Olisin kiinnostunut otsikon pelimuodon haravasta. Esim valittu 15 numeroa ja niillä pitäisi saada neljä oikein tai väh kolme oikein. Paljonko tarvitaan rivejä ? Onko näitä olemassa tai mistä saisi ?
Rivissä on siis aina viisi numeroa.
Jätetään lisänumerot huomioimatta !
Eurojackpot-harava
5
2645
Vastaukset
Eurojackpot pelissä rivin hinta on sen verran kova, että se panee miettimään millaisen hajarivi systeemin tekee.
15 numeron harava vaatii toista sataa riviä, että edes jollain tavalla saa "pitävän" jos sattuisi 15 numeroon vaikka viisi osumaa. Systeemin rakentaminen onkin oma hommansa, siinä on useita malleja. Usean kymmenen pelaajan porukan se vaati- Pottaaja
Joo,hankala on tästä pelistä järkevää haravaa vääntää pienellä rivimäärällä.Itse olen pelannut seuraavaa "köyhän miehen haravaa" nyt vuoden verran samoilla numeroilla:Olen jakanut 15 numeroa kolmeen viiden numeron ryhmään,joista kahdessa ensimmäisessä on ns. vanhoja onnennumeroitani ja kolmannessa sitten muita.Näistä kahdesta ekasta ryhmästä otan kummastakin kaikki kahden numeron yhdistelmät (joita on siis 10kpl) ja sijoitan ne kymmeneen riviin.Näin on kasassa 10 riviä,joissa on kaikissa 4 numeroa.Sen jälkeen sijoitan kolmannesta ryhmästä yhden numeron kaksi kertaa näihin jo olemassa oleviin kymmeneen riviin.Eli rivit täynnä.Tähtinumeroitakin on itselläni käytössä 5kpl,joista kertyy sopivasti 10 kahden numeron yhdistelmää .Kuulostaa monimutkaiselta,mutta ei ole, ja tuon 20/vko juuri ja juuri viitsii maksaa tämmöisestä pelistä.
- Harva
Eurojackpot haravien tekoon voi käyttää myös erilaisia Lotto-haravaohjelmia.Itse käytän PLotto nimistä softaa.
- Potti
Mainitussa pelimuodossa näkyy olevan tarjolla lukuisa määrä järjestelmiä 12-2, joissa on 792 saraketta. Jos tällaisen pystyy kutistaan 100 - 150 sarakkeeseen, olisi mukava pelata porukalla. luulisi että osaava tekisi tämän helposti, kun lotossa on vastaavia ja isompia haravia. jos tyytyy käyttämään kahta samaa lisänumeroa niin teko helpottuisi.
lotossa olen havainnut haravat toimiviksi. - Eurojackpot-mestari
PLotto, eipä tahdo löytyä. Viitsitkö heittää linkillä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai898263Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki424728Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.414381Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?
Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit452585Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.981468- 401296
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress401237Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota391150Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?641142Kannattaa toimia yleisesti ottaen
Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo1671090