Valitus Läntisten tuulivoimakaavasta
odottavamaanomistaja
40782
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 40
Vanhimmat
pari yllätävää nimeä valittajissa.osa on punaisia ja osa kateellisia, voi olla että saa hannula myydä kärryjä muualle kuin kalajoelle tästä ettenpäin.
Minäkin ostan kärryn heti jos valitus menee läpi,keksin sitten kärrylle jotain käyttöä myöhemmin.
Oletko tuulimyllytukiaisten saaja, kun niin ottaa pattiin?
Päinvastoin! Nyt kaikki kärryn ostoon Pekalta!
Pitää ensin saada maataloustukiaisia
karavaani kulkee ja koirat räksyttää siinä ei valitukset auta
Kyllä auttaa. Tuulimyllytukiaisilla on takaraja, johon mennessä myllyt pitää rakentaa, ja joka tapauksessa kiintiö täyttyy ennen sitäkin. Ei tule nyt sulle hilloa yhteiskunnan pussista, lällällää
Aivan loistavaa, että valittavat. Toivottavasti sen takia rakentaminen viivästyy. Ja toivottavasti valittavat kaikki valitusportaat läpi. Aivan kuin VIHREÄT ovat valittaneet kaikki portaat läpi Hiekkasärkkien tonttiasioissa. Se on täyttä hulluutta tuo tuulimyllyjen rakentaminen. Hirveät tukiaiset maksetaan aiheettomasti. Rakentakoot vaikka kuinka paljon, mutta omilla rahoillaan. Tänäkin vuonna tukiaIsia on maksettu täysin turhaan jo lähes 99 miljoonaa euroa. Hulluutta. KIITOS VALITTAJAT.
Tuulimyllyt ovat erittäin tärkeitä sähkön tuottannon kannalta onhan se ilmaista energiaa kun tuulipuhaltaa.
Taitaa puhaltaa korvistas läpi! jopa suoraa Norjasta ja Ruotsista ostettu sähkö on halvempaa samoin venäjältä, Eivätkä nuot sovellu vakaaseen energiatalouteen ei ikänä.
Roskaa, ihan täyttä roskaa. Kukaan ei tarvitse tuulimyllysähköä.
Otapa aanupalaksi rusivoileipää ja inkuvääriä, jotta olosi helpottuisi. Aamupalaksi siis.
Lopeta sinä se munieskynsiminen ja painu töihis
Tuulella ei ole ystävää. Kuten laulussa sanotaan.
Minä olen tuulen ystävä ja varmasti monimuu kaikkihan me tarvitsemme sähköä.
Kerro, mistä sitä ilmaista sähköä saa, teen heti sopimuksen.
Voi+sinua+hyväuskoista+hölmöä.+Tuulisähkö+on+kaikkein+kalleinta+sähköä,+kun+otetaan+huomioon+rakennuskustannukset+ja+tukiaismaksut.+Ja+tosipaikan+tullen+siitä+ei+ole+meille+mitään+hyötyä.+Kun+sattuu+talvella+tuuleton+kova+pakkasjakso+(ja+niitä+varmasti+tulee+joka+vuosi+lyhempiä+tai+pitempiä),++niin+silloin+myllyt+ei+pyöri+ja+ei+tuota+sähköä.+Mutta+ne+kuluttavat+sitä+ydinvoimasähköä+silloin,+koska+niitä+pitää+lämmittää,+jotta+pysyvät+toimintakunnossa.+Vaikka+meillä+jokaisella+olisi+oma+tuulimylly,+niin+siitä+huolimatta+Suomessa+pitää+olla+entinen+määrä+ydinvoimaa,+vesivoimaa,+turvevoimaa,+öljyvoimaa+yms.+Itse+asiassa+pitäisi+olla+30-40%+nykyistä+enemmän,+koska+meidän+oma+sähköntuotanto+ei+riitä+pakkasjaksolla.+Pitää+ostaa+Venäjältä+ja+Skandinaviasta.+Entäpä+jos+ne+sanookin,+että+emme+myy+tai+siellä+ei+ole+mtiä+myydä???+Silloin+meille+tulee+täysi+katastrofi+-+myös+pähkähulluille+vihreille.
Ei viherkuherituhipstereillä ole mitään hätää: sähkö tulee töpselistä ja lämpö kaukolämmöstä. ( Ja raha Kelasta)
Minullapa olisi hyvä ehdotus. Nykytekniikka on kehittynyttä ja tarpeen mukaan sitä voi vielä kehittää lisää. Jo nyt meidän sähkömittarit luetaan etänä ja sähköyhtiö voi koko ajan seurata kulutusta. Koska tuo tuulivoima on järjetöntä ja sitä ei aina edes tule, niin pitäisi tehdä niin, että vihreiltä tuulivoiman kannattajilta sähköyhtiö katkaisee sähkön saannin aina kun tuulisähköä ei ole tarpeeksi. Talven pakkasjaksoilla siis sähköt poikki kaikilta näiltä huuhaa-ihmisiltä. Silloin ei tarvitsisi ostaa sähköä niin paljon. Ja voitaisiin varmaan jättää tuo Fennovoiman ydinvoimalakin rakentamatta. Ja tietysti sähkö pitäisi hinnoitella uudestaan siten, että nämä tuulisähköhuuhailijat maksaa sähköstään niin paljon kuin se oikeasti tulee tukiaisineen ja uusine kantaverkkoineen maksamaan. Ja sitten tietysti sähköt totaalisesti poikki, kun sitä himoittua tuulisähköä ei ole tarpeeksi.
Äläs nyt kyllä osalla vihreistäkin ovat silmät avauteneet tälle älyttömyydelle.Esim. Kalajokilaakson vihreiden varapuh.joh. ja hallituksen jäsen ovat tehneet valituksen Mökkiperä-Pahkamaa tuulimyllyistä.Ja totesihan entinen vihr. puhj. Ville Niinistökin MTV:uutisissa tukirahoista täysin ylimitoitettu ja tarpeeton. Olihan ne vaalit silloin tulossa että oisko ollut vaalilupauksia.
Meillä sähkö tulee pistorasiasta .
Ja raha Kelasta?
Suomessa tehdään valitus lähes jokaisesta tuulivoimapuistosta korkeimpiin instansseihin asti. Lähes kaikki valitukset myös kaatuvat, tuulivoimanrakentajat ottavat aikatauluviiveen huomioon jo suunnitteluvaiheessa joten tuulivoimaa kyllä tulee ihan normaalisti.
Ja Suomen veronmaksajien rahaa yhteiskunnan pussista menee kansainväisille sijoitajille 3-4 miljardia euroa. Hyvä hyvä, kyllä koulutuksesta pitää leikata, jotta on rahaa pyörittää tuulimyllyjä.
Mutta siitä ei nämät maajussit välitä, sillä he ovat aina eläneet veronmaksajienpiikkiin. Änestäkää vain kepua ja hommat jatkuu nämät parasiitit syö vaikka viimmeisen sentin jonka tienaat, mutta eivät välitä mitään kuluttajasta.
Turha yrittää Traktorinvaihto: valtuusto päätti yksimielisesti. Siis myös kokoomus, sdp, vassarit, vihervassarit, kristillinen ja persut kannattivat. Ymmärrätkö? Pitääkö piirtää? Tuulimyllytukiaiset tulivat voimaan v 2012, kun keskusta oli oppositiossa. Maanvuokraajat, kuten seurakunta, saavat hiluja sijoittajiin verraten.
Joka tapauksessa idioottimainen sähköntuotantomuoto. Aivan pöljä.
Ei kela anna rahaa tuulivoimaloihin koita nyt käsittää.
Sanovat olevan tuulellakäyviä ihmisiäkin...nat mii.
Tarkoitin+että+tällä+palstalla+känisevät+ovat+90+%+Kelan+elättejä!+Eipä+silti,+tuulimyllyt+ovat+valtava+huijaus.+Ei+kalajokisten+kannata+enää+mäyskätä,+Kalajoki+on+jo+täysin+pilattu!
Voi hellanlettas kun jokikin on mennyt pilalle tuulimyllyjen takia
Ja yhteisistä varoista menee lisäksi miljardeja, joita voitaisiin käyttää yhteiseen hyvään. Siihen ei tuulimyllyuskovaisten ymmärrys ja käsityskyky riitä.
SIMOja toini, mistä te riistätte sen puuttuvan 10 prosenttia??!??
Onko tuo kolmiloikkaaja dannyn poikia?
Kyllä yhteisiä Eerikan kanssa.
Erika juoksee kyllä satasen aitoja. Lähtöisin jostakin nevanperältä. Ei mittää tekemistä tannyn kanssa.
Mutta oikeustaistelu kuuluu vaativan tuhdin aamupaukun, sanat eivät riitä kertomaan, vaikka pötkyyn panisi puolisenkymmentä.
Kaikki nämä valittajat saavat maataloustukiaisia eli ovat maajusseja, kuusi valittaja-Jussia vastaan monta kymmentä maanomistajaa jotka hyötyisivät tuulivoimahankkeesta vuokran maksun muodossa. Ja heistä läheskään kaikki ei ole viljelijöitä
Toivottavasti maanomistajat sijoittavat vuokratulot hyvin, että riittävät edes osaan purkukustannuksista.
Tuliko kaavoituspääliköstäkin tuulimyllypakolainen kun löi hanskat naulaan.
Uusi tutkimus selvittää tuulivoiman infraäänten vaikutuksia sisätiloissa – oireita kokeneet halutaan mukaan
https://yle.fi/uutiset/3-9757741