"tiede ei ole löytänyt mitään tarvetta Jumalaan uskomiselle"
lohtua saa myös ystäviltä, terapiasta tai vaikka taiteesta"
"lähimmäisenrakkaus, luonnon kunnioittaminen ja tasa-arvo ovat kansainvälisten tutkimusten mukaan yhtä lailla ateistienkin arvoja"
http://www.hs.fi/elama/art-2000005303100.html
Ei tarvetta Jumalaan uskomiselle
15
185
Vastaukset
- Hänonmikäon
Entä kun makaat yksin sairaalan pedillä ja kukaan ei tule katsomaan? Hoitajia ei kiinnosta oikeasti, tekevät vain työnsä vuoksi pikarupattelut. Jäljelle jää Luoja Taivaan Isä. Itse olen tämän kokenut. Herra on aina läsnä jos muita ei ole. Hänelle voi rukoilla, Hän kuuntelee.
- seinäjumala
Aina voi puhua seinille.
- Silmäpari
Ei ihminen elä objektiivis-tieteellisistä syistä.
- kolmas_silmä
Ihminen elää kuten perimään on kirjoitettu.
- Silmäpari
kolmas_silmä kirjoitti:
Ihminen elää kuten perimään on kirjoitettu.
Mistä tuo perimä on peräisin?
- Herättelevä
Siksi niin väärin, kaikille hyväksi Jumalan Sanan vastaisesti eläviä ihmisiå kuolee päivittäin valtavan suuri määrä ennen aikaisesti synteihinsä. Niihin SYYSTÄ (kaikki vääryys ja pahuus) laittomuuksiensa SYYSTÄ pahaksi, tuomioksi seuraamuksiin. Mutta ihan valtava määrä joutuu jonkinlaisen enemmän tai vähemmän pahaksi Onnettomuuden tai pahan sairauden, kohtalon omaksi.
Vain ja ainoastaan Raamatun UT mukaisesti eläminen ja toimiminen on Laillista, sitä kaikille hyväksi Luvallista, kaikkia kohtaan ja kaikille Oikeuden mukaista. Josta tulisi vain niitä HYVÄKSI seuraamuksia, sitä kullekin turvallista ja turvattua elämää ja tulevaisuutta.- syyjaseuraus
Kuinka moni loukkaantuu pysyvästi, uskovaisten tekemiin virhearviointeihin.
- Herättelevä
syyjaseuraus kirjoitti:
Kuinka moni loukkaantuu pysyvästi, uskovaisten tekemiin virhearviointeihin.
Niin mihin ja miten uskovien?
Raamatun UT mukainen, Oikea Kristin usko, (Kristillisyys) on sitä kaikille, ja kaikelle Luojan hyväksemme luomalle hyväksi olevaa. Kaikki muu ja muulla tavalla usko ja elämä on sitä pahaksi / tuomioksi olevaa ja koituvaa. = Sitä "pirun" kaiken valheellisuuden, vääryyden ja pahuuden isän, saatnan hyväksi ja puolesta, uskoa ja elämää!
Vaikka kuinka uskoisi lähimmäisenrakkauteen, luonnon kunnioittamiseen ja tasa-arvoon,
niin silti jää jäljelle pieni aavistus, että voisi olla jotain enemmänkin.- oletmitäolet
Maailma on sellainen kun siinä elävät.
Vai että oikein tieteellisesti todistettu, ettei Jumalaa tarvita. Onko tämä asia nyt varmasti yhtä varma ja loppuunkäsitelty kuin esimerkiksi se, että Maa on pyöreä ja kiertää Aurinkoa? Niin että jos vaikkapa minä nyt sanoisin tarvitsevani Jumalaa, niin minä olen väärässä ja väärässäolemiseni voidaan todistaa tieteellisesti?
- q.v
Kuka kaipaa Zeusta nykypäivänä? Ei varmaan kovinkaan moni...
Aihetta sivuten
http://www.tiede.fi/artikkeli/jutut/artikkelit/arkijarki_hylkii_tiedetta - Herättelevä
Tämän pahan vallassa olevan, saatanaa tuomiokseen palvelevan maailman ihmisten elämä ja meno, touhut ja politiikka on sitä; "sitä saa mitä tilaa" Laillisen Oikeuden mukaisuuden Lain alaisuutta.
Tulee niitä SYYSTÄ (kaikki vääryys ja pahuus) Jumalan Sanan (Raamatun UT) vastaisuudesta pahaksi / kärsimyksiksi ja valtaviksi turhiksi menetyksiksi ja sodiksi ym. muiksi, herätykseksi ja varoitukseksi, tapahtumiksi ja erilaisiksi vitsauksiksi seuraamuksia. - JeesusOnTie
Toisten tuomitseminen tai vihaaminen, eivät kuuluneet Jeesuksen opetuksiin.
Antaa Luojamme tuomita heidät, ketkä Häntä vastaan ovat rikkoneet. Toisten ihmisten tuomitseminen ei ole meidän tehtävämme.
Jeesus on tie, totuus ja elämä.
https://www.youtube.com/watch?v=1IAhDGYlpqY
Religion says do, Jesus says done...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2014487
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!472102- 691786
Ymmärrätköhän nainen
Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi1331393Martina on käynyt puhumassa viisauksia
Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.3581367Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin
Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss93989SDP:läinen lähettiläs Titta Maja-Luoto RAIVOAA lähetystössä -?
SDP:n puolueen Maja-Luoto on Portugalissa noussut Median otsikoihin, koska RAIVOAA työntekijöille ja pitää Heitä lähinnä26953Mitä alkoholijuomaa on myyty sekä Linda Lampeniuksen että Matti Nykäsen nimellä? Testaa tietosi!
Mikähän alkoholijuoma se mahtoi olla…? Tule pelaamaan kivaa Testerin Juomavisaa! Kuinka monta saat oikein? Tästä pääse10919Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus
Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte170828Voiko vauva uskoa ?
Lohkoissa väitetään ettei vauva voi uskoa. Tässä näet vauvan uskon. https://youtube.com/shorts/QhFbPSdjpnA?si=Zb2BCRST9186716