Jos Saatana pyytäisi anteeksi ja katuisi aidosti tekojaan, päästäisikö Jumala Saatanan takaisin taivaaseen, vai onko helvtti ikuisesti Saatanan valtakuntaa?
Jos Saatana pyytäisi anteeksi ja katuisi
SympathyForTheDevil
6119
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Saatanan etsikkoaika meni jo ajat sitten.
Onko siis niin että Raamattu on määritellyt jonkin ajan jonka kuluessa anteeksipyytäminen ja katuminen pitää tehdä?
Mikä kohta Raamatussa tämän määrittelee?
Kysymys on hyvin teoreettinen.
Paholainen oli jo ennen maailman luomista tehnyt itsensä taivaaseen kelpaamattomaksi, ja oli heti houkuttelemassa ensimmäisiä ihmisiä tottelemattomuuteen.
Ilm.20:10 sanotaan että paholainen saa kärsiä "eis tous aionas toon aionoon" mikä merkitsee sanatarkasti " aikojen aikoihin asti. Jos Jumala kiduttaisi ikuisesti, silloin paholainen olisi ollut oikeassa jos hän olisi syyttänyt Jumalaa armottomaksi tyranniksi.
Ei mikään rajoitettu pahanteko ole rajoittamattomasti rangaistavissa. Joskus tulisi ikuinen piina ylittämään rikkomuksen oikeanmukaisen rangaistuksen määrän ja ihmiset ja enkelit alkaisivat kammoksuen katsomaan Jumalan leppymätöntä vihaa.
Siksi rangaistus on aikojen aikoihin asti, eikä ikuisesti. Emme tiedä miten kauan paholainen saa kärsiä, mutta joskus hänkin on saanut rangaistuksensa kärsityksi, ja Jumala antaa hänen elämänsä päättyä ikiajoiksi.
Lohdullista tietoa. Vähän katolisten kiirastuli-oppia.
Noustessaan kapinaan Jumalaa vastaan Saatana suurin luotu olento, Lucifer, oli alkujaan tietoinen kohtalostaan ja samoin hänen kanssaan langenneet enkelit ja aloitti olemassa olevan pahan. Ihminen houkuteltiin kierouden kautta ja ihmisellä ei ollut niin suurta ymmärtämystä valintansa seurauksesta ja sen vuoksi, Jumala oli varannut hänelle katumisen ja uuden mahdollisuuden Jeesuksessa Kristuksessa.
Saatana ei voi enää katua ja eikä hän sitä ole halukas edes yrittämään.
"Saatana ei voi enää katua ja eikä hän sitä ole halukas edes yrittämään. "
Missä Saatana näin on kertonut?