SOTE-uudistus Venäjällä?

Venäjällä toteutettu SOTE-uudistus toimii hyvin. Ambulanssien ajoaikoja on tarkoituksellisesti pidennetty, jotta potilaat ehtivivät kuolla jo matkalla. Näin sairaanhoitoon tarkoitetut rahat säästyvät, jolloin Venäjällä riittää enemmän rahaa aseistuksen parantamiseen. Staputler osaa tämän rauhantahtoisen politiikan.

Meidän evakkojen kannalta Venäjän uusi SOTE-uudistus on hyvä asia. Kun potilaat kuolevat jo kuljetusmatkalla, niin silloin Venäjän väestö vähenee vauhdikkaammin. Saamme siis Karjalan nopeammin tyhjänä takaisin, joten pitää ottaa oikein ryyppy asian kunniaksi.

http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/201707312200297129_ul.shtml

3

285

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Bror-Erik1974odin

      Uskonpa että tämän palstan kommentointi on jo osoittanut tarpeettomuutensa suomalaisten
      osalta. Ei kiinnosta enää enkä itsekään viitsi vaivautua tänne enää, joten dasvidania tavaritsh!

      • Täsmäisku tehosi jälleen

        Trollienkirjoittaja Bror-Erikin turnauskestävyys on kovasti heikentynyt, koska hän veti heti herneen nenään. Aloituskirjoituksessahan minä vain ihan asiallisesti käsittelin Venäjän nykytilaa, enkä syyllistynyt esittämään mitää valheita. Ei suuttumiseen olisi siten ollut mitään aihetta.

        Venäjän lopullinen hajoaminen on nyt lähellä, koska Bror-Erikillä on hermot noin pinnassa. Saamme siis Karjalan pian tyhjänä takaisin. Täytyy heti ottaa ryyppy asian kunniaksi.


    • Kopioivat Suomea tässäkin asiassa. Täällä tosin on soteuudistus edennyt jo vaiheeseen, jossa ambulanssia ei välttämättä tule lainkaan tai jos tulee, niin ilman aikomustakaan ottaa ketään kyytiin.

      Tuossa Venäjän tapauksessakin oltaisiin Suomessa käsketty tulemaan taksilla tai bussilla ja soten laatujärjestelmän mukaan toimittu aivan oikein, olihan tyttö vielä kahdeksan tunnin jälkeen hengissä. Julkisen liikenteen välineillä tuollaiset kiireettömät tapaukset.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      Oikein häiritsee?
      Ikävä
      152
      2135
    2. Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa

      Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir
      Maailman menoa
      335
      1333
    3. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      94
      1275
    4. 157
      1178
    5. Hitto että tekis

      Mieli saada sua
      Ikävä
      68
      1001
    6. Minä tiedän sen

      Sinun ei tarvitse nainen sitä sanoa, minä tiedän jo sen.
      Ikävä
      35
      948
    7. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      899
    8. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      59
      858
    9. Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?

      https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta
      Maailman menoa
      26
      832
    10. Onko kaivattusi

      Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?
      Ikävä
      46
      809
    Aihe