SOTE-uudistus Venäjällä?

Venäjällä toteutettu SOTE-uudistus toimii hyvin. Ambulanssien ajoaikoja on tarkoituksellisesti pidennetty, jotta potilaat ehtivivät kuolla jo matkalla. Näin sairaanhoitoon tarkoitetut rahat säästyvät, jolloin Venäjällä riittää enemmän rahaa aseistuksen parantamiseen. Staputler osaa tämän rauhantahtoisen politiikan.

Meidän evakkojen kannalta Venäjän uusi SOTE-uudistus on hyvä asia. Kun potilaat kuolevat jo kuljetusmatkalla, niin silloin Venäjän väestö vähenee vauhdikkaammin. Saamme siis Karjalan nopeammin tyhjänä takaisin, joten pitää ottaa oikein ryyppy asian kunniaksi.

http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/201707312200297129_ul.shtml

3

368

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Bror-Erik1974odin

      Uskonpa että tämän palstan kommentointi on jo osoittanut tarpeettomuutensa suomalaisten
      osalta. Ei kiinnosta enää enkä itsekään viitsi vaivautua tänne enää, joten dasvidania tavaritsh!

      • Täsmäisku tehosi jälleen

        Trollienkirjoittaja Bror-Erikin turnauskestävyys on kovasti heikentynyt, koska hän veti heti herneen nenään. Aloituskirjoituksessahan minä vain ihan asiallisesti käsittelin Venäjän nykytilaa, enkä syyllistynyt esittämään mitää valheita. Ei suuttumiseen olisi siten ollut mitään aihetta.

        Venäjän lopullinen hajoaminen on nyt lähellä, koska Bror-Erikillä on hermot noin pinnassa. Saamme siis Karjalan pian tyhjänä takaisin. Täytyy heti ottaa ryyppy asian kunniaksi.


    • Kopioivat Suomea tässäkin asiassa. Täällä tosin on soteuudistus edennyt jo vaiheeseen, jossa ambulanssia ei välttämättä tule lainkaan tai jos tulee, niin ilman aikomustakaan ottaa ketään kyytiin.

      Tuossa Venäjän tapauksessakin oltaisiin Suomessa käsketty tulemaan taksilla tai bussilla ja soten laatujärjestelmän mukaan toimittu aivan oikein, olihan tyttö vielä kahdeksan tunnin jälkeen hengissä. Julkisen liikenteen välineillä tuollaiset kiireettömät tapaukset.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      41
      4618
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      53
      2504
    3. Jenkkilahkojen kastekaava

      Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan
      Kaste
      139
      1014
    4. Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!

      Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin
      Kaste
      161
      995
    5. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      68
      879
    6. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      113
      868
    7. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      70
      844
    8. Mitä ajatuksia miehet, jos..?

      Nainen on 40v eikä ole omia lapsia?
      Ikävä
      137
      795
    9. Se mies rakastaa minua

      Ja minä rakastan häntä. 😌
      Ikävä
      48
      780
    10. Taas mietin että

      mitä ihmettä sanoisin, jos laittaisin viestiä. Aina voi toivottaa jotain, vaikka hyvää kesää, ja jos ei tule vastausta,
      Ikävä
      48
      726
    Aihe