Eli 10 h paaston jälkeen verensokeri oli 4,8. En ehtinyt syödä aamulla, ja piruuttani mittasin 2 tunnin päästä uudestaan juuri ennen lounasta (tällöin paastoa takana 12 h). Nyt arvo olikin 5,8. Mites se noin voi mennä? Niin ja taustalla vahva sukurasite todettu koholla oleva paastosokeri, siksi mittailen sokereita (vähän yliaktiivisesti, myönnetään).
Miksi verensokeri nousee vaikka ei syö?
6
9330
Vastaukset
- hpv26
Ihan sama juttu minulla. Verensokeri jatkaa nousuaan kunnes syön aamiaista. Yksi ohut leipäviipale katkaisee aamunkoittoilmiön.
Ihmisen elimistö kykenee nostamaan verensokeria vaikka ei söisikään mitään ja itse asiassa tekee noin joka aamu. Tuosta käytetään nimitystä aamunkoittoilmiö. - Mittarimato78
Kiitos vastauksesta. Mutta voiko aamunkoittoilmiö alkaa vasta heräämisen ja ylösnoussut jälkeen? Itsekin puuhastelin kaikennäköstä jo ennen ekaa mittausta, ja tuo eka arvohan oli hyvä. Sen jälkeen kauppa-asioilla, ja kotiin tultua oli arvo noussut.
- Mittarimato78
Muutakaan selitystä en tosin keksi, koska 45 minsaa syömisen jälkeen vs oli taas 4,9.
- hpv26
Ei kun se alkaa aiemmin mutta ei vaan pääty ennen aamupalaa. Tuo 4.8 mmol/l on taas oikein hyvä arvo 10 h paaston jälkeen mutta on saattanut olla alempikin aiemmin.
- Terttu.Tampereelta
Pienet heitot voivat tulla vaikka siitä että ei tee verensokerimittausta oikein. Kanttaa lukaista ja kerrata seuraavasta:
http://diabetes.ascensia.fi/Tietoa-diabeteksesta/Verensokerin-mittaaminen/Miten-verensokeri-mitataan/
Aamu muutoinkin aika hankala aika noiden verensokerien seurantaan. Heräämisen jälkeen kroppa alkaa oikeasti herätä ja mm. adrenaliinia alkaa erittyä enemmän. Adrenaliini nostaa sokereita. - Anonyymi
Anteeksi se oli Get up ilmiö ja asiantuntiana oli Mika Haulo.Kirjoitti että tosiaan silloin kun herää ja nousee ylös niin verensokeri lähtee nousuun
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1616180Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv872779Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?921771Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko91216- 491005
- 66912
Mitä tarkoitat
”Silti koen sinulta puuttuvan jotain, joka kutsuu minua antamaan sinulle juuri sitä.”23908- 21903
Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi
Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu122903Yhteen hiileen velanottoveljet V P K
Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N75883