Purkakaa Hyvinkään rumin, Kalevan Talo, jos osakkailla ei ole varaa korjata sen koko Hyvinkäätä leimaavia likaisia ulkoseiniä. Harkitkaa edes jotain muuta materiaalia, nykyinen on kuin potku hyvinkääläisyyden munille!
Hyvinkään rumin talo
Joopaei
161084
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Hyvinkään kaupungintalo.. jonkun entisen villatehtaan yhteen sen kulmaan rakenneltu kaupungintalo, outo, mitäänsanomaton ja ruma ratkaisu.
Arrkkitehtuurinen vitsi ja sen alennustila.
Siihen rötisköön on veronmaksajien rahoja upotettu paljon.
Kuvastaa sitä mitä Hyvinkää on.
Osaamatonta puuhastelua ja valvontaa. Pelkkää laatikkoarkkitehtuuria kaikki uudemmat rakennukset. Halvalla nopeasti vaan uutta pystyyn laadusta välittämättä. Päättäjät ja virkamiesvalmistelu hyväksyy kaiken minkä "iso raha" käskee. Kaiken huipuksi vielä kehuvat toisiaan.
Suomen ja varsinkin Euroopan kaupunkien arkkitehtuurissa on ollut paljonkin upeita historiallisia kauniita rakennuksia aikoinaan, jotka on pois pyyhkäisty monikin 60-80 luvuilla ja tilalle rakennettu kaikenmoista modernia rumaa laatikkoa. Tuonkin takana on kulttuurimarxilainen tasapäistämisen tylsän ruma arkkitehtuurinen kädenjälki, nyt samainen aate jyrää Euroopan uniikkeja eri kulttuureja eri kansoineen kumoon matuilulla. Just siitä samasta osoitteesta tuo kaikki edellä mainittu hävitys.
Annetaanko osaaville arkkitehdeille edes mahdollisuuksia suunnitella julkisia kohteita? Nykyisin vain rakennuttajat haluavat halvalla suunniteltua laatikkoa eri kokoisina laatikoiden päälle ja viereen. Hyvinkäällä löytyy hyvä esimerkki laatikkorumiluksesta ja sen on Hyvinkään silloiset päättäjät hyväksyneet. Pitäisi tuollaiset saada syytteeseen kaupunkikuvan pilaamisesta.
Siinä rakennuttajana toiminut pörssissä oleva rakennusyhtiö vähät välitti kohteen ulkonäöstä kaupunkikuvaan. Äkkiä vaan laatikkomuodossa valmiiksi ja sitten myytiin kansainväliselle sijoitusyhtiölle. Kaupungin asukkaiden mielipiteet ei heitä kiinnostanut.
Nyt tätä laatikkoarkkitehtuuria vastaan on noussut ns. kapina jossa vastustetaan nykyistä rumaa laatikkorakentamista. YLE kertoi ensimmäisenä asiasta. Koskahan Hyvinkäälle rakennetaan muutakin kuin rumia laatikoita?
Rumat laatikot olivat jo uutisissakin aiheena. Kansanliike laatikkoarkkitehtuuria vastaan vihdoin saanut julkisuutta. Mikä on viimeisin näyttävä rakennuskohde Hyvinkäällä joka ei ole laatikkomallia? Onko Sampotalo?
No nyt se on korjauksen alla. Huputettu koko laatikko. Mutta kyllä se olikin ruma.
Nykyään Hyvinkään rumin talo on se ruosteseinäinen Kipinä. On siinäkin ollut arkkitehdillä joku mielenhäiriö, vai aineissako lie ollut...
Kaupungintalo muistuttaa vankilaa. Sellainen se kyllä onkin. Tosin vanginvartijat ovat inhimillisempiä kuin sitten taas jotkut!
Hyvinkään rumin rakennus on kyllä ehdottomasti se mäkkärin takana oleva S-marketin pysäköintitalo.
Kauniit talot on purettu ja loputkin puretaan pian. Hyvinkää näyttää hirveältä. Kunpa päättäjät ajattelisivat edes turisteja, mutta eipä sellaisia Hyvinkäällä kyllä olekaan.
Tässä ketjussa puhutaan kerrostaloista ja julkisista rakennuksista mutta kyllä on omakotitaloissakin parannettava. Valtaväylän varrella sellainen röttelö, epäsiistit seinät maalit halkeileevat,piha kuin erään heimon leiri,..
Ketjun alussa mainittu vanha villatehtaan varastorötiskö, jota huumorimielessä kaupungintaloksi kutsutaan. Toiseksi voidaan mainita uudehkot laatikkoarkkitehtuurin aikaansaannokset joilla noin 15 vuotta on pilattu kaupungin rakennusjulkikuvaa. Taannoin etsittiin Suomen ruminta paikkakuntaa, mutta Hyvinkään sijoittumista "kisassa" en tiedä.