Kreationismin onglema: autot

Drhouse

Kuten tiedämme autojen pakokaasut saastuttavat luontoa.
Miksi jumala teki luonnon semmoiseksi että se saastuu?
Eikö olisi ollut parempi asentaa vaikka imuri taivankanteen joka olisi imenyt saasteen avaruuteen?

Jälleen kerran huomaamme että kreationismi kaatuu omaan tyhmyyteensä.

12

186

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Saastuminen ja 6.joukkosukupuutto taitaa osittain perustua luomiskertomuksen käskyyn lisääntyä ja täyttää maa sekä ottaa luonto ihmisen valtaan.

      "28 Jumala siunasi heidät ja sanoi heille: "Olkaa hedelmälliset, lisääntykää ja täyttäkää maa ja ottakaa se valtaanne. Vallitkaa meren kaloja, taivaan lintuja ja kaikkea, mikä maan päällä elää ja liikkuu." "

      Minulla on sellainen tuntuma, että ympäristötietoisuus ja vihreät liikkeet korreloivat myös ateismin kanssa. Että tämäkin hyvä tulee jumalan hylkäämisen kautta.

      • tieteenharrastaja

        Aika pian tämän jälkeen kuului muutakin:

        ""28 Jumala siunasi heidät ja sanoi heille: "Olkaa hedelmälliset, lisääntykää ja täyttäkää maa ja ottakaa se valtaanne. Vallitkaa meren kaloja, taivaan lintuja ja kaikkea, mikä maan päällä elää ja liikkuu." ""

        "..kirottu olkoon maa sinun tähtesi."


      • tieteenharrastaja kirjoitti:

        Aika pian tämän jälkeen kuului muutakin:

        ""28 Jumala siunasi heidät ja sanoi heille: "Olkaa hedelmälliset, lisääntykää ja täyttäkää maa ja ottakaa se valtaanne. Vallitkaa meren kaloja, taivaan lintuja ja kaikkea, mikä maan päällä elää ja liikkuu." ""

        "..kirottu olkoon maa sinun tähtesi."

        Tässä kohdassa jumala ei rajoita maan hyväksikäyttöä, ainoastaan kiroaa sen. Kyllä tuota edellistä kohtaa on varsinkin länsimäinen kulttuuri (=kristinuskoon perustuva kulttuuri) käyttänyt ennen oikeutuksena levittäytymiseen, kolonisaatioon ja luonnon riistämiseen. Vieläkin useat lahkot käyttävät tätä perusteena lisääntymiskulttinsa ylläpitoon ja ehkäisykieltoon. Ehkäisyvalistus ja perhesuunnittelu olisi pitänyt olla oleellinenosa lähetystyötä viimeistään siitä saakka kun lannoitteet, antibiootit ja rokotteet mahdollistivat väestöräjähdyksen 1940-luvun jälkeen.


    • tieteenharrastaja

      Syytteesi jäi pahasti vajaaksi. Miksi luotiin tulivuoret, jotka pystyvät saastuttamaan ilmakehää paljon vahvemmin kuin autpt konsanaan?

      • Tulivuoret ovat Jumalan rangaistus syntiinlankeemuksesta, ei kai se sen mutkikkaampaa ole.


      • eseayea

        > Miksi luotiin tulivuoret, jotka pystyvät saastuttamaan ilmakehää paljon vahvemmin kuin autpt konsanaan?

        Vastaus on varmaanki siinä ettei niitä luotu...


      • tieteenharrastaja
        eseayea kirjoitti:

        > Miksi luotiin tulivuoret, jotka pystyvät saastuttamaan ilmakehää paljon vahvemmin kuin autpt konsanaan?

        Vastaus on varmaanki siinä ettei niitä luotu...

        Komppasin vain aloittajaa, joka kirjoitti maan luomisesta, johon hän tietääkseni ei usko.


    • tuskin.aito

      Eipä taida olla aito DrHousen avaus ...

    • Vaan ilman autojakin on jo ongelma ihmisen ulosteet. Miksi maapallosta ei tehty paskankestävää? Nyt ne lykätään meriin.

      Linnuilla ei ole sitä ongelmaa. Miksi ihmisellä ei ole siipiä? Ja linnun kakan kaltaista ulostetta?

      Ilmeinen suunnitteluvirhe!

    • ri3jijf

      Onko kreationismilla sama ongelma junien ja laivojen kanssa kuin autoilla? Entä sukellusveneet?

      • Kreationisteilla ei ole ongelmia eikä vähääkään tunnonvaivoja. Kukapa tuhlaisi luonnonvaroja suruttomammin kuin amerikkalainen ökykreationisti, kun luonnonvarat kerran on ihmisille tuhlattavaksi annettu.


    • kohtuus

      Saastuttaminen on hyväksyttävää, jos pysyy kohtuudessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      363
      8113
    2. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      159
      2452
    3. Sylikkäin.

      Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta
      Ikävä
      60
      843
    4. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      71
      836
    5. Postilaatikoista

      Tuntuu kaikki tietävän tekijän/tekijät, mutta miksi nimiä ei julkaista???
      Kihniö
      25
      806
    6. Nainen arvaa kuka

      En ikävä kyllä elä enää pitkään
      Ikävä
      55
      793
    7. Sano nyt kiertääkö

      Huhut meistä tai jostain muusta?
      Ikävä
      64
      792
    8. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      46
      756
    9. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      11
      746
    10. Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!

      "Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss
      Maailman menoa
      68
      683
    Aihe