Vaara vaanii kaikkialla ja kotipiiri on riskialtteimppia onnettomuuspaikkoja.
http://www.is.fi/kotimaa/art-2000005298776.html
http://www.is.fi/kotimaa/art-2000005298776.html
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Polttopuukatokset on kiellettävä. Että silleen.
Polttopuut pitäisi kieltää. Pienhiukkaset vievät suomalaiset ennenaikaiseen hautaan. Puiden tulee antaa lahota luonnollisesti. Lahopuu on monen koppakuoriaisen koti.
Kyllä se oli polttopuukatos joka vei suomalaisen ennenaikaiseen hautaan ja ne hiukkaset oli halon kokoisia.
Pitäisikö lämmittäminen puilla muka kieltää? Olisiko se sitten parempi kuolla viluun?
ihminen on polttanut puita ammoin kivikaudella. Puunpoltto on varsinainen ikiaikainen luomu juttu. Metsätkin ovat palaneet omia aikojansa salaman sytyttäminä. Eikä palokunnat ole niitä sammutelleet missään vaiheessa. Luonto on hoitanut asiansa automaattisesti omin nokin. Kun metsä palaa niin luonto uudistuu.
Kerrospukeutuminen auttaa viluun. Ei Suomessa ole t-paita kelit ympärivuotisesti.
Jos lämpöä haluaa, niin maalämpöpumppu ja sille virtaa Norjan ja Ruotsin vesivoimasta.
Maalämpöpumput tulisi kieltää laissa. Minun pihalleni ei maalämpöpumppu tule. On tyrkytetty ja olen nostanut myyntimiehille keskisormeni pystyyn. Siirtymällä klapien käyttöön ja puulämmitykseen tehtäisiin suuri palvelus yhteiskunnalle. Porin Matti joka taloon - on minun vaaliteemani. Muuttoliike kääntyisi takaisin maalle. Kansan kunto nousee, kun pelailtaisiin klapien kanssa päivittäin. Puuhellat takaisin. Pyykki pestäisiin takapihalla rautapadassa itsetehdyn lipeäsaippuan kanssa. Veltous loppuisi. Selkäongelmat loppuisivat. Samalla maahanmuuto tyrehtyisi taikaiskusta kuin seinään. Kuka tänne muuttaisi, kun pitäisi rehkiä hengissä pysyäksensä.
Kaikki omatekoiset polttopuukatokset pitää kieltää
hengelle ja terveydelle vaarallisina.
Sensijaan vaikka esim. naapurin tekemä polttopuukatos
on terveydelle paljon turvallisempi ja sen hallussapito
ja käyttö tulee sallia.
Vaikka naapuri olisi, se " Törötimpuri " ? Että silleen.