkas muuten. Tieto tälläisesta johtamistavasta on kiirinyt laajalle. Nyt taitaa olla sellainen tilanne ettei enää saada palkattua kokeneita hoitotyöntekijöitä.

    Äänestä

  • Ei+sellaista+sijaista+voida+hakuprosessissa+sivuuttaa,+joka+on+hoitanuttullen+kyseistä+tointa+vuoden+ajan.+Viestiketjussa+oleva+arvio+kauhavalaisten+palkaamisesta+virkoihin+ja+toimiin+90+%+ei+pidä+paikkansa.+Viimeisen+neljän+vuoden+kuluessa+arvioilta+noin+98%+on+kauhavalaiset+saaneet+vakituiset+paikat+kuntayhtymä+kaksineuvoisessa.+Pätevyys+ja+soveltuvuus+tehtäviin+ei+liene+ole+ollut+se+tärkein+asia,+vaan+aivan+muut+seikat.+Järviseutulaiset+on+sivuutettu+mennen+tullen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


KOHUGO kirjoitti:

Olen kuulu huhua että attento ostaaa maijalan ja terveyskeskuksen.Miksi tästä ei ole kerrottu kuntalaisille mitään?? Meneekö mei än verorahat nyt vero paratiisiin!1

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu