Det är ganska fräckt, om vi kan ha partier som Persut och de här "nya alternativen " med dömda medlemmar för hets mot folkgrupp. så förstår jag inte varför SFP som jobbar för svenskspråkiga finländares medborgerliga rättigheter kallas rasistiskt och landsförrädare ?
Här förs propaganda att SFP borde förbjudas...
diskriminering
73851
1Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 73
Vanhimmat
Egentligen vill man "förbjuda " svenskspråkiga finländare och svenska språket, men ofarligare att börja med SFP.
Det kan man ännu dölja med att man kallar det politisk diskussion.
Mutta eihän syrjivää kielipuoluetta saisi olla edes olemassa!
Så då borde persuna förbjudas ?I regeringsarbetet kunde de ju inte delta trots laglig t val av ordförande och andra på högre poster ?
De har desutom medlemmar som är dömda för hets mot folkgrupp.
Persuna nekar sig själv genom splittringen, klart he.
Enligt persufennorna kommer Laura H. att vara vår nästa president,De jämför henne med prinsessan Diana.
Hur kan dom bara, den där gapande blondinen.KvinnligTrump passarbättre.
Klicka bort osakliga inlägg.
Hela tiden borde man anmäla.
Det+är+just+det.+Då+vi+inte+orkar+klicka+bort+dyngan,+som+är+ca.+100+%+av+vad+fenno+skriver,+blir+den+kvar+på+spalten+och+hindrar+saklig+diskussion.
Titta+för+skojs+skull+på+första+sidans+svenskspråkiga+diskussioner+och+kolla+vilket+är+det+första+fennoinägget+som+totalt+avviker+från+saken,+samt+i+vanliga+fall+behandlar+finlandssvenskar,+svenskan,+Sverige+och/eller+Åland.++Ofta+är+det+det+första+inlägget+som+sedan+späds+på+med+gammal+spam+och+hjärndödheter.+Vi+borde+orka+anmäla+dem+kategoriskt+och+utan+undantag.+så+att+spalten+inte+glider+tillbaks+till+sitt+forna.
Fenno+själv+är+snabb+med+att+anmäla.+Samtliga+sakdiskussioner+som+jag+har+börjat+är+borta+medan+struntet+får+vara.+Orsaken+är+den,+att+fenno+talar+sig+i+påsen+i+sakdiskussioner+och+tål+inte+se+sig+själv+slagen+av+flera+skribenter.+Att+den+skulle+medge,+att+den+har+fel+och+att+den+borde+göra+förändringar+beträffande+sig+själv+kommer+inte+på+frågan+.
Nästan inget sakligt finskspråkigt inlägg.Bara skymfande och kränkande om svenskspråkiga soldater och krigsinvalder.
Ditt riktigt sakliga inlägg försvann blixtsanabbt igen.Vi har ju de här tre som dejourerar här på spalten.
De måste väl jobba för sin lön, gåvokort och annat som Lukiolaislikkoja skryter med.
"Gymnasieflickorna "är mycket aktiva,Pensionärer har gott om tid.
Inte ett enda som skulle röra normal politik.
Kanske en per veckan?
Spänning åt vardagen att låtsas vara ung igen.
Tällä palstalla muutama tyyppi keksii maanisesti uusia aivan sekopäisiä aloituksia millä mollata ruotsinkieltä, ja-kielisiä. Hyi saasta mitä typeryyttä, kuinka voi aikuiset käyttäytyä noin? Uskomatonta.
De terroriserar den här spalten dygnet runt, saklig diskussion är omöjlig.
Man tror inte sina ögon.
Det skulle behövs en nätpolis här.
Man kan ju ta kontakt, det finns också svenskspråkig tjänst.
Ruotsissa samanlaista toimintaa suomalaisia kohtaan alettiin kutsua tieteeksi. Miksi ihmeessä vihaat tiedettä ja väität sitä saastaksi ja typeryydeksi?
Vi måste bara vara aktiva vi också, lönar inte sig att ge upp för några språkrasisters skull.
Mitä kummaa? Jos joku on joskus historiassa ajatellu suomalaisten olevan jotenkin huonompia ihmisinä, niin nyt sitten hyökkäillään kaikin tavoin RKP:n kimppuun v. 2017?
Missä järjen käyttö?
Litet mildare kritik idag, nu borde namnet bytas.
Att dom bara orkar....
När det gäller att smutskasta SFP, då är allt tillåtet.
Moni tämän palstan "fenno" ei oikein tunnu ymmärtävän sellaista perusasiaa yhteiskunnastamme, että meillä on monipuoluejärjestelmä, joka mahdollistaa pienet "erikoispuolueet" ja suuret yleispuolueet. Nämä pienet voivat ajaa pienen vähemmistön asiaa, siinä ei ole mitää väärää tai outoa, päinvastoin - se on demokratiaa parhaimmillaan.
Enligt dem borde bara STORA partier och renrasigt "finskspråkiga " få finnas.
Muistutan, et näitä häiriköitä ei suomenkielisissä ole kuin häviävän pieni määrä, muutama tyyppi yrittää esittää ja vääristellä edustavansa muka suomenkielisiä.
Totta, eivät nämä häiriköt täällä mitään suomalaisuutta edusta. He edustavat vain itseään.
Det stämmer trots att de så gärna ser sig som representanter för alla finskspråkiga personer.
De bara ljuger och ljuger.
RKP on perinteisesti saanuut tukea Ruotsista. Hallitus on siellä kriisissä ja demarit eivät välttämättä ole pääministeri puolue seuraavassa hallituksessa. SD vähät välittää RKP:n toivomuksista. SD ei välitä, mikä ruotsinkielen asema on Suomessa.
RKP on menettänyt Suomessa poliittiset yhteistyö kaverit.
Vi skiter väl i svenskarnas politik, här är alldels tillräckligt med problem med vår egen regering.
Missä muussa maassa tahansa olisi avointa Apartheid-politiikkaa ajava puolue ollut jo kiellossa!!!
Tämänpäivän lehti kertoi karmean tosiasian. Asumistukea saa 65000 henkilöä.
Onko niin, että saadakseen tukea pitää äänestää RKP:tä. Onko RKP:llä noin monta äänestäjää?
SFP har över 100 000 röstare.
Tror nog att det procentuellt är flera finskskpråkiga som lyfter bostadsbidrag.
I den där långa kedjan om att det är SFP: s fel att folk är arbetslösa finns det igen inlägg om att SFP borde förbjudas.
Joo, pari häirikköä saa elämälleen sisältöä haukkumalla vähemmistö, niitä ei kannata ottaa kovin vakavasti, eksyneitä reppanoita.
Mitenhän ihmiset reagoisivat, jos joku perustaisi Suomen Venäläisen Kansanpuolueen. Onhan Venäjä meidän naapurivaltio ja Suomessa asuu paljon venäläisiä. Ruotsalaisia meillä ei asu kuin nimeksi. Ruotsalaisten puolue on turha.
Det väl fritt fram att grunda ett nytt parti, Lukiolaislikkoja kan ju bli ordförande.
Hyvä idea, mutta me emme puhu vielä venäjää hyvin, kun oli se paskaruotsi.
Venäläinen ruoka on kyllä parempaa, kuin ruotsalainen. Venäjällä on huomattavasti tasokkaampa taidetta, kirjallisuutta ja balettia. VKP:ssä olisi varmasti mukavammat ja fiksummat ihmiset, kuin RKP:ssä. RKP harjoittaa Taxellin lanseeraamaa apartheid politiikkaa.
Venäläinen ei koskaan ryyppää ilman kaveria.
Stalin murhasi maanmiehiään, olikohan kännissä?
Georgialaisia? Montako niitä meni?
Lukiolaislikkoja vill att svenskspråkiga bör ha "märken " så de inte blandas med de här rasrena fennorna.
Hen beundrar en viss person som också "stämplade " vissa av sina landsmän.
Joku ihan nolo ja kädetön ei osaa edes tv:n kanavaa vaihtaa, vaan on nyt kovin ahdistunut, kun näkee vain Skanssenin lauluja. Kauheeta.
Otroligt beteende.
Man blir illamående att läsa allt det här hatpratet mot oss för att vårt språk är fel enligt de här språkaktiva.
Suomessa puhutaan suomea. Meitä ei hyväksytä ruotsinkieliseen opetukseen.
"Meitä ei hyväksytä ruotsinkieliseen opetukseen."
Opettele käytöstapoja, niin ehkä sinutkin hyväksytään lopulta ruotsinkieliseen opetukseen.
Idag igen skriverier att SFP borde förbjudas (bortstädat tydligen redan )
Onneksi vihapuheet siivotaan ajoissa.
RKP on turha. Pohjoismainen yhteistyö on siirtynyt toiselle tasolle. Persut vie ja RKP vikisee.
Enää ei tarvita ruotsinkieltä. Persut lähtee itsenäisestä omalla kielellään toimeentulevasta valtiosta. Kansainvälisesä yhteistyössä käytetään nykyisin kaikkien valtioden välillä englantia.
Soini ulko- ja Jussi niinistö puolustusministerinä ottivat tavan käyttöön, myös Ruotsin kanssa.
Persut ovat nyt yhdessä Ruotsin suurimman puolueen SD kanssa Pohjoismaiden Neuvostossa.
SD;n puheenjohtaja Jimmie Åkesson sallii Suomen luopuvan ruotsista toisena kansalliskielenä.
Itsenäinen, vapaa ja demokrattinen Suomi on näköpiirissä. RKP ikuisessa oppositiossa kyykyssä.
Kummia puhut, kun suitsutat (taas) Persuja. Eikä sun puolue ollutkaan Kokoomus?
P.S. Ihan oman uskottavuutesi kannalta sellainen tieto. että kokoomuslaiset eivät solvaa vähemmistöä netissä. Ja toisekseen, kokoomuslaiset arvostavat koulutusta ja eivät koskaan sanoisi "suomalaiselle riittää suomi ja englanti".
https://www.suomenuutiset.fi/ruotsidemokraatit-pohjoismaiseen-yhteistyohon-tanskan-kansanpuolueen-suomen-perussuomalaisten-vapaa-pohjola-neljanneksi-suurin/
Kokoomus ei ole päässyt pakkoruotsista eroon. Valitettavasti Sanni G-L pistää miettimään voiko olla enää kokoomusnuori?
Ja itse olet nuoren vastakohta, harmittaa kai sellainen.
Aika erikoista, että kutsut "nuoreksi" Sanni Grahn-Laasosta, vaikka itse olet omien sanojesi mukaan paljon nuorempi....
Lue mitä kirjoitetaan, ei voi olla kokoomusnuori, kun Sanni ei hoida pakkoruotsia pois.
Sanni ei ole nuori eikä fiksu.
Korjaan, jos vertaa RKP:n mummoihin Sanni on yli puolet nuorempi. RKP:n Eduskuntaryhmä ei edusta edes vanhoja. Se on vahakabinetti.
När man själv är pensionär då är Sanni ung.
Menar du Rehn-Kivi, A-M Henriksson, Biaudet eller Nylander? He näyttävät hyvin vanhoilta, varmasti yli eläkeiän? Seuraaviin vaaleihin RKP laittaa varmasti Mannerheimin patsaan ja Freudenthalin hautakiven.
Du kommer knappast att få någon staty iallafall.
RKP ei vaadi ruotsinkielistä vahakabinettia, kun on Eduskuntaryhmä, Elisabeth Rehn ja Jörn Donner sekä muutama muu!
Fint att vi har världsberömda personer som Rehn och Donner, tror knappast Lukiolaislikkoja kommer upp till samma nivå.
Hienoja ihmisiä on myös Muumit! Japanissa ne tunnetaan, jopa Tove Slotte on siellä kändis!
Just det , vad vore livet utan muminmuggarna, men Tove Jansson är ännu större kändis.
Utan Tove Jansson, inga mumintroll.
Onhan meillä ihan elävä muumipappa ja mamma. Entiset demaripressat.
Hela tiden samma svartmålande och smutskastade.