kihomatojen uhri

Kellon on nyt kaks yöllä. Aamulla ois luennolle nousu mut ku nukkumaan ei pysty. Syynä on kihomadot! Olen 19-vuotias tyttö(NIIIIN´) ja luulen että mulla on kihomatoja ollut n. 10 vuotta. 10- vuotiaana en tajunnut mennä äidille sanoon ku jotenki hävetti ja nyt kerran pari vuodessa nukkuminen on hankalaa. =/ Nyt päätin hankkia tarvittavat tiedot ja huomenna menen ja osta pyrviniä. Asun kimppakämpässä joten olenkohan voinut tartuttaa muut asukit...jokasella on kuitenkin oma huone jne, mutta...Jos näin on niin epidemia senkun laajenee..Toivottavasti lapset uskaltavat kertoa kutinastaan! Minä en uskaltanut...
91711
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

No kyllä nyt on jo korkea aika hankkia sitä lääkettä mutta muista että pelkkä lääke ei auta. Sinun on myös tetävä suursiivous siis. lakanat pesuun, petivaatteiden pesu tai imurointi, patjan putsaus, ja siivota koko huushollisi perusteelli-sesti. Ja mielestäni sinun täytyy kertoa myös muille asukeille vaivastasi koska on todennäköistä että olet myös tartuttanut heidät.
Äläkä häpeä kertoa on paljon mukavampaa kun kutinat loppuu.

Ja vielä jos Pyrvin ei auta kahden päivän sisällä niin hae lääkäristä resepti vahvempaan lääkkeesee.














Mee hyvä ihminen ja kiireesti hakemaan sitä lääkettä. Mutta muista että pelkkä lääke ei auta. Sinun on pestävä lakanat ja petivaatteet ja siivottava huushollisi perusteellisesti koska matojen munia voi olla missä vaan. Munat voi elää vuodevaatteissa kaksikin kuukautta.

Ja sinun täytyisi kertoa vaivastasi muille asukeille koska on todennäköistä että myös he ovat saaneet tartunnan, koska olet kärsinyt madoista niin kauan.

Jos Pyrvin ei auta kahden päivän sisällä mene lääkäriin ja pyydä resepti saada Vermoxia. Pyrvin ei aina tehoa matoihin mutta Vermox kyllä tehoaa.
On nääs kokemusta neljän lapsen äitinä. Tsemppiä matotaisteluun!

Äänestä
  • sori toi moka. Mutta pääasia että asia tuli selväksi.

    Äänestä

oli viime talvena ihanaiset kihikset riesana.. typy on päiväkodissa ja siellähän se epidemia oli jatkuvasti jonkun tarhakaverin luona päällä.. ja sit taas kohta meillä. Voisit vaikka kehittää jonkun stoorin, esim. jollain tuttavaperheen muksulla oli ollut, niin ei ehkä hävetä kysellä muilta asiaa. Kumma juttu tuo häpeä, minäkin olin ainoa vanhempi joka pidin päiväkodin ajan tasalla kihomato-tilanteesta ja kenenkään muun kotona niitä ei ns. ollut muka lainkaan. Ja pimulla oli niitä 3 eri kertaa ja kellään muulla meidän perheestä ei ollut kertaakaan.. alkoi jo tuntua siltä etten enää kehtaa itsekkään sanoa että meillä on taas niitä! Ja muista ottaa se uusinta-satsi, se on tosi tärkeetä!!!

Äänestä
  • Joo on se kumma juttu kun meillä niitä oli ja lapset oli päiväkodissa eikä kenenkään muun lapsilla ollut. Itse teit kauhean siivousrumban ja otit lääkkeet ja pääsit eroon niistä. Meni muutama viikko ja taas tuli nää otukset. Ja ei vaan ollut muilla päiväkodissa, mutta kun lapset jäi kotihoitoon hävisi madotkin.Älkää hyvät vanhemmat pitäkö tätä häpeänä, vaan kertokaa jos lapsellanne on oireita niin ei pääse epidemiaksi.

    Äänestä

  • kokenut kirjoitti:

    Joo on se kumma juttu kun meillä niitä oli ja lapset oli päiväkodissa eikä kenenkään muun lapsilla ollut. Itse teit kauhean siivousrumban ja otit lääkkeet ja pääsit eroon niistä. Meni muutama viikko ja taas tuli nää otukset. Ja ei vaan ollut muilla päiväkodissa, mutta kun lapset jäi kotihoitoon hävisi madotkin.Älkää hyvät vanhemmat pitäkö tätä häpeänä, vaan kertokaa jos lapsellanne on oireita niin ei pääse epidemiaksi.

    anteeksi uteliaisuuteni mutta minkälaisia oireita kihomadoissa on ?? en ole ymmärtänytkään että niitä tosiaan vielä on ?? ja mistä ne tulevat ??

    Äänestä

  • ne ovat kirjoitti:

    anteeksi uteliaisuuteni mutta minkälaisia oireita kihomadoissa on ?? en ole ymmärtänytkään että niitä tosiaan vielä on ?? ja mistä ne tulevat ??

    pieniä valkeita sentin mittaisia matoja. Oireina on iltaöinen peräaukon kutina, voimakas sellainen.
    Ne on hyvin yleisiä alle kouluikäisillä lapsilla.
    Etenkin päiväkodit ovat tyypilinen paikka missä lapsia on paljon ja tarttuvat hyvin helposti käsien välityksellä. On niitä ollut aina mutta niitä ei ole ennen vanhaan hoidettu. Onneksi tänä päivänä niistä pääsee eroon lääkkeillä.

    Äänestä

  • Päiväkodista on munkin muksu niitä pari kertaa saanut. Mä olen myös ilmoittanut heti havainnoistani päiväkotiin, mutta muut vanhemmat eivät olleet huomanneet mitään... Kaikki eivät välttämättä edes tule ajatelleeksi, että kihikset ovat mahdollinen syy lapsen levottomuuteen yöllä. Pyrviinikuuri ollaan otettu mulle ja muksulle molemmille heti, kun olen ongelman havainnut, lapselle olen antanut pyrviiniä tehosteannoksen kahden viikon kuluttua. Kannattaa muistaa tehostettu käsihygienia ja petivaatteiden tiheä vaihtaminen!

    Äänestä

  • yöllä? oliko kovaa itkua? tms.

    Äänestä

meillä oli kans noita matoja jossain vaiheessa kun pienin oli tarhassa ja toi sama stoori,ai ei kukaan muu ole valittanut....kuurien jälkeen sitten muutaman hetken päästä niitä tuli taas.
ällöä on myös täit!
suht samoihin aikoihin kun noita matoja liikkui tarhassa niin oli koulussa täi epidemia.
äkkiä vaan lääkkeet peliin ja rohkeesti vaan sanot kamuilles et tällästä on ollu liikkeellä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ARGH kirjoitti:

Kellon on nyt kaks yöllä. Aamulla ois luennolle nousu mut ku nukkumaan ei pysty. Syynä on kihomadot! Olen 19-vuotias tyttö(NIIIIN´) ja luulen että mulla on kihomatoja ollut n. 10 vuotta. 10- vuotiaana en tajunnut mennä äidille sanoon ku jotenki hävetti ja nyt kerran pari vuodessa nukkuminen on hankalaa. =/ Nyt päätin hankkia tarvittavat tiedot ja huomenna menen ja osta pyrviniä. Asun kimppakämpässä joten olenkohan voinut tartuttaa muut asukit...jokasella on kuitenkin oma huone jne, mutta...Jos näin on niin epidemia senkun laajenee..Toivottavasti lapset uskaltavat kertoa kutinastaan! Minä en uskaltanut...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu