Tiibetinhanhi on yksi hämmästyttävimpiä lintuja. Se kykenee lentämään jopa 9000 km:n korkeudessa muuttomatkallaan Himalajan yli. Lentäminen kuluttaa paljon energiaa ja siten happea. Tiibetinhanhella on kuitenkin geenimuunnos, joka mahdollistaa poikkeuksellisen hapenottokyvyn ja sitä kautta lintujen ylivoimaisen korkeusennätyksen.
Ja miten se on kehittynyt?
Tiibetinhanhi on lajina vanha. Niin vanha, että sen muuttoreitti oli vakiintunut, kun Himalajaalkoi vasta kohota korkeuksiin. Tiibetinhanhen poikkeuksellinen evoluution tuoma hapenottokyky johtuu siitä, että Himalajan vuoristo kasvoi lajin ammoiselle muuttoreitille. Himalajan kasvu oli ja on hidas prosessi. Niin hidas, että tiibetinhanhen evolutiivinen kehitys ehti siihen mukaan.
Hämmästyttävää.
Hämmästyttävä lintu
16
400
Vastaukset
- RappioKretu
Kreationistien mukaan tuo parantunut hapenottokyky on vain rappeutumista.
- kiitosjumalalle
Jumalan luomisprosessi on älykästä.
- kissakiitoksellaelää
Jumalasi vaatii tyhmän ihmisen olemassaolon.
- pitkänajankuluessataas
"Himalajan kasvu oli ja on hidas prosessi. Niin hidas, että tiibetinhanhen evolutiivinen kehitys ehti siihen mukaan."
Ethän edes kertonut miten se tapahtui. Tyypillinen evovastaus: pitkän ajan kuluessa kaikki on mahdollista.
"Lentäminen kuluttaa paljon energiaa ja siten happea. Tiibetinhanhella on kuitenkin geenimuunnos, joka mahdollistaa poikkeuksellisen hapenottokyvyn ja sitä kautta lintujen ylivoimaisen korkeusennätyksen."
Miksi vaihtoehtona ei ole se että hanhet ovat sopeutuneet himalajille juuri sen vuoksi että heillä on ollut jo valmiiksi tuo geenimuunnos eikä kehitys ole tapahtunut siellä? Heitätkö päästä oletuksia?"Miksi vaihtoehtona ei ole se että hanhet ovat sopeutuneet himalajille juuri sen vuoksi että heillä on ollut jo valmiiksi tuo geenimuunnos eikä kehitys ole tapahtunut siellä? Heitätkö päästä oletuksia?"
Miksi niin paljon paikallisia, tiettyihin oloihin sopeutuneita eliöitä on olemassa? Loiko jumala esimerkiksi hylkeet Saimaalle, Laatokalle ja Baikalille? Loiko jumala erikseen kaksi kampelalajia Itämeren mataliin rannikkovesiin ja syviin, suolaisempiin keskivesiin? Mistä Nooa tiesi ottaa nuo kaikki mukaan arkkiin? Heitätkö päästäsi oletuksia pöljä?- EvoluutionVoimaa
"Miksi vaihtoehtona ei ole se että hanhet ovat sopeutuneet himalajille juuri sen vuoksi että heillä on ollut jo valmiiksi tuo geenimuunnos eikä kehitys ole tapahtunut siellä? Heitätkö päästä oletuksia? "
"Yksi geenijakso auttaa Himalajan vuoriston ylängöillä eläviä ihmisiä sopeutumaan ilmanalaan jopa yli 4 kilometrin korkeudessa. Geeniä ja sen aiheuttamaa muutosta veren punasoluihin ei tavata missään muualla maailmassa."
Tiibetin ylängön asukkaat päättivät lähteä Araratin liepeiltä lampsimaan Tiibettiin eikä Pohojanmaalle. Tietenkin vasta sen jälkeen, kuun Seem, Haam ja Jaafet olivat lisääntyneet ja Jumala oli pienelle osapopulatiolle kertonut, että nyt se tarvittava geenimanipulaatio on teihin tehty. Ei muuta kuin Himalajalle joka sorkka.
Kuten kampelatutkija yllä totesi, vastaavia esimerkkejä löytyy kotoperäisitä lajiesta vaikka kuinka paljon. Tiibetinhanhen kohdalla muutos on kuitenkin pystytty selvästi yhdistämään niiden muuttoreitin hitaaseen muuttumiseen.
https://www.google.fi/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwjoobq2savVAhVMApoKHe4lDtIQFggmMAA&url=https://www.uusisuomi.fi/tiede-ja-ymparisto/70321-seksi-toisen-lajin-kanssa-paljastui-geenitestissa-nykyihminen-kulki&usg=AFQjCNHcAsfsz4j7qULqxAklBLHHnNXu0w
Ps. Minä en heitä päästäni oletuksia. Kyseessä on tyyppiesimerkki evolutiivisesta muutoksesta, jossa eläin on sopeutunut hitaasti muuttuneisiin olosuhteisiin. Kyllä ne johtopäätökset ovat ammattitutkijoiden vetämiä.
- tieteenharrastaja
Tosiaan hämmästyttävä lintu. Kuitenkin se on vasta kolmannella tilalla lintujen korkeuslennon ennätyksissä (Wiki: highest-flying birds) ja hopeamitalistikin ylittää Himalajan.
- KiitosOikisusta
Oma lähteeni kertoi tiibetinhanhen ykköseksi ja erään myös Himalajan muuttoreitillään ylittävän kurkilajin kakkoseksi. Wikin tieto taitaa olla luotettavampi, joskin tarkkoja havaintoja lienee vaikea maasta käsin saada. Riittävän herkkä tutka kertoo korkeuden, vaan ei lajia. Asiahan ei kuitenkaan muutu miksikään, on hanhi ykkönen tai kolmonen.
- tieteenharrastaja
KiitosOikisusta kirjoitti:
Oma lähteeni kertoi tiibetinhanhen ykköseksi ja erään myös Himalajan muuttoreitillään ylittävän kurkilajin kakkoseksi. Wikin tieto taitaa olla luotettavampi, joskin tarkkoja havaintoja lienee vaikea maasta käsin saada. Riittävän herkkä tutka kertoo korkeuden, vaan ei lajia. Asiahan ei kuitenkaan muutu miksikään, on hanhi ykkönen tai kolmonen.
Asia ei muutu, hämmästyttäviä siivekkäitä kaikki. Ja kyvyn evoluution selitys sopii nyt kahteen lintuun.
- JaMekanismi
"Ethän edes kertonut miten se tapahtui."
Se tapahtui geenien mutantoitumisen kautta.
Hemoglobiineja tai yleensä happea sitovia globiineja on suuri määrä ja toimivat ratkaisut saattaavat olla aminohapoiltaan jopa 90 % erilaiset. Näitä yhdistää "proteiinikirjastossa" kulkevien katkeamattomien polkujen verkosto. Evoluutio voi siis kokeilla eri vaihtoehtoja, joista luonnonvalinta seuloo parhaat. (Vapaasti Wagneria)
Tällaista hitaasti kasvavaa valintapainetta aiheuttaa nousevan vuoriston oheneva ilma. Vastaavaa valintaa ei tasankojen asukeilla ole, vaikka vastaavia geenejä ilmaantuisikin. Tiibetin hanhi on kuin suoraan oppikirjaesimerkki hitaasti muuttuvasta luonnonolosuhteesta ja eliön sopeutumisesta siihen. Tuossa aikajanat ja evolutiivinen kehitys kohtaavat mielenkiintoisella tavalla. Yksi esimerkki ei tietenkään mitään todista, mutta täällä viitattiinkin jo kotoperäisiin lajeihin. Näiden kehittymisessä ei yleensä luonnonvalinta kuitenkaan näy niin konkreettisena kuin tiibetinhanhen kohdalla.
Himalajaa sentään voitaneen pitää melkoisen konkreettisena.- Skeptillo
Hiukan epäilytyttää tuo 9000km:n lentokorkeus..
Satelliittikolarit ovat tiibetinhanhilla yleisiä, koska evoluutio ei ole ehtinyt opettaa lintuja havaitsemaan kiertoradoillaan viuhtovia tekokuita. :)
- Ulkoballistiikka
A10097 kirjoitti:
Satelliittikolarit ovat tiibetinhanhilla yleisiä, koska evoluutio ei ole ehtinyt opettaa lintuja havaitsemaan kiertoradoillaan viuhtovia tekokuita. :)
9000 km pelkästään Himalajan ylittämiseen vaatii melkoisen jyrkän nousukulman ja tietenkin myös laskukulman. Muuten ne löytäisivät itsensä pohjoiseen muuttaessaan Siperiasta. Hanhet ilmeisesti lentävät jyrkkää ballistista rataa kiihdyttäen alemmissa ilmakerroksissa ja pidättävät lakikorkeudessa henkeä, kunnes taas saavuttavat ilmakehän.
Missäs Jyri luuraa? Olisi jo luullut hänen tulleen kertomaan omia havaintojaan ajalta jolloin oli tiibetinhanhia tarkkailemassa. On vissiin kultakalat, ne meressä elävät siis, vielä kesken.
- tyuiopölkjhg
Jyri on mieli.harrastuksensa parissa elikkäs hän on katsomassa kun hirvi ja nauta parittelevat takapihalla
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiky-maksuista valehtelu persujen törkein vaalipetos
Perusduunarina koen pahimmaksi persujen vaalipetokseksi "työmies" Putkosen lupaaman työntekijöiltä perittävien kiky-maks675749Persujen kannatusromahdus ilahduttaa
Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.634054Onko Sdp:n romahdus pienpuolueeksi alkanut?
Mikään puolue ei kykene selviytymään loputtomasti, jos sitä repii jatkuvasti sisäiset ristiriidat ja kyvyttömyys päättää853549- 1142958
En malta odottaa, että Lindtman pääsee suhmuroimaan pääministerinä
kun pitää sopeuttaa 10 miljardin edestä, ja eläkkeisiinkin voidaan puuttua Antin mielestä. (Demarien kannattajissa suuri662483Pitkän päivän ilta
Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel1101871Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon
ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu431844Mikä ihmeen v&v megastore?
Tulee Pohjoisväylälle. Mitä siellä myydään? Keski-uudessamaassa juttua.11388En selvinnyt ilman naarmuja
Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa131385Miksi kastetaan luterilaisia ?
Tiesitkö että helluntailaiset ja jehovantodistajat kastavat luterilaisia saadaksen uusia maksavia jäseniä ? Tätä hellunt1801091